Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
*******************************************
ako #root
*******************************************
naistalujeme balik do systemu: pacman -S ndiswrapper
napr.: pre jadro suspend2 je ndiswrapper-suspend2
rozbalime windows drivery: ndiswrapper -i subor.inf
napr.: /home/user/sis162u.inf
treba mat spravny inf subor k vasej wifi karte
do /etc/rc.conf
pridame modules=(...... ndiswrapper)
alebo vzdy pri potrebe: modprobe ndiswrapper
*******************************************
ako #root rozbehame wifi
*******************************************
scan dostupnych sieti: iwlist wlan0 scan
zadanie bezp. kluca: iwconfig wlan0 key open KEY
namiesto open moze byt restricted, podla nastavenia routeru
ak je siet chranena klucom treba ho zadat pred prihlasenim
prihlasenie k sieti: iwconfig wlan0 essid ESSID
napr.: iwconfig wlan0 essid wifi
spustime zariadenie wlan0: ifconfig wlan0 up
spustime dhcp: dhcpcd wlan0
ak mame samozrejme router nastaveny na dhcp
pre pripadne riesenie problemov sa zidu prikazy:
dmesg, iwconfig, ifconfig a ine
Tiskni
Sdílej:
<break>
, ať není celý ten text ve výpisu blogů. Díky.