Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V prvom rade sa nam uz v case, ked sme projekt davali von, minuli peniaze a bolo treba sa znova zamestnat (lepsiu moznost som zial nemal). Fulltime praca samozrejme totalne zabila vsetok cas a energiu. Neuroarena tym padom priblizne rok a pol uplne stala. Niekedy v tomto obdobi sme aj povodne stroje (Amazon) stopli, kedze hra nebola doladena ani hratelna a stroje zbytocne zrali peniaze.
Po roku a pol som dal v praci vypoved a presiel na doktorandske studium. Dovod bol jednoduchy... aj ked pracovne prostredie a ludia okolo boli fajne (ESET Bratislava), opat sa patlat s C++ a Windows ekosystemom pre mna nikam neviedlo. Ako doktorand som mal omnoho viac volneho casu a zacal som spat pracovat na Neuroarene (aj so zvyskom timu). Po priblizne roku pravidelneho vyvoja sme sa konecne dopracovali k verzii, ktoru povazujeme za dokoncenu (samozrejme neratam odlozenych 1000+1 napadov na vylepsienie).

Neuroarena vychadza z klasickych realtime strategii ako Dune2, Command&Conquer alebo Starcraft. Tento typ strategii ma zvacsa dve hlavne casti hratelnosti:
Samozrejme aby hra nesklzla k prostoduchosti, pridali sme nove prvky hratelnosti:
Vysledkom je unikatna hratelnost, v ktorej neustale linearne prechadzate z taktickeho planovania expanzie, utoku a obrany (treba co najviac krabic, pasivna liniova obrana moc nezabera!) az ku mikromanazmentu malej skupinky vojakov - ked sa snazite prekluckovat medzi raketami a granatmi a dobehnut ku krabici prv ako superov vojak... a tesne pred cielom vas troll kamarat zostreli sonic kanonom (pred touto vlnou sa neda moc utiect, nici vsetko na ceste od zdroja k cielu:). Vtedy sa zazitok z hry trochu podoba aj na Cannon Fodder:). A toto vsetko je vtesnane do 10 minut nonstop zabavy.
Lepsie nez 100x pocut je raz skusit - www.neuroarena.com. Na skusku sa netreba registrovat, staci jeden klik na Play Now (Player vs AI). Neuroarena obsahuje aj AI hraca - vytvoreneho pomocou naseho grafoveho DSL jazyka v Common Lispe. Cielom nebolo AIcko spravit super narocnym alebo super jednoduchym, ale hlavne zabavnym - takze sa snazi prisposobovat schopnostiam a hlavne rychlosti supera. Skutocny adrenalin je to ale samozrejme hlavne proti cloveku :). Ovladanie je relativne jednoduche (tu je komplet), specialne by som iba upozornil na skakanie, resp. teleportovanie - treba mat oznacenu skupinu, potom lavy klik a podrzat stlacene tlacitko (asi sekundu) na cielovom mieste. Toto trochu nestandardne ovladanie je kvoli absencii spolahlivej obsluhy praveho kliku (okaslavanie cez javascript je nanic) alebo dvojkliku vo Flashi (nevidel som niekde ze 11.2 uz ma mat MouseEvent.RIGHT_CLICK?).
Na pouzitych technologiach sme nic moc nemenili. SBCL pocita bitku samotnu (+ AIcko), Erlang riesi web, perzistenciu, dealovanie hier... a Flash je zobrazovaci klient (ak sa bude darit, pribudnu dalsi klienti vyuzivajuci ine prostredia). O technickych detailoch sa snad niekedy viacej rozpisem (ale radsej nebudem slubovat... podla volneho casu a dopytu).
Linky
Tiskni
Sdílej:
Je to komercni nebo opensource?
a další banda vojačků v řiti. A kdo to má furt vysvětlovat těm vdovám v Homelandu.