Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V prvním díle seriálu o vodních dýmkách se podíváme trochu do historie..
Pravděpodobně první vodní dýmky vznikly v Indii před čtyřmi sty lety a to z kokosového ořechu, který nahrazoval prakticky celé tělo "vodnice". Až arabský svět dokázal zdokonalit tvar a funkčnost do podoby, jakou známe my dnes.
Proč vlastně vodní dýmka vznikla? Důvodů mohlo být jistě několik, přesto hlavním bylo kouření konopí (respektive hašiše), které se ve velké části Indie pěstovalo. Po objevu tabáku se místo kokosového ořechu začaly vyrábět dýmky keramické a přidala se také mosazná, nebo bronzová nádobka na kuřivo- tedy takzvaná "korunka" (hagar,lule). Tento název se dochoval do dnešní doby, stejně jako její funkčnost. Jediné co bylo změněno je materiál. Z kovu se přešlo na keramiku.
Ke kompletní a pravdepodobně poslední změně vzledu došlo v Turecku, kdy se stala "vodnice", jinými názvy Hookan, Nargile, nebo Shisa denním nástrojem, jako třeba dnes mýdlo
Ovšem ne vždy bylo kouření populární. Velkého úpadku se v minulosti vodnice dočkala po zákazu kouření, který byl pod trestem smrti. Naštěstí toto "opatření" údajně trvalo pouze několik let a ke spokojenosti tehdejšího obyvatelstva arábie bylo zrušeno.
Do Evropy se vodní dýmky dostaly o mnoho století déle, tedy někdy koncem 19. století. Mít doma vodní dýmku tehdy znamenalo jisté společenské "nadřazení". To dokazují i fotky tehdejších paniček, které se u svých miláčku nechávaly často fotit. Po hromadné záplavě cigaret se na vodnice zhruba 50 let zapomnělo a jejich doba přišla až během posledních let, kdy si je lidé přivážejí jako suvenýry z cest a díky čajovnám, kde jsou oblíbeným inventářem.
V příštím díle se podíváme na jednolivé části dýmky a jak vlastně funguje.
P.S. Při psaní autor kouřil višňový tabák El Nakhla, který má jemnou, méně sladkou chuť.
Tiskni
Sdílej:
Z vodnice si pokuřuje, s Linuxem se seznamuje. Až mu dojde uhel, zkompiluje kernel.Nebo:
Kouřil tuny tabáku, už má Linux na háku.