Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Hmm, ten patche vypadá hodně usměvně. Bohužel, něčemu podobnému se v C asi zabránit nedá, co?
geteuid
je pointer na funkci, zatímco geteuid()
je volání funkce, což je céčku jedno. Nebo existuje nějaký parser, který by na podobné konstrukce upozornil?
#define ...
, vid...
-Wall
, dokonce mám neblahé tušení, že snad i přímo norma specifikuje, že to musí být přípustné (ale ruku do ohně bych za to nedal, musel bych se podívat). Je to celkem logické, idiomy typu 'if (!p)
' se používají skoro všude. Navíc se i NULL
často #defin
uje jako '0
' místo '((void*) 0)
'.
#ifdef __cplusplus #define NULL 0 #else #define NULL ((void*) 0) #elif
while (curr = next_foo(bar)) baz(curr); while ((curr = next_foo(bar)) != NULL) baz(curr);Stejně nechápu proč vlastně C trvá na závorkách kolem expr v příkazech
if, while, for, switch
, protože jsou obvykle redundantní a pouze snižují čitelnost. Zlatej python.
=
pro přiřazení a ==
pro porovnání: v programech se statisticky výrazně častěji přiřazuje než porovnává na rovnost, proto je pro přiřazení zvolen kratší operátor; na rozdíl od Pascalu, který byl stvořen jako jazyk pro výuku, jehož návrh zohledňuje spíše teoretická hlediska než praktická. Jinak by totiž Wirtha nikdy nemohlo napadnout něco tak šíleného, jako dát operátorům and
a or
vyšší prioritu než porovnávání (a takových příkladů by se v Pascalu našlo víc).
splint
), které leccos najdou.
/* First the options that are only allowed for root */ if (getuid() == 0 || geteuid() != 0)Jo a chybějící function call by mělo gcc v tomto případě hlásit, protože geteuid bez závorek je reference na externí symbol, tudíž je blbost jej castovat na bool.
X
nemusí mít suid bit, pokud ho nepotřebujete spouštět interaktivně pomocí startx
. Což dnes naprostá většina uživatelů nepotřebuje.
Tiskni
Sdílej: