Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Potřeboval jsem vyzkoušet pár věcí v Ubuntu 9.10. Protože mám na discích hodně místa, a Ubuntu běžně nepoužívám, rozhodl jsem se pro přímou instalaci na HDD. Přece jenom se virtualizované systémy občas chovají trošku jinak. Hodil jsem CD do notebooku, projel instalaci, a zavádeč nechal nainstalovat na kořenovou partition, tak abych mohl Ubuntu volat chainloaderem z grubu mého primárního systému. Bohužel, po restartu už počítač po postu zamrznul. Žádná error hláška, prostě nic. Ubuntu evidentně proti mé vůli nahraje cosi do MBR, protože jinak bych koukal buď na error původního grubu nebo obvyklé volání biosu, že nenalezl bootovatelné médium. Tento problém se mi daří reprodukovat i s jinými instalačními médii a na jiném HW s jinou konfigurací, výsledek je vždy stejný. Ubuntu vám prostě MBR přepíše, ať se vám to líbí nebo ne. Evidentně se inspirovali u produktů Microsoftu.
PS: Letíš do virtuálního stroje neřáde!
Tiskni
Sdílej:
To jsem tedy nemile překvapenej. Ale můžu s jistotou říct, že verze 9.04 to nedělala.
Ctrl + "Num +"nebo
Ctrl + Alt + "Num +"- přesně si to nepamatuju) přepnout režim zobrazení monitoru a vše bylo OK.. Délka instalace mi sice přišla nějaká delší, ale pravda, dělal jsem při tom víc věcí, tudíž čas tak moc nesledoval.. Po instalaci a opětovném restartu najelo Ubuntu, nastavil jsem jako výchozí bootování firemní Windows XPP a vše je OK..
Než chainloader je lepší při instalaci Ubuntu vypnout zápis MBR a normálně spustit kernel přímo z prvního zavaděče na prvním disku. Stačí projít dokumentaci nastavení zavaděče a je to
třeba takle si občas startuju Linux z USB disku/flashky/MD, že tam nahraju něco podobného LFS jako soubory a pak kernel spustím zavaděčem co je na pevném disku v notebooku.