Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Pekny navod ako si v linuxe slusne zatelefonovat odkaz
X-Lite je SIP klient vyvinutý firmou XTen Networks, ktorá ho ponúka zdarma na stiahnutie. Je to odľahčená verzia komerčného klienta X-PRO určeného hlavne pre podnikové použitie. Firma XTen má v ponuke ešte niekoľko zaujimavých VoIP aplikácii, okrem iných aj pripravovaný SIP klient eyeBeam s videokonferecingom, podporou prezencie a instant messagingu.
Vytvorenie a priebeh hovoru je zabezpečený kvalitne. Aplikácia podporuje niekoľko kodekov, ktoré sa dajú jednoduchým spôsobom povoliť alebo zakázať, pričom počas hovoru je jasne vyznačený práve používaný kodek. Novšie vlastnosti protokolu,ako je napríklad symetrická UDP komunikácia potrebná pre prechod cez firewall/NAT, sú dobre podporované.
Po zaregistrovani na freeworlddialup a nastaveni X-Lite (potrebne je nastavit hodnoty, ktore su uvedene na screenshotoch, nachadzajucich sa dole na odkazovanej stranke) vsetko fungovalo uplne v poriadku. Test call si mozete vyskusat vytocenim cisla 613.
Tiskni
Sdílej:
http://www.counterpath.com/index.php?menu=download
otazka je ako by to tunajsia komunita ohodnotila, ked x-lite je windows-only aplikaciaNikde v tom nevidím odůvodnění jednořádkového zápisku v blogu...
Ano priznavam, mate na starosti nejaky server a chcete, aby to nejak samozrejme vypadalo.Nereagoval jsem z pozice někoho, kdo má server na starosti. Mně _osobně_ připadá tento druh zápisků hloupý.
Pan Kratky: 1. neviem, ci to velmi zatazuje vas server?Ne. Server to nezatěžuje. Ale mně to vadí, protože takové zápisky považuji za bezcenné a hloupé.
2. davam si veci do bloku, nielen preto, aby som niekoho upozornoval, ale aby som sa neskor mohol k nim vratit a pripadne ich nejak doplnit alebo ich nemusel znova hladat na nete (samozrejme su aj ine moznosti ale blog sa mi paci).Pokud máte co říct, fajn - od toho jsou blogy. Pokud potřebujete jen někam plácnout odkaz, je mnoho vhodnějších způsobů (včetně "Oblíbených stránek" přímo v blogu.). Vám se páčí na to používat blog, mně se to nepáčí.
P.S X-lite nie je only windows like aplikacia.Nic v tom smyslu jsem nenapsal.
.
Nemyslíte, že to zda je zápisek bezcený a hloupý by si měl ocenit každý čtenář sám?Vždyť jsem napsal, že _mně_ připadá hloupý. Nikomu přeci nebráním si vytvořit vlastní názor.
Myslím si, že se tu objevuje řada hloupějších příspěvkůHorší už jsou jen ty sprosté, u kterých své znechucení vyjadřuji také.
Uz som si zvykol, ze vela ludi z Prahy je "Best" [...] Dajte si sprchu borci.Pokud někdo z této diskuze vyčte, že se nad někoho, coby Pražák (!), povyšuji, tak má opravdu bujnou fantazii a parádní komplex méněcennosti...
ze tu casto niekto vypisuje o telefonovani v linuxe a ako to nefunguje so skypom atd..., ja som sa tym zacal zaoberat teraz a dal som si to do blogu, lebo mozno niekto tiez nieco take bude chcet rozbehnut na svojom kompe a zide sa mu toA proto jsem hned v prvním komentáři napsal, že jsi měl použít Zprávičky, které tu jsou přesně pro tento účel.
No samozrejme, pan K to urcite uz davno pozna a pripada mu to trebars uplne banalneAž trochu vychladneš, tak ti dojde, že jsem se nikterak nenavážel do _tématu_, na které odkazuješ. Vadí mi pouze to, že jsi to v této podobě strčil do blogu, ačkoliv pro upozorňování na zajímavé články tu máme specializovanou sekci.
este raz si precitaj co ti robo pise, fakt asi nechapes co ti chce povedat.. nejak som si nevsimol, ze by o sebe hovoril ako o "d best"...
a sorry ale napisat jednoriadkovy blog, ktoreho cely obsah spociva v linkovani na jeden program - to by bolo lepsie hodit odkaz na slunecnici alebo podobnom portali... pretoze silno pochybujem, ze az niekto bude hladat program na ip telefoniu, ze bude prehladavat blogy ;) este k tomu jednoriadkove - nie som si isty, ci sa tento "prispevok vobec dostane do nejakeho vyhladavaca pod relevantne odkazy
na zaver este definicia blogu...
a na uplny zaver: no offense, ale toto si skratka treba vyjasnit... vidim ze uz si spravil nejaku upravu a doplnil obsah - uz je to cosi lepsie
vidim ze uz si spravil nejaku upravu a doplnil obsah - uz je to cosi lepsiePřipojuji se (a doplnil jsem zápisek do výběru).