Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Výchozí nastavení politiky pro PackageKit ve Fedoře 12 umožňovalo lokálně přihlášeným uživatelům instalovat balíky z repozitářů bez nutnosti zadávat heslo. To se mnoha lidem nelíbilo, takže toto výchozí nastavení bude brzy změněno aktualizací PackageKitu tak, aby operace nainstalování balíku vyžadovala heslo roota. Upravený PackageKit už je sestaven. Mně původní nastavení na domácích počítačích vyhovovalo. Nastavím si to tedy zpět.
PackageKit se před provedením požadované akce vždy zeptá PolicyKitu, zda je uživatel, který si akci žádá, k této akci oprávněn. K rozhodnutí ano/ne PolicyKit v současné implementaci používá místní autoritu (man pklocalauthority
), což prostě znamená, že vychází z nastavení v souborech /var/lib/polkit-1/localauthority/*/*.pkla
.
Formát *.pkla souborů je jednoduchý a v oné manuálové stránce je dobře popsán. Klíčem Identity
řekneme, koho k akci opravňujeme (může to být podle loginu nebo skupiny). Klíč Action
specifikuje konkrétní akci. Jejich seznam se stručným popisem dostaneme z pkaction --verbose
. Tři klíče Result...
udávají hodnotu oprávnění (yes
, no
, auth_self
(pro nutnost autentizace), auth_admin
(pro nutnost autentizace jako administrátor), ...). Jsou tři, protože můžeme udělit různá oprávnění podle toho, jestli je uživatel přihlášen v aktivní místní relaci, v neaktivní místní relaci, nebo je přihlášen jinak.
Pro pohodlné domácí použití PC jsem si vytvořil soubor /var/lib/polkit-1/localauthority/50-local.d/michichs-policy.pkla
, jehož obsah by už měl být celkem snadno pochopitelný:
[JáMůžuSpravovatBalíkyBezHesla] Identity=unix-user:michich Action=org.freedesktop.packagekit.* ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes [AleNedůvěryhodnéBalíkySiVždyPořádněRozmyslím] Identity=unix-user:michich Action=org.freedesktop.packagekit.package-install-untrusted;org.freedesktop.packagekit.system-trust-signing-key ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=auth_self # zeptá se mě na moje heslo, ne rootovo [JáMůžuSpravovatVirtuálníMašiny] Identity=unix-user:michich Action=org.libvirt.unix.* ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes [DomácíUživateléMůžouInstalovatFedoráckéBalíky] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.packagekit.package-install ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes [DomácíUživateléMůžouAktualizovatBalíky] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.packagekit.system-update;org.freedesktop.packagekit.system-sources-refresh ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes
Je vidět, že jsem s udělováním autorizací zašel ještě o kus dál, než bylo to původní nastavení Fedory 12. Kromě toho, že všem místně přihlášeným uživatelům umožňuju instalaci balíčků z repozitářů a aktualizaci balíčků, tak jsem udělil ještě několik dalších oprávnění svému vlastnímu loginu, abych mohl balíčky i odinstalovávat a také spouštět virtuální stroje ve virt-manager
bez otravného zadávání hesla.
Tiskni
Sdílej: