Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Dnes opět zkolaboval můj dlouholetý poskytovatel freemailu. Vlastně ani nevím proč jej ještě využívám. Posledních 8 let jsem měl profesionální email na doméně instituce, se kterou jsem měl denně co do činění a freemail téměř nevyužíval. Nyní jsem ovšem na volné noze, zůstal mi jen ten freemail a já zjišťuju, že je to fakt hrůza. V dlouhodobém horizontu mám v plánu vlastní doménu a na ní hostovat minimálně vlastní mailovou schránku, ale do té doby potřebuji funkční a důvěryhodný freemail pro vyřizování osobních i úředních věcí.
Pohledem na nabídku mě nyní napadá jen nechvalně proslulý seznam, a papírově "nejlepší" Gmail. Google tedy vypadá jako jasná volba, ale tak nějak ve mě zůstává nedůvěra svěřit své soukromí někomu, jehož bussiness stojí na sběru informací. Gmail navíc využívá Google účet, takže když budu přihlášen, Google bude vědět co jsem kdy vyhledával, a až budu třeba jednou generálním ředitelem (joke), někde na mě vypadne kostlivec ze skříně, co jsem kdy kde hledal za prasečinky.
Lze Gmail v považovat za stejně důvěryhodný, jako ostatní freemaily? Nebo nejsem zas tak paranoidní, když k němu nemám důvěru. A jaký jiný kvalitní freemail se nabízí?
Tiskni
Sdílej:
víc bych se bál zneužití na nějakém českém freemailu než u Googlu
S tím nelze než souhlasit. Pokud chcete soukromí, pak zapomeňte na freemail a pořiďte si vlastní poštovní server. Pokud chcete freemail, pak je vhodnější zvolit takového poskytovatele, který má k vám co nejdál a je co největší - vaše e-maily pro něj budou mít menší cenu než vaše e-maily u malého místního poskytovatele.
Pokud chcete soukromí, pak zapomeňte na freemail a pořiďte si vlastní poštovní server.... a šifrovat obsah by chtělo dodat. Ono se dá sbírat i na MTA, teoreticky i na routerech ale to už je trochu hard-core
firemního účtuPokud je společnost ve které pracuješ dost velká na to aby měla něco jako je corporate security ICT manager, tak ten z tebe musí mít radost...
in:inbox * -label:osobni
Případně opravdu všechny:
* -label:osobni
Moc jsem to nezkoumal, ale letmým pohledem bych řekl, že to funguje.
(label:Radek OR label:Tomáš) AND label:Rodinka
* -label:stitek1 ... -label:stitekN
, což není moc použitelné.
Ale to s tím filtrem jsem nepochopil. Filtr provádí akce nad přijatými zprávami, takže jak by mohl být, konkrétně tento vyhledávací řetězec (* -label:pracovni), vhodný k určení akce, která se má provést? Nedokážu si to představit. Proč do filtru, když chceš zprávy jen zobrazit? Navíc pak se dají všechny vybrat a dá se na ně aplikovat štítek. Použití filtru na tento druh úkolu mi prostě nedává smysl.
V dlouhodobém horizontu mám v plánu vlastní doménu a na ní hostovat minimálně vlastní mailovou schránku...hehe, já vlastní doménu mam, jak se to vůbec dělá, abych měl i email s tou adresou???
Starší, ale třeba pomůže...
Mam ucet na Seznamu nekdy od roku 2004 a porad funguje jak ma a nic se mi neztratilo.
Seznam povazuji za nejlepsi cesky freemail. Porovnavam s Centrum, Atlas, Volny, kde jsem ucet vytvoril a po nekolika tydnech shledal za nepouzitelne jejich webove rozhrani, placeny pop3, nedostupny smtp a podobne nedostatky. Tyto ucty uz mi davno zanikly.
Na Googlu mam ucet asi 2 roky a tez bezproblemu.
Na Hotmailu asi taky 2 roky (kdysy jsem potreboval live ID kvuli stazeni nejakeho SW od MS) a tez bezproblemu funguje. Vhodne i jako uloziste (k dispozici je 25 GB prostoru)
Zoho.com - puvodne online kancl a nyni i mail. Ucet cca 3 roky. Tez bezproblemu, nahral jsem tam nejaky dokumenty na zkousku a stale jsou mi k dispozici.
Druha vec je UI:
Seznam a Gmail maji nejpouzitelnejsi webove rozhrani ze vsech freemailu.
Pristup pres pop3 a smtp je u Seznamu a Google plne funkcni a bezproblemovy.
U Hotmailu se mi podarilo zprovoznit jen pop3 - vic jsem se s tim nenamahal.
Primarne vyuzivam webove rozhrani a ze vsech mych aktivnich uctu je nejhorsi u Hotmailu (nezbytne reklamy na sebe sam po prave strane stranky ve flash a pokud zakazete flash tak v gif). Bez techto stupidit by to bylo docela gut.
Otazky duverihodnosti a mlcenlivosti provozovatele je ponekud sporna pac vzdy sva data nekomu sverujete.
Nemate-li duveru, postavte si vlastni postovni server.
Nemate-li duveru, postavte si vlastni postovni server.
A důsledně šifrujte (nebo doufejte, že nebude "domovní prohlídka", případně šmírování přes ISP)... (O dostupnosti nemluvě, housing by to řešil, ale je to další strkání "někomu".)
Prave.
A dalsi vec je boj se spamem apod problemy.
Proto taky casto vidime webove stranky firem jez maji svoji domenu a pritom mail kontakt na nejakem freemailu.
Lide jsou totiz dost zvykli na webove rozhrani a to nekdy u placenych hostingu neni a nebo velmi nevalne.
Navic zivnostnik ci podnikatel chce mit mail k dispozici i z domu (casto i z vice PC) a nastaveni mail klienta muze byt jeho nocni mura.
Tez ne vsechny mailove schranky pokud poslete mail z desktopoveho klienta tak maji onu odeslanou zpravu k dispozici pres web rozhrani a zustava pouze v klientovi v PC odkud byla odeslana. Takto to dela napr Seznam. U Googla s tim problem neni a jakkoli zpravu odeslete tak ji vzdy najdete ve slozce "odeslana" na web klientovi.
Mam ucet na Seznamu nekdy od roku 2004 a porad funguje jak ma a nic se mi neztratilo.Neměl náhodou Seznam (minimálně) jednu aféru, když ztratili lidem data (odešly jim disky nebo něco takovýho)?
Nevim. Ja neprisel o nic.
Kazdopadne disky mohou odejit i doma na PC ci serveru.
na daleko nižší úrovni
To je ale velmi přesné hodnocení vycucané z prstu. Co když riziko poškození při rozumně provozovaném systému je na tolik malé, že jej lidi rádi vymění za možnost vlastní konfigurace, možnost nasazení procmailu, robotů, vlastních protismapových opatření, vlastních autentizačních prostředků nebo prostorové lokality.
praktická zkušenost
Kam řadí vaše praktická zkušenost všechny, kteří si provozují poštovní server sami? Nechci obracet implikaci, ale je snad jasné, že vaše věta „rozumný správce si nechá poštu hostovat“ je trochu mimo realitu.
Mimochodem, vaše teorie zcela popírají smysl opensource
Mimochodem jste mě nepochopil. Vše, co jsem uvedl, lze zvládnout „běžným“ softwarem, stačí se vrhnout do konfigurace. Zkuste si dojít za Seznamem nebo Googlem, že chcete přístup k procmailu. Vysmějí se vám, protože vybočujete ze stáda.
Kam řadí vaše praktická zkušenost všechny, kteří si provozují poštovní server sami?Mezi ty, kteří mají větší pravděpodobnost problémů se svou poštovní schránkou než ti, kteří ji mají hostovanou u nějakého spolehlivého poskytovatele.
vaše věta „rozumný správce si nechá poštu hostovat“ je trochu mimo realituTo se pak těžko domluvíme, když vám prohlížeč zobrazuje úplně něco jiného, než co já napíšu. Asi to máte rozbitý.
Mimochodem jste mě nepochopil. Vše, co jsem uvedl, lze zvládnout „běžným“ softwarem, stačí se vrhnout do konfigurace. Zkuste si dojít za Seznamem nebo Googlem, že chcete přístup k procmailu. Vysmějí se vám, protože vybočujete ze stáda.Chyby (i bezpečnostní), na které správce nejčastěji narazí, nejsou chybou v programu, ale chybou v konfiguraci. Pokud potřebuju něco speciálního, samozřejmě na to nemůžu použít Seznam nebo Google. Ale musím si uvědomit, že ta specialita, kvůli níž to provozuji na svém serveru, je vykoupena nižší spolehlivostí takového řešení (pokud do toho samozřejmě patřičným způsobem neinvestuju, ale to bude asi kvůli e-mailové schránce dělat málokdo).
Ale musím si uvědomit, že ta specialita, kvůli níž to provozuji na svém serveru, je vykoupena nižší spolehlivostí takového řešení
Když budeme srovnávat vlastní systém s masivním hostingem (typu Google) tak jistě.
Když budeme srovnávat s každým druhým hostingem, co nabízí mimochodem každý druhý ISP, tak už bych tam takový propastný rozdíl neviděl.
A nakonec ten hlavní protiargument: Na kolikátém řádu se pohybuje rozdíl a koho to pálí, obzvláště když jej vyvážíme potřebou „zvláštních“ úprav?
Ano, pokud hovoříme o BFU, který chce mít všechno v mraku a ovládat to z webového klienta, tak se jistě není o čem bavit. Ale když se podíváme na potenciální provozovatele vlastních serverů, tak já, na rozdíl od vašeho subjektivního odhadu, tipuji, že jazýček bude vychýlen v jejich prospěch.
Takže, máte vlastní zfalšovanou statistiku, nebo je to jen tvrzení proti tvrzení?
pristup pres pop3 a smtp je u Seznamu a Google plne funkcni a bezproblemovyJenomže u Seznamu je těžkou vadou na kráse, že jednak nemá IMAP a druhak nepodporuje SSL u SMTP. Když tak mě někdo opravte, jestli to už je teďka náhodou jinak.