Podvodné reklamy na sociálních internetových platformách, jako je Facebook, Instagram nebo X, vytvořily loni v Česku jejich provozovatelům příjmy 139 milionů eur, tedy zhruba 3,4 miliardy korun. Proti roku 2022 je to nárůst o 51 procent. Vyplývá to z analýzy Juniper Research pro společnost Revolut. Podle výzkumu je v Česku zhruba jedna ze sedmi zobrazených reklam podvodná. Je to o 14,5 procenta více, než je evropský průměr, kde je podvodná každá desátá reklama.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.6 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Czkawka a Krokiet, grafické aplikace pro hledání duplicitních a zbytečných souborů, byly vydány ve verzi 11.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Od verze 7.0 je vedle frontendu Czkawka postaveného nad frameworkem GTK 4 vyvíjen nový frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Frontend Czkawka je už pouze v udržovacím módu. Novinky jsou implementovány ve frontendu Krokiet.
Jiří Eischmann na svém blogu publikoval článek Úvod do MeshCore: "Doteď mě radioamatérské vysílání úplně míjelo. Když jsem se ale dozvěděl, že existují komunity, které svépomocí budují bezdrátové sítě, které jsou nezávislé na Internetu a do značné míry taky elektrické síti a přes které můžete komunikovat s lidmi i na druhé straně republiky, zaujalo mě to. Když o tom přede mnou pořád básnili kolegové v práci, rozhodl jsem se, že to zkusím taky.
… více »Byla vydána verze 0.5.20 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Peter Steinberger, autor open source AI asistenta OpenClaw, nastupuje do OpenAI. OpenClaw bude převeden pod nadaci a zůstane otevřený a nezávislý.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2025. Ke konci roku 2025 vlastnila 349 462 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, byla 1,36 %. V roce 2024 to bylo 1,57 %. V roce 2023 to bylo 1,70 %. V roce 2022 to bylo 1,37 %.
Nástroj sql-tap je proxy mezi aplikací a databází, které zachytává všechny SQL dotazy a zobrazuje je v terminálovém rozhraní. Zde lze téměř v reálném čase zkoumat dotazy, sledovat transakce a spouštět SQL příkaz EXPLAIN. Podporované databázové systémy jsou pouze PostgreSQL a MySQL. Zdrojový kód je dostupný na GitHubu, pod licencí MIT.
Byla vydána nová verze 9.2 textového editoru Vim (Vi IMproved). Přináší vylepšené doplňování, podporu schránky ve Waylandu, podporu XDG Base Directory (konfigurace v $HOME/.config/vim), vylepšené Vim9 skriptování nebo lepší zvýrazňování změn. Vim zůstává charityware. Nadále vybízí k podpoře dětí v Ugandě. Z důvodu úmrtí autora Vimu Brama Moolenaara a ukončení činnosti jím založené charitativní organizace ICCF Holland projekt Vim navázal spolupráci s charitativní organizaci Kuwasha.
Byl představen editor MonoSketch, webová aplikace pro tvorbu diagramů, technických nákresů, flowchartů a různých dalších vizualizací, to vše jenom z ASCII znaků. Všechny operace běží pouze v prohlížeči uživatele a neprobíhá tedy žádné nahrávání dat na server. Zdrojový kód aplikace (drtivá většina Kotlin, žádné C#) je dostupný na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
http://www.counterpath.com/index.php?menu=download
otazka je ako by to tunajsia komunita ohodnotila, ked x-lite je windows-only aplikaciaNikde v tom nevidím odůvodnění jednořádkového zápisku v blogu...
Ano priznavam, mate na starosti nejaky server a chcete, aby to nejak samozrejme vypadalo.Nereagoval jsem z pozice někoho, kdo má server na starosti. Mně _osobně_ připadá tento druh zápisků hloupý.
Pan Kratky: 1. neviem, ci to velmi zatazuje vas server?Ne. Server to nezatěžuje. Ale mně to vadí, protože takové zápisky považuji za bezcenné a hloupé.
2. davam si veci do bloku, nielen preto, aby som niekoho upozornoval, ale aby som sa neskor mohol k nim vratit a pripadne ich nejak doplnit alebo ich nemusel znova hladat na nete (samozrejme su aj ine moznosti ale blog sa mi paci).Pokud máte co říct, fajn - od toho jsou blogy. Pokud potřebujete jen někam plácnout odkaz, je mnoho vhodnějších způsobů (včetně "Oblíbených stránek" přímo v blogu.). Vám se páčí na to používat blog, mně se to nepáčí.
P.S X-lite nie je only windows like aplikacia.Nic v tom smyslu jsem nenapsal.
.
Nemyslíte, že to zda je zápisek bezcený a hloupý by si měl ocenit každý čtenář sám?Vždyť jsem napsal, že _mně_ připadá hloupý. Nikomu přeci nebráním si vytvořit vlastní názor.
Myslím si, že se tu objevuje řada hloupějších příspěvkůHorší už jsou jen ty sprosté, u kterých své znechucení vyjadřuji také.
Uz som si zvykol, ze vela ludi z Prahy je "Best" [...] Dajte si sprchu borci.Pokud někdo z této diskuze vyčte, že se nad někoho, coby Pražák (!), povyšuji, tak má opravdu bujnou fantazii a parádní komplex méněcennosti...
ze tu casto niekto vypisuje o telefonovani v linuxe a ako to nefunguje so skypom atd..., ja som sa tym zacal zaoberat teraz a dal som si to do blogu, lebo mozno niekto tiez nieco take bude chcet rozbehnut na svojom kompe a zide sa mu toA proto jsem hned v prvním komentáři napsal, že jsi měl použít Zprávičky, které tu jsou přesně pro tento účel.
No samozrejme, pan K to urcite uz davno pozna a pripada mu to trebars uplne banalneAž trochu vychladneš, tak ti dojde, že jsem se nikterak nenavážel do _tématu_, na které odkazuješ. Vadí mi pouze to, že jsi to v této podobě strčil do blogu, ačkoliv pro upozorňování na zajímavé články tu máme specializovanou sekci.
este raz si precitaj co ti robo pise, fakt asi nechapes co ti chce povedat.. nejak som si nevsimol, ze by o sebe hovoril ako o "d best"...
a sorry ale napisat jednoriadkovy blog, ktoreho cely obsah spociva v linkovani na jeden program - to by bolo lepsie hodit odkaz na slunecnici alebo podobnom portali... pretoze silno pochybujem, ze az niekto bude hladat program na ip telefoniu, ze bude prehladavat blogy ;) este k tomu jednoriadkove - nie som si isty, ci sa tento "prispevok vobec dostane do nejakeho vyhladavaca pod relevantne odkazy
na zaver este definicia blogu...
a na uplny zaver: no offense, ale toto si skratka treba vyjasnit... vidim ze uz si spravil nejaku upravu a doplnil obsah - uz je to cosi lepsie
vidim ze uz si spravil nejaku upravu a doplnil obsah - uz je to cosi lepsiePřipojuji se (a doplnil jsem zápisek do výběru).
Tiskni
Sdílej: