Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Elektronické knihy půjčovat jdou.Nejdou. Stejně jako nejde půjčit písnička nebo jakýkoliv jiný digitální (TM) obsah. Resp. půjčit ho můžeš, ale šance, že si nikdo neudělá kopii pro sebe je mizivá.
cp
… (dobře, možná je to trošku složitější)
protože tu myšlenku v něm, už z hlavy příjemce nevymažešTady by se slušelo dodat "zatím" :) Jinak, asi se ze mě stává pirát, ale čím víc nad tím přemýšlím, tím víc se mi koncept "duševního vlastnictví" nelíbí. Jak je možné vlastnit myšlenku? Proč bych neměl mít právo realizovat svůj nápad (nebo platit za realizaci šílené poplatky, to vyjde nastejno) jen proto, že to (nebo něco podobného) už napadlo někoho přede mnou?
No doufám, že to bude hodně dlouhé zatím, protože s dnešním rozpoložením světa a lidí bych moc pozitiv něčeho takového neviděl. :-/protože tu myšlenku v něm, už z hlavy příjemce nevymažešTady by se slušelo dodat "zatím" :)
zástup vrávorajících trosek s mozky vymytými dočista do čistaTo je docela trefný popis konzumenta mainstreamových médií. :-P BTW: na jednom českém serveru jsem viděl nový vysílací plán Novy pro "prime time": 7 dní v týdnu bude buď česká, nebo turecká telenovela (resp. buď dva díly po sobě turecké, nebo díl české a posléze turecké telenovely). Takže výše uvedený popis se pak bude týkat také nešťastných díváků Novy.
A vyplati se ti investovany cas do psani tech del? Nebo to delas jen "pro zabavu"?Ona je otázka, jestli může být zisková kniha třeba z našeho oboru... a zisková myslím tak, že uživí i autora, ne že to autor napíše pro potěšení a laskavý vydavatel si na tom ještě něco utrhne.Zajimalo by mne, jestli muze byt ziskova kniha jen z dobrovolnych financnich prispevku jeji ctenarske komunity.
Dobrá kniha v češtine - nie; v slovenčine ani výborná :) je to dané cenou knihy a nákladom. Pri pokuse obísť vydavateľstvo to zrejme nezarobí ani tých pár desiatok tisíc.Při pokuse obejít vydavatelství by to možná mohlo být ve výsledku zajímavější. Mohlo by se tím ušetřit dost stráveného času a dohadů, a přitom vydat třeba jen na PDF s nějakými rozumnými podmínkami. Nějaký tisk se dá taky zařídit, když je zájem, jsou kruhy ve kterých se jede nízkorozpočtově běžně.
Trochu slušnejšia anglická kniha už dokáže vygenerovať slušnú hodinovú mzdu pre ČR/SR.To jedině, k tomu pro většinu místních vyžaduje o dost větší úsilí.
Při pokuse obejít vydavatelství by to možná mohlo být ve výsledku zajímavější. Mohlo by se tím ušetřit dost stráveného času a dohadů, a přitom vydat třeba jen na PDF s nějakými rozumnými podmínkami. Nějaký tisk se dá taky zařídit, když je zájem, jsou kruhy ve kterých se jede nízkorozpočtově běžně.Toto je podľa mňa jedno zo základných nepochopení vydavateľstva. Už len tým, že vás dá Computer Press / Grada do katalógu sa výrazne zvyšuje šanca, že sa niečo predá. Akonáhle to má obálku O'Reilly, tak sme ešte ďalej. Vezmi si modelovú situáciu: 1) napíšeš knihu - rovnaká námaha 2) potrebuješ slušného editora - rovnaká námaha (niekto ho, ale musí zaplatiť) 3) nech je sadzba jednoduchá a netreba ju riešiť 4) nastáva hlavný problém, potrebuješ nájsť niekoho, kto by o knihu mohol mať záujem. 4A) hodíš to na vydavateľstvo/nakladateľstvo - ľudia ťa nájdu v katalógu a v rozumne veľkých kníhkupectvách + eshopy. Väčšina nákladu sa predá tak do jedného roka. Ako autor máš svojich 30.000 istých a ak bude dotlač, tak nejaký bonus. 4B) pokúsiš sa to vyriešiť sám. Buďme optimisti a recenziu si prečíta 4000 ľudí (root.cz/abclinuxu.cz) a máš maximálne týždeň, kým kniha opustí titulku. Potom ťa už nikto nenájde :) V anglickom svete je táto možnosť reálna ak dokážeš zaujať obrovské množstvo ľudí, tj. si dostatočne známy. Tak ako si to dovolil S. King, tak by to zvládol aj Stallman, alebo Linus. Nech je to bežná kniha s cenou tak 300Kč (našim ziskom naviac bude marža vydavateľstva + kníhkupectva), potom miesto ~30Kč/kus máme k dispozíci určite ~120Kč/kus lenže potrebujeme knihu poslať, odniesť na poštu, zabaliť (-70Kč) a budeme to robiť pre každý kus :) Ak predáme viac ako polovicu nákladu, tak sme v pluse, ale všetko sme platili zo svojho a je s tým výrazne viac roboty. 4C) vydáme ebook - cena 200 Kč (to už sa bude zdať dosť drahé), vystavíme to palmknihy/... niekde, kde je návštevnosť a ľudia dokážu relatívne jednoducho zaplatiť. Nech nám zostane 100 Kč potrebujeme predať tretinu nákladu. Čo je super, ale je otázne koľko ľudí si kupuje ebooky v ČR/SR a koľko z nich zaujme niečo linuxové. Takže áno 4B, 4C má potenciál zarobiť viac, ale v reáli to vychádza tak zle, že neviem o nikom, kto by sa o to pokúsil :) Či by som za napísanie knihy dostal 30.000 alebo 50.000, tak stále by to nedokázalo zaplatiť normálnu hodinovú mzdu. To by si tú knihu musel napísať za menej ako mesiac.
Toto je podľa mňa jedno zo základných nepochopení vydavateľstva. Už len tým, že vás dá Computer Press / Grada do katalógu sa výrazne zvyšuje šanca, že sa niečo predá. Akonáhle to má obálku O'Reilly, tak sme ešte ďalej. Vezmi si modelovú situáciu:Já v tom žádné nepochopení nevidím. Jistěže součástí práce vydavatelství je propagace, ale není to jediný způsob. Mimochodem, z vlastní zkušenosti můžu doporučit přemýšlení, tedy používání té kulaté věcá na krku, než označím to, co druhý napíše, jako blbosti (či nepochopení). Dělat to bez pokusu druhého pochopit... no budu doufat, že to není tvůj případ a že to prostě jenom nevyšlo. Třeba o pár komentářů níže přiznám, že plácám kraviny, ale dost o tom pochybuju.
Takže áno 4B, 4C má potenciál zarobiť viac, ale v reáli to vychádza tak zle, že neviem o nikom, kto by sa o to pokúsil :) Či by som za napísanie knihy dostal 30.000 alebo 50.000, tak stále by to nedokázalo zaplatiť normálnu hodinovú mzdu. To by si tú knihu musel napísať za menej ako mesiac.Já mám dojem, že z různých pohnutek vyšlo docela dost knih, které nejen že jsou k dispozici jako ebook na stránkách autora, případně na několika dalších, ale jsou třeba i k dispozici zdarma, nebo dokonce zdarma s možností relativně volného dalšího šíření (ať už nekomerčně nebo obecně). Taky si pohraju s písmenkama, ale hodnocení nechám na tobě. Buď tedy: A) Ti autoři jsou blbci, kteří nevědí, co dělají, a proto knihu nedali (výhradně) do rukou vydavatelství. B) Pro ty autory je tento způsob vydání nějakým způsobem zajímavější a rozhodli se pro něj, protože ho považují ve svém případě za lepší. A to je jen jeden extrém, mezi vydáním volně šiřitelného či aspoň nekomerčně šiřitelného PDF a předáním výhradních práv nakladatelství je hodně dlouhá cesta plná spousty možností. Věřím že všechny možnosti mají svůj smysl a můžou se dobře odrazit na autorově radosti... a věřím, že jsou i připady, jakkoli výjimečné, kdy se může určitý způsob vydání více vyplatit i finančně. Ale každopádně bych finance neviděl u psaní knih jako kritérium. Jinak by si většina píšících špičkových odborníků psaní knih radši odpustila. A zvlášť bych pak nestavěl na první místo přímý zisk z prodeje. Ten u mnohých neodráží ani ten finanční užitek.
Já v tom žádné nepochopení nevidím. Jistěže součástí práce vydavatelství je propagace, ale není to jediný způsob.To bola narážka na samostatnú tlač. To je niečo, kde si nemalá časť ľudí predstavuje hlavnú úlohu vydavateľa.
Já mám dojem, že z různých pohnutek vyšlo docela dost knih, které nejen že jsou k dispozici jako ebook na stránkách autora, případně na několika dalších, ale jsou třeba i k dispozici zdarma, nebo dokonce zdarma s možností relativně volného dalšího šíření (ať už nekomerčně nebo obecně).Akonáhle hovoríme o knihe zdarma, tak samozrejme je šanca, že oslovíme väčší okruh ľudí. Pokiaľ je to náš cieľ, tak super. Ak máš nejaký vhodný zdroj rozumne kvalitných diel pod CC, tak daj určite vedieť. Mne sa zatiaľ dosť náhodne podarilo nájsť len nejaké poviedky, tam je jasné, že autorovi o financie vôbec nešlo. Skúsme, ale ďalej rozoberať ten model, že autor tým chce získať peniaze, alebo aspoň získať predpoklad na to, aby sa mu to neskôr zúročilo.
Taky si pohraju s písmenkama, ale hodnocení nechám na tobě. Buď tedy: A) Ti autoři jsou blbci, kteří nevědí, co dělají, a proto knihu nedali (výhradně) do rukou vydavatelství. B) Pro ty autory je tento způsob vydání nějakým způsobem zajímavější a rozhodli se pro něj, protože ho považují ve svém případě za lepší.Na to, aby som knihu nedal rozumnému vydavateľstvu by mal mať človek rozumný dôvod a verím, že tých pár ľudí, čo lokálne nejakú knihu vydali samostatne na to dôvod mali. Dokonca som si spomenul na pekný príklad. John Vanhara (podnikanivusa.com/shipito) vydal predvlani knihu Chudý Honza, Bohatý John. Vezmime si ho ako modelový príklad :) Má blog, ktorý má slušnú čítanosť, takže to nie je Jožko z Margecian. Predaj knihy podporil recenzie na iných blogoch, weby o investovaní, Týden, Ihned. Takže marketing zvládnutý vynikajúco a naše vydavateľstvá by s neznámym autorom toto nezvládli a kniha by zapadla. Úvodný náklad 500ks, cena 220 Kč. Affiliate majú 15Kč / kniha; Ten kto predá najviac bude mať milión :) s podmienku, že sa toľko v bonusom fonde nazbiera [tj. predá sa 10.000 kníh], po roku a pol tam je ~50 tisíc, takže sa už skoro predal ten náklad 500 kusov. A to už dokonca opustil model predaja len cez affiliate/eshop a distribúciu mu robí aj Kosmas, takže kniha je aj v kamenných obchodoch. Samozrejme, že je výhoda, že sa nejedná o úplne odbornú literatúru a takáto kniha prakticky nestarne.
Ale každopádně bych finance neviděl u psaní knih jako kritérium. Jinak by si většina píšících špičkových odborníků psaní knih radši odpustila. A zvlášť bych pak nestavěl na první místo přímý zisk z prodeje. Ten u mnohých neodráží ani ten finanční užitek.Väčšina špičkových odborníkov nepíše knihy. Dokonca nepíšu ani články ak k tomu nie sú tlačený :) Skúsme vyčísliť nejaký iný finančný úžitok: určite zlepšenie mena v komunite = reklama. Ale to nie je to, čo potrebuje niekto zo špičky, keďže on to meno už má. Jedine, že by dokázal osloviť výrazne širšiu komunitu ľudí. Druhým prínosom, ktorý má napr. pre mňa veľký význam je spätná väzba a to či už editora, alebo čitateľov. Kebyže funguje na abclinux/root/... niekde kvalitný editor, ktorý by ma posúval ďalej, tak kľudne budem písať aj za menej (tá suma nebude motivačná, tak či tak). Ak by sa taký editor našiel, tak môj plán na dva seriály by som zrealizoval. Miestni editori mi ešte nikdy neposlali nič na prepracovanie. Inak je to podobné ako keď ja učím na univerzite jeden z nadväzujúcich kurzov o Linuxe za tuším 105 Kč / hodina. Robím to, lebo ma to baví, ale viem, že to nijako reálne nedvíha moju hodnotu na trhu práce. Ak by som rovnaký čas trávil odpovedaním na otázky v mailing-liste, tak pri projektoch, ktorými sa zaoberám by som sa dostal do top10 už za pár mesiacov. Ale akonáhle robím niečo, kde mi sú peniaze ukradnuté, tak nemôžem riešiť finančné prínosy. Pre mňa je však výrazne zaujímavejšie nájsť model, ktorý umožní autorovi zarobiť nejaké peniaze. Model s koncertami zrejme nevyjde :)
To bola narážka na samostatnú tlač. To je niečo, kde si nemalá časť ľudí predstavuje hlavnú úlohu vydavateľa.Co si představuje nějaká nemalá část lidí, mi pro naši diskuzi nepřijde až tak podstatné.
Akonáhle hovoríme o knihe zdarma, tak samozrejme je šanca, že oslovíme väčší okruh ľudí. Pokiaľ je to náš cieľ, tak super. Ak máš nejaký vhodný zdroj rozumne kvalitných diel pod CC, tak daj určite vedieť. Mne sa zatiaľ dosť náhodne podarilo nájsť len nejaké poviedky, tam je jasné, že autorovi o financie vôbec nešlo.A byly to nějaké pěkné?
Skúsme, ale ďalej rozoberať ten model, že autor tým chce získať peniaze, alebo aspoň získať predpoklad na to, aby sa mu to neskôr zúročilo.Tenhle model je mně osobně cizí. Psaním nikdy přímo nevydělám to, co svoji běžnou prací. Za jediný opravdu finančně zajímavý přínos bych pak považoval jméno na obálce, tedy reklamu. A to jen pokud by to vůbec zajímavé bylo. A ani jako čtenář nemám zrovna dobré skóre. Myslím ekonomicky, využívám služeb knihoven, atd... mezi autorem a mnou stojí knihovna a nakladatelství/vydavatelství a bůhví kdo ještě. Knihy si kupuju minimálně, pro jejich nízkou užitnou hodnotu a přílišnou prostorovou náročnost, technické knihy o to méně. Možná, kdybych bral knihy přímo od autorů, bez řetězce, že bych se nechal ukecat na nějakou rozumnou platbu, třeba i dobrovolnou. Ale to slovo možná je celkem důležité, záleží to na mnoha okolnostech.
Na to, aby som knihu nedal rozumnému vydavateľstvu by mal mať človek rozumný dôvodJá si myslím, že by hlavně člověk měl mít rozumný důvod k tomu tu knihu nějakému vydavatelství dát.
Dokonca som si spomenul na pekný príklad. John Vanhara (podnikanivusa.com/shipito) vydal predvlani knihu Chudý Honza, Bohatý John.Já myslím, že ten příklad mluví za všechny.
Miestni editori mi ešte nikdy neposlali nič na prepracovanie.Tak ona tu nefunguje moc ani jazyková/překlepová korektura.
Inak je to podobné ako keď ja učím na univerzite jeden z nadväzujúcich kurzov o Linuxe za tuším 105 Kč / hodina. Robím to, lebo ma to baví, ale viem, že to nijako reálne nedvíha moju hodnotu na trhu práce.Spousta z nás má svoje hobby projekty :).
Model s koncertami zrejme nevyjde :)Já bych to tak rychle nevzdával :D.
Ona je otázka, jestli může být zisková kniha třeba z našeho oboru... a zisková myslím tak, že uživí i autora, ne že to autor napíše pro potěšení a laskavý vydavatel si na tom ještě něco utrhne.Kniha s výrazne väčšou cieľovou skupinou s vynikajúcim marketingom, bez podpory vydavateľstva nebola schopná (bez kamenných predajní) predať podpriemerný náklad. Takže zisková kniha v češtine z našeho oboru je utópia.
bez podpory vydavateľstva nebola schopná (bez kamenných predajní)Nejsem znalec místního trhnu... ale technicky se kamenná prodejna a nepředání celé knihy vydavatelsvtí pokud vím nevylučuje.
predať podpriemerný náklad.Měřit výdělek autora počtem prodaných kusů při různých modelech financování asi nebude úplně to ono.
Tiskni
Sdílej: