Jen krůček ke snu
14.4.2014 23:39
| Přečteno: 1494×
| vícechuť
| poslední úprava: 15.4.2014 08:40
Na festivalu Jeden svět jsem strávil nejednu příjemnou hodinu. Dvojice snímků (
#chicagoGirl a
Dál nic + následné besedy) mě přiměla opět se zamyslet nad existencí svobodných a zároveň bezpečných nástrojů pro týmovou spolupráci a komunikaci (ideálně na jednom místě). Budu vděčný za pomoc s jejich kompletací, hodnocením i další podněty.
V pozadí je záměr vycházející z přesvědčení, že aktivních lidí, kteří potřebují týmové nástroje, není mnoho a přitom výrazně ovlivňují společnost, tudíž si zaslouží trochu toho IT „rozmazlování“. Cílem je, aby vše technické k realizaci měli po ruce a mohli se plně soustředit na svůj cíl. Zároveň byli uchráněni nutnosti důvěřovat třetí straně (šifrování na klientské straně) nebo uvíznutí ve pasti vendor lock-ingu (federalizace, decentralizace, plná kontrola nad vlastními daty). Současně měli možnost prezentovat svou práci, ptát se na názory ostatních a nacházet spolupracovníky.
Uživatelsky by mělo jít pokrýt škálu od totálního paranoika bez důvěry v poskytovatele po někoho, kdo chce či potřebuje být plně ztotožnitelný s fyzickou osobou (např. mojeID, kvalifikovaný certifikáty) a zpřístupnit data komukoliv.
Předpoklady/požadavky:
-
používané zařízení – od smartphone po PC
-
uživatel technicky málo zdatný => minimum instalací, co nejvíce browser
-
kód – auditovatelný (tj. otevřený) pod svobodnou licencí, využívající standardy a perspektivní technologie (troufne-li si někdo říct, které to jsou ;))
-
možnost silného šifrování (včetně uložení) na klientské straně
-
správa dat plně pod kontrolou uživatele (úplné odstranění v rámci poskytovatele)
-
federalizace a decentralizace
Pokryté oblasti:
-
správa projektů
-
CRM
-
CMS (včetně sdílení souborů)
-
realtime komunikace týmová komunikace
-
konferenční SW tj. video/audio, sdílení (plocha, tabule, ..), chat
-
textový editor
-
spreadsheet
-
sociální síť
-
diskuzní platforma
-
osobní kontakty
-
burza (neobsazených „pozic“ a dobrovolnické nabídky)
-
smartphone
-
zabezpečená audio (video?) komunikace
-
SMS
-
kontakty
Výhledově: účetnictví, crowdfunding včetně mikroplateb
Zvlášť bych chtěl vypíchnout
diskuzní platformu. Představa je SW, který by diskuzi směřoval k větší kultivovanosti, informační hodnotě a byl dostatečně přehledný pro snadné zapojení nových účastníků do již rozběhnuté rozsáhlé debaty (např. o přínosnosti letního času, přijetí eura apod.). Z příspěvků by mělo jít vypíchnout a zároveň odlišit fakta, tvrzení (teze), mínění nebo pouhé emoční výlevy, dále míru souhlasu s výroky, body kontroverze, intenzitu debaty dílčích témat, aktivitu účastníků atd. Snad nějaká kombinace sémantiky, moderování, uživatelského vstupu a hlasování? Vystup by měl být použitelný pro analýza problému (viz.
vzdělávání v ČR či
SWOT projektu tiki)
Minimalistickým používáním by byl přístup do veřejných projektů, účast v diskuzích či agregace informací o zvolených tématech či lokality. Aktivnějších by se týkalo založení a správa projekt na webu dle typických úloh (např. pořádání konference, dětský tábor, lyžovačka, korupční kauza, ..) s volbou míry utajení, úpravy předvoleb včetně poskytovatele back endu a přizváním účastníků. Extrémem by bylo provozování vlastní instance front i back endu.
Pro ty, co jsou ochotni se podělit o znalosti dvě tabulky (googlí, neb nevím o vyhovujícím FOSS

) a jeden volný text (zaměřený by měl být na použité technologie, ale uvidíme, co se z toho vyvrbí). Cílem je posbírat reference na existující či nadějné vyvíjené aplikace (technologie) a sestavit z nich použitelný mix.
-
přehled a hodnocení SW dle oblastí
-
návrhy optimálního mixu (+reference na existující komplexní řešení)
-
technologie v heslech
Poznámky pod čarou:
-
oblasti vnímejte velmi volně a spíše intuitivně, neb četným překryvům díky různým úhlům pohledu se asi nelze vyhnout. Východiskem bylo členění Zoho
-
sociální síť není přímým nástrojem realizace, ale je to oblast, kde už je vykonáno spousta práce (Diaspora*, standardy jako Ostatus, Portable Contacts), implicitně zahrnuje mnohé nástroje jiných oblastí a ttend prolínání osobního s profesním je nepřehlédnutelný. Může být tedy budoucím rozšířením stejně tak jako východiskem
-
nějaké doporučení, co se úložiště dat týče s ohledem na šifrování, max. skrytí před provozovatelem. Čistě file system? Pirátským technickým odborem zní mantra GraphDB
-
problém openSSL vyvolává pochybnosti o reálné bezpečnosti rozsáhlejšího kódu. Pominu-li rizika na HW úrovni, lze zajistit na zařízení reálné soukromí při správě klíčů a jejich hesel? (Představa je „malá“ auditovaná aplikace obcházející systém i BIOS.)
-
smartphone mi přijde jako hodně „veselé“ zařízení. Nechápu, proč se mi foťák či browser dobývá do kontaktů. Připočtu-li k tomu potenciální ucho + oko v předu i vzadu.. Lze používat bezpečně jinak, než tím obšťastnit někoho jiného?
Teď je ta pravá chvíle pro čtenáře se v anketě vyjádřit a pro mě zjistit, zda rozjet realizaci nebo se rychle probudit
Anketa
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
15.4.2014 08:07
gsnak | skóre: 22
| blog:
gsnak
Re: Jen krůček ke snu
16.4.2014 15:26
Bedňa | skóre: 34
| blog:
Žumpa
| Horňany
Re: Jen krůček ke snu
Založit nové vlákno •
Nahoru