Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »V prvom rade sa nam uz v case, ked sme projekt davali von, minuli peniaze a bolo treba sa znova zamestnat (lepsiu moznost som zial nemal). Fulltime praca samozrejme totalne zabila vsetok cas a energiu. Neuroarena tym padom priblizne rok a pol uplne stala. Niekedy v tomto obdobi sme aj povodne stroje (Amazon) stopli, kedze hra nebola doladena ani hratelna a stroje zbytocne zrali peniaze.
Po roku a pol som dal v praci vypoved a presiel na doktorandske studium. Dovod bol jednoduchy... aj ked pracovne prostredie a ludia okolo boli fajne (ESET Bratislava), opat sa patlat s C++ a Windows ekosystemom pre mna nikam neviedlo. Ako doktorand som mal omnoho viac volneho casu a zacal som spat pracovat na Neuroarene (aj so zvyskom timu). Po priblizne roku pravidelneho vyvoja sme sa konecne dopracovali k verzii, ktoru povazujeme za dokoncenu (samozrejme neratam odlozenych 1000+1 napadov na vylepsienie).
Neuroarena vychadza z klasickych realtime strategii ako Dune2, Command&Conquer alebo Starcraft. Tento typ strategii ma zvacsa dve hlavne casti hratelnosti:
Samozrejme aby hra nesklzla k prostoduchosti, pridali sme nove prvky hratelnosti:
Vysledkom je unikatna hratelnost, v ktorej neustale linearne prechadzate z taktickeho planovania expanzie, utoku a obrany (treba co najviac krabic, pasivna liniova obrana moc nezabera!) az ku mikromanazmentu malej skupinky vojakov - ked sa snazite prekluckovat medzi raketami a granatmi a dobehnut ku krabici prv ako superov vojak... a tesne pred cielom vas troll kamarat zostreli sonic kanonom (pred touto vlnou sa neda moc utiect, nici vsetko na ceste od zdroja k cielu:). Vtedy sa zazitok z hry trochu podoba aj na Cannon Fodder:). A toto vsetko je vtesnane do 10 minut nonstop zabavy.
Lepsie nez 100x pocut je raz skusit - www.neuroarena.com. Na skusku sa netreba registrovat, staci jeden klik na Play Now (Player vs AI). Neuroarena obsahuje aj AI hraca - vytvoreneho pomocou naseho grafoveho DSL jazyka v Common Lispe. Cielom nebolo AIcko spravit super narocnym alebo super jednoduchym, ale hlavne zabavnym - takze sa snazi prisposobovat schopnostiam a hlavne rychlosti supera. Skutocny adrenalin je to ale samozrejme hlavne proti cloveku :). Ovladanie je relativne jednoduche (tu je komplet), specialne by som iba upozornil na skakanie, resp. teleportovanie - treba mat oznacenu skupinu, potom lavy klik a podrzat stlacene tlacitko (asi sekundu) na cielovom mieste. Toto trochu nestandardne ovladanie je kvoli absencii spolahlivej obsluhy praveho kliku (okaslavanie cez javascript je nanic) alebo dvojkliku vo Flashi (nevidel som niekde ze 11.2 uz ma mat MouseEvent.RIGHT_CLICK?).
Na pouzitych technologiach sme nic moc nemenili. SBCL pocita bitku samotnu (+ AIcko), Erlang riesi web, perzistenciu, dealovanie hier... a Flash je zobrazovaci klient (ak sa bude darit, pribudnu dalsi klienti vyuzivajuci ine prostredia). O technickych detailoch sa snad niekedy viacej rozpisem (ale radsej nebudem slubovat... podla volneho casu a dopytu).
Linky
Tiskni
Sdílej: