Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Výchozí nastavení politiky pro PackageKit ve Fedoře 12 umožňovalo lokálně přihlášeným uživatelům instalovat balíky z repozitářů bez nutnosti zadávat heslo. To se mnoha lidem nelíbilo, takže toto výchozí nastavení bude brzy změněno aktualizací PackageKitu tak, aby operace nainstalování balíku vyžadovala heslo roota. Upravený PackageKit už je sestaven. Mně původní nastavení na domácích počítačích vyhovovalo. Nastavím si to tedy zpět.
PackageKit se před provedením požadované akce vždy zeptá PolicyKitu, zda je uživatel, který si akci žádá, k této akci oprávněn. K rozhodnutí ano/ne PolicyKit v současné implementaci používá místní autoritu (man pklocalauthority
), což prostě znamená, že vychází z nastavení v souborech /var/lib/polkit-1/localauthority/*/*.pkla
.
Formát *.pkla souborů je jednoduchý a v oné manuálové stránce je dobře popsán. Klíčem Identity
řekneme, koho k akci opravňujeme (může to být podle loginu nebo skupiny). Klíč Action
specifikuje konkrétní akci. Jejich seznam se stručným popisem dostaneme z pkaction --verbose
. Tři klíče Result...
udávají hodnotu oprávnění (yes
, no
, auth_self
(pro nutnost autentizace), auth_admin
(pro nutnost autentizace jako administrátor), ...). Jsou tři, protože můžeme udělit různá oprávnění podle toho, jestli je uživatel přihlášen v aktivní místní relaci, v neaktivní místní relaci, nebo je přihlášen jinak.
Pro pohodlné domácí použití PC jsem si vytvořil soubor /var/lib/polkit-1/localauthority/50-local.d/michichs-policy.pkla
, jehož obsah by už měl být celkem snadno pochopitelný:
[JáMůžuSpravovatBalíkyBezHesla] Identity=unix-user:michich Action=org.freedesktop.packagekit.* ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes [AleNedůvěryhodnéBalíkySiVždyPořádněRozmyslím] Identity=unix-user:michich Action=org.freedesktop.packagekit.package-install-untrusted;org.freedesktop.packagekit.system-trust-signing-key ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=auth_self # zeptá se mě na moje heslo, ne rootovo [JáMůžuSpravovatVirtuálníMašiny] Identity=unix-user:michich Action=org.libvirt.unix.* ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes [DomácíUživateléMůžouInstalovatFedoráckéBalíky] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.packagekit.package-install ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes [DomácíUživateléMůžouAktualizovatBalíky] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.packagekit.system-update;org.freedesktop.packagekit.system-sources-refresh ResultAny=no ResultInactive=no ResultActive=yes
Je vidět, že jsem s udělováním autorizací zašel ještě o kus dál, než bylo to původní nastavení Fedory 12. Kromě toho, že všem místně přihlášeným uživatelům umožňuju instalaci balíčků z repozitářů a aktualizaci balíčků, tak jsem udělil ještě několik dalších oprávnění svému vlastnímu loginu, abych mohl balíčky i odinstalovávat a také spouštět virtuální stroje ve virt-manager
bez otravného zadávání hesla.
Tiskni
Sdílej: