Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
V článku na serveru ČT se uvádí: „Většina lidí (78 procent) používá jako zdroj informací o politických stranách zpravodajství a diskusní pořady v televizi.. (Možná nadhodnocené číslo, když zadavatelem je sama televize). Dle téhož zdroje polovinu voličů ovlivní rozhlas. Že na tom něco bude lze vysledovat na vzrůstu zájmu o Piráty bezprostředně po jejich dvojím vystoupení 14. října v ČT (Interview Daniely Drtinové a diskuze lídrů). Zde na obrázku je pak vidět cca zdvojnásobení vnějších příchod na pirátské facebookové stránky. Dle článku serveru ČeskéNoviny.cz byli v té době Piráti druzí nejdiskutovanější na českém internetu a stejně na tom byl jejich index popularity.
Vím, že teď zjednodušuji, ale co k tomu stačilo? 25 minut u Drtinové a jedna devítina dvouhodinovky debaty lídrů tj. asi 13 minut. Ano, zcela ignoruji volební spoty, protože 30 sekund na jakékoliv sdělení je opravdu výsměch. Co byste si asi pomysleli o takto postaveném výběrovém řízení? |
![]() |
Nedalo mi to a zkusil jsem si dle zveřejněných pravidel (ČT, Rozhlas) volebního vysílání spočítat (dle stopáže a počtu zúčastněných), nakolik jsou veřejnoprávní média nepřátelská vůči malým stranám. U Rozhlasu jsem vzal v potaz jen Radiožurnál, neboť o stanicích Regina či Plus ví málokdo.
Šokující rozdíl? Připočítejme k němu ještě běžné zpravodajství, kam není zvykem dávat bezvýznamné strany (viz. cca 2:05 audia).
Selekčním kritériem je samozřejmě volební průzkum. O kom se neví, ten se ve volebním průzkumu neumístí a kdo se neumístí, o tom se nevysílá. Dokonalý kruh. K tomu ještě diskutabilní spolehlivost sociologických šetření a okamžitá náladovost respondentů. Jak různý je výsledný obraz můžeme pěkně vidět na iDnes (vpravo lze přepínat mezi průzkumy). Mimochodem, docela mě pobavilo, když jejich věrohodnost začala zpochybňovat i dříve tak sebejistá ODS).
Výhrad k systému by se našlo víc (a zhruba od třicáté minuty připomenutí, jak se ten náš paskvil vlastně zrodil), ale chci se přidržet předvolebního času a role médií. Shrnu-li, pak mě irituje:
Domnívám se, že směřujeme k jedinému – do Parlamentu se dostanou jen strany, které jsou pozvány v předvečer voleb na "superdebatu", která je na hlavním kanále a v hlavní vysílací čas. Nebylo by férovější rovnou přiznat, že volby dělají agentury a televize? Ušetřilo by to náklady na fiktivní volby, vysílací čas a sociologické průzkumy by se nakonec též daly zrušit. Stačilo by jen vytisknou nápisy – Vládneme, nerušit.
A co s tím těsně před volbami? Mě z toho vychází téměř povinnost všech trochu váhajících se přiklonit ke stranám kolem pěti i méně procent a místo strategické volby volit spíše srdcem, neb jsou jedni z mála, co o té možnosti vůbec ví. Silné to zvlášť nepoškodí (některé z nich by si zasluhovaly konečně trochu vytrestat) a diskriminovaným to pomůže. Pojistkou by bylo informovat o alternativách alespoň čtyři lidi mimo dosah Internetu a zároveň mimo okruh svých blízkých. A že takový hlas možná „propadne“ či dokonce napomůže „zlu“? Toť tíže svobodné volby. Já upřednostním ideu a boj za něco před bojem proti něčemu. Je to na nás.
pár tipů pro rychlou orientaci:
Tiskni
Sdílej:
samotneho by mne zajimalo jak by Ceska scena vypadala, kdyby to minimum nutne pro zvoleni bylo treba 2% hlasu
Jako v Izraeli?
I kdyz ja si myslim, ze priznivcem zruseni te hranice je temer kazdy.
Já třeba ne. Býval jsem jím, ale když si vezmu příklad již zmiňovaného Izraele, kde ani vítěz voleb obvykle není schopen prosadit prakticky nic, protože k dosažení většiny potřebuje hromadu menších stran a straniček, tak už věřím ve smysl vstupní bariéry. U nás by situace byla ještě horší vzhledem k existenci poměrně velkého počtu blokovaných hlasů v podobě stran "se kterými se nemluví".
s programem některých stran za sebe se dokáži stotožnit.Pak vy nejste ani menšina, ani většina, ale hlušina. Berte na vědomí, že mnoha lidem ztrpčujete život...
Vubec bych se nedivil kdybyste vy nebo nekdo z vasich blizkych mel neco spolecneho se socdem nebo odbory. Celkem konzistentne je tu obhajujete, tudiz objektivita vasich nazoru bude znacne omezena.
Vubec bych se nedivil kdybyste vy nebo nekdo z vasich blizkych mel neco spolecneho se socdem nebo odbory.
Leda to, že jsem tuto stranu ve většině voleb, kterých jsem se zatím zůčastnil, volil.
tudiz objektivita vasich nazoru bude znacne omezena.
A čí není? Nebo snad ty, kteří konzistentně obhajují pravicové postoje, považujete automaticky za objektivní, zatímco ty, kdo obhajují postoje levicové, za neobjektivní?