Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
isset($_REQUEST['submit_name'])
?
Ad 2. Místo typu checkboxu použijte typ radiobutton se stejnou hodnotou atributu name a různou hodnotou atributu value. Nevyplnění testuje přes empty($_REQUEST['radio_name'])
.
Ad 3. Netuším, co přesně myslíte. Každopádně při jakémkoliv zápisu do souboru pozor na race-conditions.
Takhle ošklivý kód v PHP jsem už dlouho neviděl. Již chápu, proč si někteří o programátorech v PHP myslí nepěkné věci. Přitom v PHP se dá programovat čistě a objektově, na straně databáze si vytvořit ORM a v prezenční vrstvě využívat XML spolu s DOM a XSL.
Sám používám pro zpracování formulářů v PHP vlastní (zatím nedokončenou) třídu, která se velmi inspirovala syntaxí XForms. Vytvoření formuláře včetně kontroly vstupních dat je pak záležitost editace jednoho XML souboru.
<?php echo '<br />'?> <b>Kontakt:</b> <?php echo '<br />'>by stacilo
<br /> <b>Kontakt:</b> <br />a este takovej trik kterej sem taky nedavno objevil:
I have <?=$foo?> foo.
== I have <? echo $foo?> foo.
viz man echo
Obcas se to hodi.. neco zprehledni...
Já bych hlavně předeslal, že při používání souboru jakožto "emulace databáze" je potřeba si uvědomit, že za jistých okolností dojde k paralelnímu zápisu od několika zapisujících a je třeba to v PHP řešit.Coz je velmi problematicke, pokud se to ma udelat prenositelne. Osobne jsem to resil jen jednou - u celkem jednoduche ankety. V ostatnich pripadech jsem problem vysvetlil problem zakaznikovy a ten si vzdy radeji priplatil za databazi. A v tom prvnim pripade jsem vyuzil toho, ze operace prejmenovani souboru je na unixech atomicka, takze nemuze dojit k tomu, aby soubor zustal v nejakem nedefinovanem stavu. Jedine jednoduche reseni je ukladat data ko samostatnych souboru, pak staci zajistit jen unikatni jmeno. Nebo je mozne nechat osetreni paralelniho zapisu na necem jinem, napr. poslat vyslednky na lokalni mailovou schranku.
flock() je IMHO dost přenositelné řešení. (Kdo provozuje server s FAT souborovym systémem nic jinýho než ztrátu dat stejně nemůže očekávat a NFS u webserverů taky neni zrovna obvyklé řešení...)
Neexistuje žádná bezpečná a neproblematická cesta pro paralelní práci se soubory pomocí PHP. Jediná neproblematická a plně přenositelná cesta je použití databáze.
To ano, ale pokuď už se se soubory pracuje, je to nejlepší z možných "špatných" řešení. Rozhodně mnohem lepší, než všechny ty zde navrhované "řešení". Já používám většinou něco takového:
$fp = fopen($soubor, 'a'); ignore_user_abort(1); for($i=0; $i<3; $i++) { if (flock($fp, LOCK_EX)) { fwrite($fp, $data); flock($fp, LOCK_UN); break; } usleep(100); } fclose($fp); ignore_user_abort(0);
O moc bezpečnější "univerzální" řešení v PHP nevymyslíte, tak proč vymejšlet ptákoviny...
error_log("Obsah, co se zapise do souboru", 3, "jmeno_souboru.pripona");Jak vidíte, v PHP jde leccos a je tam daleko více možností, škoda že za PHP tak málo platí, takže v PHP už moc nedělám. Jak vidíte, lepší a bezpečnější řešení v PHP vymyslím docela snadno
Jak vidíte, lepší a bezpečnější řešení v PHP vymyslím docela snadno
Já ale mluvím o "univerzálním" řešení, tedy takovém, kde můžu zapisovat od začátku souboru nebo v něm dokonce seekovat...
Celou dobu se tu snažím ukázat, že než tyhle "hacky", který fungují pouze ve speciálních případech a spoléhají na vlastosti funkcí, které nikde nejsou zdokumentovány (zdá se logické, že funkce pro zápis do logu by měla být "odolná" proti vícenásobnému současnému zápisu, ale je tomu skutečně tak?!) to radši "standartní" (PHP funkce sloužící právě k tomuto účelu) flock() i s jeho nedostatky. Protože o "vnitřnostech" PHP (na všech možných OS/souborových systémech!) a tudíž i atomičnosti operací víme ve skutečnosti kuloví (pokuď u snídaně běžně louskáte zdrojáky PHP tak se omlouvám... ).
A jaké nástroje jsou pro paralelní zápis do XML tak, aby byla zachována konzistence? Neútočím, jenom se ptám, byla by to príma.Priznam se, ze nevim. Na flat XML jsem stavel vzdy jen aplikace, u kterych jsem vedel, ze je prakticky nemozne, aby k takovemu scenari doslo. Coz priznavam -- je u guestbooku blbost. A i celkove je to dost divne, hlavne proto, ze by musel zamykat kvuli zapisu jednoho zaznamu cely soubor. Pri pouziti TXT ale moc techto problemu nevyresi. Nejlepsi asi bude precejen zvolit nejakou databazi, treba jen SQLite. Vzdyt nejakou tu relacni DB clovek dneska najde snad na kazdem hostingu. A i pak se to XSLT da pouzit (treba s Query2XML, celkem schopna knihovna).
Panebože ty jsi magor :D Takovouhle píčovinu jsem už dlouho nevyděl! Nejde ti to blbečku.
Tiskni
Sdílej: