Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Nedávno uvedená Fedora 12 obsahuje bezpečnostní chybu umožňující neoprávněnému lokálně přihlášenému uživateli instalovat podepsané (signed) balíky do systému bez nutnosti zadání superuživatelského hesla. Někteří vývojáři toto nepovažují za chybu, ale za vlastnost, nicméně zakázání této "vlastnosti" je otázkou spuštění jednoho příkazu pod rootem (či uložení jednoho konfiguračního souboru), jak je popsánu v tomto zápisku. Informuje LWN.net.
Tiskni
Sdílej:
Pouze lokálně přihlášeným uživatelům (těm samým, kterým umožňuje bez zadání hesla počítač vypnout, restartovat, uspat, připojit výměnná zařízení). Polovina flamujících na fedora-devel, v Bugzille, na Slashdotu i na LWN.net vůbec nechápe, o čem diskutuje.No a "Assumption is the mother of all fuckups". Kdo zase ví o čem diskutuje, nepoužije tenhle přitroublý argument: "když mi může hrabat na vypínač tak už může všecko".
Ale myslím si, že reakce "OMG!!! DÍRA JAKO PRASE!!!" jsou značně přehnané.Reakce OMG jsou přehnané v jakémkoliv kontextu.
Já netvrdím, že je to dobré výchozí nastaveníA o tomhle jsem nemluvil. Mluvil jsem o argumentu "lokální uživatel může stejně všechno, takže".
na domácí počítače si to tak asi nastavím i potom, co to hughsie dobrovolně nebo pod tlakem FESCo změníZměnil to, tak jsem si to nastavil.
Co je přitroublého na tvrzení, že fyzický přístup=root přístup? (až na vyjímky, jako šifrovaný /)Tak znova a pomalu. Existuje sice pravidlo, že kdo má fyzický přístup, tak nakonec vyhraje. (A proti tomu Vám nepomůže ani posvěcený, natož šifrovaný disk.) To je ale vše. Nevyplývá z toho, že vyhraje okamžitě, a už vůbec že by se před uživatelem který stojí u bedny (což mimochodem softwarově nepoznáte) měl každý autentizační mechanizmus posadit na prdel a dovolit mu věci, které může jen správce. A při vší úctě, že v tom zrovna figuruje nějaký policykit či co, který měl premiéru včera, a redhat, který má bezpečnost až na druhém místě již od dob redhat 4.0 (nikoliv rhel 4.0), tomu zrovna na důvěře nepřidává.
umožňuje tohle vůbec RPM?Ano už od dávných dob (a vůbec jakýkoliv rozumný instalátor).