Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Osobně bych velmi uvítal využití obnovitelných zdrojů energie, ale např. výroba jedné větrné turbíny (hliník) je tak energeticky náročná, že tolik energie ta turbína v podstatě ani nestihne vyrobit (berte s rezervou).
Ne, neberte to s rezervou, ona je to bohuzel pravda. Energeticka narocnost 'zelenych' zdoju je desiva a pocitame-li v joulove ekonomice, nebo chcete-li matematice, nic z vetrnych, ci biomasovych elektraren nevyprodukuje za svou zivotnost vic energie nez se spotrebuje na jejich vyrobu...socialista by zajasal, ze aspon (umele) zamestname lidi...
Vysokoucinne solarni clanky jsou na tom skoro stejne spatne, energie na tezbu, taveni, cisteni, rust monokrystalu, epitaxni vrstvy a nosic plus osazeni solarniho panelu je vetsi nez to, co zarizeni za celou svou zivotnost vyrobi.
Jedine co se aspon trochu blizi realizovatelnosti jsou low-cost organicke fotovoltaicke panely, jako trebas tyhle, pripravuji se jen prostym namocenim substratu do slozitych polymeru, a zde bych videl rozumne pouziti ropy, ne ji palit v autech.
Myslim, ze by vyzkum a rozvoj jaderne energetiky mel podporovat kazdy rozumne a ekologicky uvazujici clovek. Je to bohuzel nase jedinna volba, nic lepsiho zatim nemame. Jaderne elektrarny nici krajinu minimalne a nevypousteji zadne CO2, ktere by zpusobilo zmeny klimatu.
Jako ekologicke a odpovedne chovani bych oznacil napriklad zakon, ze vsechny penize, ktere se kdy vyberou na danich za elektrinu z jadernych elektraren nerozpustime v prebujele statni byrokracii a davkach pro meneprizpusobive obcany, ale reinvestuji se do vyzkumu a vyvoje fuze, formou grantu pro Akademii, prumysl a univerzity. Spravcem intelektualniho vlastnictvi by zustal stat a partner, ktery zmineny patent ci clanek publikoval.
Vyzkum a rozvoj closed source by mel podporovat kazdy rozumne a ekonomicky myslici clovek :PMyslim, ze by vyzkum a rozvoj jaderne energetiky mel podporovat kazdy rozumne a ekologicky uvazujici clovek.
Jaderka má o jeden řád vyšší efektivitu přeměny než třebas spalování uhlí...No to nevim, ale technologicky je to porad parni turbina z 19. stoleti (voda > teplo > para > turbina > chlazeni > voda > teplo > para...). Moc inteligentne ta nekolikanasobna "premena" energie tam a zpet nepusobi.Takže let´s kernéélll!
Když už jsme u těch absurdit, zajímavé bylo také tvrzení části rakouských pseudoekologů, kteří údajně zjistili, že po spuštění Temelína v nějaké pohraniční říčce vzrostla koncentrace jódu… :-)
Určité oteplení tam samozřejmě je, zákon zachování energie neošidíte, otázkou ovšem je, jestli je vůbec měřitelné ...klimatické změny, stejně jako ostatní dopady na životní prostředí, se v okolí elektráren pochopitelně bedlivě sledují, měřitelné to je nicméně, třeba taková Mohelenská hadcová step, co by kamenem dohodil od Dukovan, si vesele vegetí i po dvaceti letech od jejich spuštění ...
grep 'present rate' /proc/acpi/battery/BAT1/state
dan@kryten:~$ grep 'present rate' /proc/acpi/battery/BAT1/state present rate: 0 mAkdo je lepsi? :)))
cat /proc/acpi/battery/BAT1/state present: yes capacity state: ok charging state: discharging present rate: 0 mA remaining capacity: 2069 mAh present voltage: 16194 mV
zatímco o dřevu a spol. to občas někteří tvrdit zkoušejíJednoduchá úvaha: Mám na svém pozemku 30 stromů. Každoročně jeden (ve věku 30 let) pokácím a spálím v kotli. Místo něj vysadím nový. V čem je problém? Energetická rovnováha je zachována.
Nemyslim si to, neverim tomu, protoze pomijite know-how, ktere lide pred 200 lety nemeli.a to je které? myslíš nějaké možnosti akumulace energie (ten strom nevydrží hořet celý rok, že) a izolace (ani joule vyzářený do okolí)? hm, a energie na výrobu patřičného zařízení se vezme kde?
Tiskni
Sdílej: