Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Dnes opět zkolaboval můj dlouholetý poskytovatel freemailu. Vlastně ani nevím proč jej ještě využívám. Posledních 8 let jsem měl profesionální email na doméně instituce, se kterou jsem měl denně co do činění a freemail téměř nevyužíval. Nyní jsem ovšem na volné noze, zůstal mi jen ten freemail a já zjišťuju, že je to fakt hrůza. V dlouhodobém horizontu mám v plánu vlastní doménu a na ní hostovat minimálně vlastní mailovou schránku, ale do té doby potřebuji funkční a důvěryhodný freemail pro vyřizování osobních i úředních věcí.
Otázka v nadpise se může zdáti na první pohled poněkud absurdní. Předně bych upřesnil, co myslím tím pojmem "komerční". Pokud by se vám tento termín nelíbil, doplňte si tam nějaký vhodnější (je to jen označení skupiny). Mezi komerční distribuce zde řadím Enterprise distribuce (RHEL, SLE) a distribuce, které jsou využívány firmami jako playground (fedora, suse, mandriva). Komunitní distribuce je pro potřeby tématu tohoto blogpostu naopak taková, za kterou primárně nestojí žádná firma. Ideálním příkladem je Debian. Zatím nevím kam zařadit Ubuntu do kterého Shuttleworth nacpal peníze, ale dokud bude pakticky 100% závislé na Debianu, budu na něj pohlížet jako na ztřeštěnou variantu Debianu a tedy komunitní distro.
Potřeboval jsem vyzkoušet pár věcí v Ubuntu 9.10. Protože mám na discích hodně místa, a Ubuntu běžně nepoužívám, rozhodl jsem se pro přímou instalaci na HDD. Přece jenom se virtualizované systémy občas chovají trošku jinak. Hodil jsem CD do notebooku, projel instalaci, a zavádeč nechal nainstalovat na kořenovou partition, tak abych mohl Ubuntu volat chainloaderem z grubu mého primárního systému. Bohužel, po restartu už počítač po postu zamrznul. Žádná error hláška, prostě nic. Ubuntu evidentně proti mé vůli nahraje cosi do MBR, protože jinak bych koukal buď na error původního grubu nebo obvyklé volání biosu, že nenalezl bootovatelné médium. Tento problém se mi daří reprodukovat i s jinými instalačními médii a na jiném HW s jinou konfigurací, výsledek je vždy stejný. Ubuntu vám prostě MBR přepíše, ať se vám to líbí nebo ne. Evidentně se inspirovali u produktů Microsoftu.