Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Výchozí nastavení politiky pro PackageKit ve Fedoře 12 umožňovalo lokálně přihlášeným uživatelům instalovat balíky z repozitářů bez nutnosti zadávat heslo. To se mnoha lidem nelíbilo, takže toto výchozí nastavení bude brzy změněno aktualizací PackageKitu tak, aby operace nainstalování balíku vyžadovala heslo roota. Upravený PackageKit už je sestaven. Mně původní nastavení na domácích počítačích vyhovovalo. Nastavím si to tedy zpět.
PackageKit se před provedením požadované akce vždy zeptá PolicyKitu, zda je uživatel, který si akci žádá, k této akci oprávněn. K rozhodnutí ano/ne PolicyKit v současné implementaci používá místní autoritu (man pklocalauthority
), což prostě znamená, že vychází z nastavení v souborech /var/lib/polkit-1/localauthority/*/*.pkla
.
Formát *.pkla souborů je jednoduchý a v oné manuálové stránce je dobře popsán. Klíčem Identity
řekneme, koho k akci opravňujeme (může to být podle loginu nebo skupiny). Klíč Action
specifikuje konkrétní akci. Jejich seznam se stručným popisem dostaneme z pkaction --verbose
. Tři klíče Result...
udávají hodnotu oprávnění (yes
, no
, auth_self
(pro nutnost autentizace), auth_admin
(pro nutnost autentizace jako administrátor), ...). Jsou tři, protože můžeme udělit různá oprávnění podle toho, jestli je uživatel přihlášen v aktivní místní relaci, v neaktivní místní relaci, nebo je přihlášen jinak.
Pro pohodlné domácí použití PC jsem si vytvořil soubor /var/lib/polkit-1/localauthority/50-local.d/michichs-policy.pkla
, jehož obsah by už měl být celkem snadno pochopitelný:
[JáMůžuSpravovatBalíkyBezHesla] Identity=unix-user:michich Action=org.freedesktop.packagekit.* ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes [AleNedůvěryhodnéBalíkySiVždyPořádněRozmyslím] Identity=unix-user:michich Action=org.freedesktop.packagekit.package-install-untrusted;org.freedesktop.packagekit.system-trust-signing-key ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=auth_self # zeptá se mě na moje heslo, ne rootovo [JáMůžuSpravovatVirtuálníMašiny] Identity=unix-user:michich Action=org.libvirt.unix.* ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes [DomácíUživateléMůžouInstalovatFedoráckéBalíky] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.packagekit.package-install ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes [DomácíUživateléMůžouAktualizovatBalíky] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.packagekit.system-update;org.freedesktop.packagekit.system-sources-refresh ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes
Je vidět, že jsem s udělováním autorizací zašel ještě o kus dál, než bylo to původní nastavení Fedory 12. Kromě toho, že všem místně přihlášeným uživatelům umožňuju instalaci balíčků z repozitářů a aktualizaci balíčků, tak jsem udělil ještě několik dalších oprávnění svému vlastnímu loginu, abych mohl balíčky i odinstalovávat a také spouštět virtuální stroje ve virt-manager
bez otravného zadávání hesla.
Tiskni
Sdílej: