Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
co lze, zkurví si čech sám,hůře, důkladněji, dokonalejiA to není vina EU, že jsme na tom hůř i v tomhle. Má se víc snažit. /s
Odhadem mnohem horší, jak zaslání ZX Spectrum z Anglie za doby socialismu. Jen tenkrát jsem musel ne na poštu, ale na celnici v Olomouci. Dnes dražší a časově delší.
Evropská komise prodloužila osvobození malých zásilek od DPH ze třetích zemí o půl roku. Osvobození drobností ze zemí, jako třeba Čína, mělo skončit k 1. lednu 2021. Nový termín je 1. července 2021.Navíc je v článku zmíněno, že se připravuje mobilní aplikace, která umožní podat celní prohlášení bez placeného prostředníka:
Celní správa však chystá zavedení speciální aplikace, díky které budete moci podat celní prohlášení elektronicky vlastním jménem. Díky tomu ušetříte peníze, které byste jinak zaplatili České poště nebo jinému zástupci v celním řízení, který si za celní prohlášení účtuje zmíněný poplatek. Aplikace se bude vztahovat na zásilky nepatrné hodnoty (zásilky ze třetích zemí do 150 eur) a také na zásilky ze třetích zemí mezi soukromými osobami do 45 eur.
Mimochodem, kdyby si někdo myslel, že řešením je Global Shipping Program (eBay, Pitney Bowes), tak není. Sice tvrdí:
So as a buyer, after you complete your purchase, you can just sit back and relax until your item arrives.
ale jak jsem se zrovna přesvědčil, tak to nefunguje (dříve to někdy fungovalo). Asi se o tom někde rozepíšu víc, ale zatím ještě čekám na odpověď od nich, jak se k tomu postaví (psal jsem jim v pátek a zatím žádná odpověď).
Eneloop Pro z Japonska. Balíček 8 baterek za 27 dolarůJe opravdu NUTNÉ si nechat posílat 8 kusů AA z Japonska? Já si to koupil před x lety v místní fotoprodejně, která to (doufám) objednává po tisících kusech z místního skladu.
Pokud si tedy objednáte třeba za 3 dolary paklík deklíků na objektivy,Bez komentáře. Jednak ke každýmu objektivu automaticky dodávají i krytky, ale představa, že přes půl planety pluje loď naložená podobnýma kravinama je teda dost děsivá.
Bez komentáře. Jednak ke každýmu objektivu automaticky dodávají i krytky, ale představa, že přes půl planety pluje loď naložená podobnýma kravinama je teda dost děsivá.O krytkách blog nebyl, byl to jen příklad, ale ano, každý fotograf, který fotí starými manuálními objektivy, si objednává z Číny redukce a krytky, pokud nechce platit násobně vyšší cenu obchodníkům, kteří to berou ve velkém také z Číny. A to, že přes půl planety plavou lodě naložené hadrama a elektronikou, která pak leží ve skladech, není děsivá představa?
Je opravdu NUTNÉ si nechat posílat 8 kusů AA z Japonska? Já si to koupil před x lety v místní fotoprodejně, která to (doufám) objednává po tisících kusech z místního skladu.A proč ne? Jednak, pokud by nedošlo k těm poplatkům, ušetřil bych více než čtvrtinu ceny (za 600 to pošťák donese až domů), takhle bych to musel kupovat u nás za 800-900 a ještě platit poštovné nebo ztrácet čas a naftu při shánění v kamenném obchodě, jednak jsem měl naprosto nové baterky, nikoliv kdovíjak staré, kdovíjak skladované.
tzn. všude kde se dají koupit baterkyJenom technická: tady se bavíme o kvalitních akumulátorech pro foto techniku. To s předraženýma (nenabíjecíma) baterkama u pokladen nesouvisí. Ono je docela škoda, že mají jen 1.2V. Dnešní technice s DCDC měničema to až tak moc nevadí, ale kdyby to mělo 1.5V jako staré zinkové nebo lithiové, tak by člověk po narození dostal od rodičů pakl akumulátorů a obnovil si je s první občankou. Tj ty hory baterek u pokladen by mohli zmizet.
Taky si říkám, proč se víc nepoužívají lithiové 14500 (stejný rozměr jako AA, ale 3,6 V) nebo rovnou 18650 (do větších přístrojů). Povedlo se mi sehnat rádio na 18650, ale jinak je to spíš výjimka (i když tedy v lepších LED svítilnách se používají běžně, tam je to víceméně standard).
To by byla zajímavá úloha, kdyby sis ji nepřibarvoval. On je ten distribuční systém trafik/sámošek/drogerií - tzn. všude kde se dají koupit baterky - rovněž optimalizován a nepřijede dodávka s krabičkou baterek, ale plná dodávka/kamion plný různého zboží z nějakého centrálního skladu. A deset zákazníků si určitě nepojede koupit baterky, spíš si je přihodí k nákupu u kasy. A jestli ne, tak jsou to úplně stejná prasata jako tady Ota.
Ty to píšeš, jako by pošta jezdila s každým balíčkem separátně. U přepravek je výhoda, že nejsou specializované na jeden sortiment a umí do jedné přepravy spojit všechny sortimenty pro všechny odběratele, což trafiky, sámošky nebo drogerie z principu neumí a pro tu poslední míli ani nemají jak.
A jestli ne, tak jsou to úplně stejná prasata jako tady Ota.Jo, já jsem strašné prase. A to ani nevíš, že nejezdím hromadnou dopravou, ale autem, což je mnohem větší ekologická zátěž než sem tam nějaký balíček ze zahraničí.
prumerna rychlost chuze je +-4km/h:))) to si měřil na důchodcích nebo v těžkém terénu?
Jo a chtel bych te videt, jak ten 1,5km z neblizsiho obchodu neses tak 15kg.Já běžně chodím několikadenní tůry třeba s 20 kg na zádech. V terénu. A 15 kg rozhodně není typický nákup, to bude sotva polovina.
často jsem líný a jedu na kole.
A co děláš, soudruhu, když nejedeš na kole, neběháš a nevypouštíš škodlivý CO2. Leštíš lauf ekologického plachetnicového pirátského křižníku Aurora II.? Máte vůbec technologie na výstřel z děla? To je taková už dost stará technologie z Číny. Abyste se nemuseli uchýlit k nějakému plastovému kšuntu od vašich čínských spolusoudruhů, aby to vůbec vystřelilo.
I V.I. Lenin přicestoval k Auroře z Finska a tak jste si zajisté se soudruhy z UV KSČ ČPS vzali inspiraci a můžete si udělat generálku, do Zimního paláce ve Finském zálivu a Leningradu to není tak daleko. Bajonet na bodákový útok určitě někde seženeš a s. předseda vám při tom bude vyhrávat na garmošku (harmoniku) Internacionálu. Nechci ti brát iluze, ale tebe asi nebudou balzamovat v mauzoleu v Bruseli, ale možná se pletu.tebe asi nebudou balzamovat v mauzoleu v BruseliTo doufám, nechci mít své mausoleum v jednom z nejhnusnějších měst Evropy. To už radši Ostravu než Brusel.
Jasmínová rýže se hodí hlavně na asijskou kuchyni, mimo jiné je po uvaření lepivější (takže se lépe jí hůlkami).Jakoby byla jedna „asijská kuchyně“ a spočívala v lepkavé rýži konzumované hůlkami… Konkrétně původní jasmínová rýže je dlouhozrnná a typická pro Zadní Indii, hlavně Thajsko. Ale Přední Indie je taky v Asii. Blízký Východ rovněž. Takže takový třeba íránský pilaf…
Já chodím pěšky.A chceš sešrubovat Babettu?
No mě jenom přijde úchylná ta představa, že takto malý balíček někdo v japonsku musí zabalit, zaregistrovat k přepravě, potom to někdo doveze…
Jak je ale možné, že i přesto jsou někdy takto malé individuální dovozy výhodnější? A to nemluvím o nějakých akcích/slevách – ten obchodník si taky přijde na své. Napadají mne možná vysvětlení:
Nejvýznamnější podíl na tom má asi ta třetí možnost. Pak by dávalo smysl (jak ekonomický, tak ekologický), aby se víc podnikatelů pustilo do tohoto oboru a vzrostla konkurence. Tomu ale zase může bránit stát nebo EU svými regulacemi.
Pokud jsi ale čistě spotřebitel a není reálné, že by ses pustil do podnikání a začal jim konkurovat, tak jde vlastně jen o to, zda ty peníze zůstanou tobě nebo tomu jinému dovozci, který to dělá ve velkém a má na tom velkou marži. Pokud ty peníze připadnou tomu dovozci, nevíš vůbec nic o tom, jak (ne)ekologicky budou utraceny. Pokud připadnou tobě, tak máš možnost to ovlivnit.
Dělat z toho nějaké obecné závěry tedy podle mého moc nejde, když nevíš, co by s těmi penězi „navíc“ udělal dovozce a co by s nimi udělal zákazník.
A protože konkurence je potřeba, tak se každý den v té jedné ulici vystřídá 10 přepravních služeb. Tj 10x větší zátěž pro ovzduší v té ulici a 10x více dodávek na cestách. Kdyby se to agregovalo, tak stačí jedna dodávka denně. Nebo kdybychom lehce snížili latenci, tak třeba jedna za dva dny.
Občas jim vidím do kufru a fakt mi nepřijde, že by tu jezdila prázdná auta. Nějakou koordinací by to šlo asi trochu optimalizovat, ale těžko to bude tak významné, jak naznačuješ. Ve velkých městech sice projedou jednou ulicí auta více firem, ale jsou poměrně plná. A do odlehlých vesnic se AFAIK zase nejezdí každý den.
BTW: na Rohlik.cz jsem si všiml, že u některých časů mají ikonu, že tou dobou pojedou tvojí ulicí, takže pokud chceš udělat něco pro přírodu, vybereš si tenhle čas. To mi přijde jako fajn optimalizace a zároveň je to nenásilné. Na druhou stranu u Rohlíku jsem si teď všiml, že že ti nabízí jiné časy/sloty, když tam jdeš jako anonym nebo i přihlášený a máš zatím prázdný košík a jiné, když už máš košík plný a chystáš se vybrat čas a zaplatit. Adresa byla v obou případech stejná, ale jako anonymovi mi to nabízelo něco jako „dnes 14:00-15:00“, zatímco když jsem chtěl dokončit (v tu samou dobu v jiném prohlížeči) nákup, tak to šlo objednat až na druhý den.
Adresa byla v obou případech stejná, ale jako anonymovi mi to nabízelo něco jako „dnes 14:00-15:00“, zatímco když jsem chtěl dokončit (v tu samou dobu v jiném prohlížeči) nákup, tak to šlo objednat až na druhý den.V tom nehledej záludnost, mají naprosto příšerný systém indikace volných slotů, i mně jako prémiovému zákazníkovi to v jednom kuse různě lže a zkazilo mi to nespočet nákupů. Btw v Praze začali jezdit elektroauty.
Adresa byla v obou případech stejná, ale jako anonymovi mi to nabízelo něco jako „dnes 14:00-15:00“, zatímco když jsem chtěl dokončit (v tu samou dobu v jiném prohlížeči) nákup, tak to šlo objednat až na druhý den.Když ptáčka lapají...?
Ano, mám to podezření. Nejdřív jsem myslel, že se slot prostě jen stihl1 obsadit, než jsem dokončil nákup. Ale pak jsem pro kontrolu otevřel jejich stránky v jiném prohlížeči jako nepřihlášený, zadal stejnou adresu a byl tam zase ten dřívější slot volný. Pak jsem ještě v obou prohlížečích několikrát obnovil stránku, zda nejde o nějakou dočasnou chybu, ale pořád se to lišilo.
[1] někdy se v průběhu nákupu stihne vyprodat i nějaké zboží, na což tě před zaplacením upozorní – tomu docela věřím; Jindy tě před placením upozorní na to, že „zboží nepatrně zdražili“ v tom mezičase, kdy jsi ho měl v košíku – to už mi přijde trochu divné…
Mimochodem, něco podobného dělá Alza. Na detailu u zboží se zobrazuje něco jako:
Doručení na adresu dnes do 14:35
u všech položek. Ale když člověk dokončuje nákup, tak jde vybrat jen doručení zítra nebo v neděli. Resp. ve výběru možností napíší:
Nejvýhodnější doručení až domů, 99 Kč, zítra
ale když na to člověk klikne, tak už je tam nejbližší dostupný termín:
Neděle 20.9.10:00 - 20:00
A dle předchozích nákupů musím počítat ještě s dalším zdržením, protože jim trvá i několik dní, než zaúčtují platbu (převodem v rámci banky nebo okamžitou platbou z jiné banky – když si ty peníze takto posílám na svůj účet, tak je vidím okamžitě).
Takže jsem nakonec objednal v CZC, odkud by to mělo přijít dnes kurýrem (doprava za stejnou cenu, zboží mírně levnější). Uvidíme, jestli to zvládnou nebo taky zklamou…
Jak je ale možné, že i přesto jsou někdy takto malé individuální dovozy výhodnější?Nevím. Nad tím si lámu hlavu u každé cibule z Nového Zélandu nebo jablek ze Španělska.
Nad tím si lámu hlavu u každé cibule z Nového Zélandu nebo jablek ze Španělska.A už si na něco přišel? Jestli ne, tak já ti to ulehčím. V sadě skví se jara květ - to bejvávalo, dneska se tam skví kulový a výměra sadů se stále zmenšuje. Je to proto, že sadař nemůže konkurovat ani kdyby se postavil na hlavu pŕi dotaci xy říšských marek na hektar v podmínkách "volného trhu" eurokolchozu, když je hýčkaný seňor zásoben řišskými markami násobně více. A to nejde zdaleka jen o jabka, to se týká skoro celé zemědělské produkce.
samozřejmě pokud to není tak, že člověk přidává zboží průběžně a ta dostupnost se změní mezi přidáním do košíku a odesláním objednávky
Tohle se mi někdy už stalo a co si pamatuji, tak se pak právě v košíku zobrazovaly hlášky, které zboží konkrétně se stihlo vyprodat, takže člověk měl možnost ho z košíku vyndat a stále ten zbytek objednat v dřívějším termínu.
To se sice děje, ale vypadá to jinak – viz příloha. Zobrazují se tam pak chybové/varovné hlášky a i samotné tlačítko pro vložení do košíku vypadá jinak. Tady se to prostě jen tvářilo, že ty termíny jsou obsazené, zatímco v jiném prohlížeči to ukazovalo, že v nich je ještě místo.
No mě jenom přijde úchylná ta představa, že takto malý balíček někdo v japonsku musí zabalit, zaregistrovat k přepravě, potom to někdo doveze k tomu letadlu nebo lodi, potom to letadlo přistane. někdo ten balíček vybere, nascanuje kód a potom to stará naftová dodávka s pologramotných řidičem rozveze po městě, 8 baterek to jedné ulice.Hele, Tome, a nepřijde ti úchylná představa, že děti posílají z tábora pohlednice nebo že si lidé objednávají zboží v českých eshopech? Také to musí někdo zabalit, předat/odvézt přepravci, ten přepravce si to převáží po svých skladech, lepí na to svoje nálepky, skenuje čárové kódy, jezdí starou naftovou dodávkou... Nebylo by lepší, kdyby každý vzal trekové hole a vyrazil pěšky třeba z Adamova do Olomouce, protože tam třeba zrovna mají právě to zboží/tu velikost zboží, co potřebuje? A mohu se tě zeptat ještě na jednu věc? Kolikátý mobil máš ve svém životě? Já mám pátý, a to jsem o deset let starší, než ty. Budeš ty za deset let používat svůj pátý mobil, nebo budeš takové neekologické prase, že budeš vytvářet hromady elektroodpadu? A kolikátou máš televizi? Já nemám žádnou. Kolikátý máš notebook? Já používám stále svůj první, který jsem koupil v roce 2012. Takže hoď kamenem, kdož jsi bez viny. Promiň, že budu vulgární, ale fakt mě serou tyhle ekofašistické útoky.
tady se rozjel flame o ekologii
A vy se tomu opravdu divíte? Já nejsem žádný ekofanatik, ale tohle posílání drobností jednotlivými zásilkami přes půl světa se mi taky příčí. Ještě to dokážu pochopit u specifického zboží, které se u nás nedá sehnat, ale udělat to kvůli dvěma stovkám u akumulátorů, které tu mají na každém rohu, to bych si se svým svědomím nesrovnal. (A ne, nehodlám přistoupit na vaši hru, že není žádný rozdíl mezi tisíci zásilkami po osmi AA akumulátorech a jednou, kde jich je 8000.)
K tomu whataboutismu: taky dělám věci, které nejsou ekologicky moc košer, to ostatně asi každý, viz slavná Grétina "ekologická" cesta přes oceán. Ale je rozdíl, jestli si to člověk chlapsky přizná nebo jestli začne ve stylu "u vás zase bijete černochy" vykřikovat něco o tom, že on ale nemění tak často mobil a to ten druhý určitě ne. (Mimochodem, když už jsme u toho "kdo vejš", tak já mám čtvrtý, a to jsem si první koupil v roce 1998.) To je reakce na úrovni prvního stupně ZŠ… dostal jsem sice trojku z diktátu, ale Franta má čtyřku, takže je to vlastně fajn.
A ne, nehodlám přistoupit na vaši hru, že není žádný rozdíl mezi tisíci zásilkami po osmi AA akumulátorech a jednou, kde jich je 8000Chcete říct, že odmítáte naši realitu a nahrazujete ji svou vlastní... Jestli je v poslání samostatné zásilky něco navíc, tak je to obalový materiál, který navíc zpravidla jde recyklovat.
Ještě to dokážu pochopit u specifického zboží, které se u nás nedá sehnat, ale udělat to kvůli dvěma stovkám u akumulátorů, které tu mají na každém rohu, to bych si se svým svědomím nesrovnal.Jenže to vycházíte ze špatného předpokladu. A já jsem to psal hned v tom svém blogu. Ty akumulátory, které jsem dostal, odeslal výrobce pár dní poté, co sjely z výrobní linky. Akumulátory, které prodávají čeští prodejci, mají (čest výjimkám, pokud nějaké jsou) kapacitu 2450 mAh. Panasonic od října 2015 ovšem již takové akumulátory nevyrábí! Mají 2500 mAh. A dále pozor, například tady Conrad naprosto nadrzo nabízí údajně kapacitu 2500 mAh, ale na fotce je jasně vidět 2450. Takže ještě dnes nabízejí minimálně 5 let staré akumulátory. Proč? Protože jich třeba před 10 lety (možná i 15 lety) dotáhli ekologicky celý kontejner a teď se toho nemohou zbavit, protože si tak drahé baterky prostě lidi nekupují, raději zajdou do Lidlu a koupí si šunty za třetinu ceny. Takže mě klidně kamenujte, ale nebudu kupovat s příplatkem něco na hranici životnosti.
A dále pozor, například tady Conrad naprosto nadrzo nabízí údajně kapacitu 2500 mAh, ale na fotce je jasně vidět 2450.
A co ti nakonec dodají? Obchodníci mají často ve fotkách a popisech zboží prostě jen bordel. Minimálně ve dvou případech jsem např. viděl, jak obchodník dodal místo základních Duracell Rechargeable nabíjecí články Duralock – ty by měly být lepší, takže zákazník nemá moc důvod ke stížnostem, ale zboží vypadá jinak a neodpovídá popisu.
Nebylo by lepší, kdyby každý vzal trekové hole a vyrazil pěšky třeba z Adamova do Olomouce, protože tam třeba zrovna mají právě to zboží/tu velikost zboží, co potřebuje?Moje ekofašistická poznámka směrovala trochu jinam. Stačilo by trochu, nepatrně málo agregace, a dost podstatně by se snížila ekologická stopa. Tj místo toho, aby si každý objednával svoje baterky z Japonska, tak by stačilo jednou za rok přivést do Evropy kontejner a bylo by. Už tady byla diskuse nad nějakým OC Chodov (neznám), v každém městě je něco podobného. U nás třeba Šantovka. A řeknu ti, že tam nechodím, protože tam pro mě mají právě NULA užitečného zboží. Zcela narovinu se přiznám, že vůbec neznám účel takovýchto obchoďáků. Ano, jeden mě napadá, mít každý týden nové tričko, u toho si koupit bubble tea (jestli je to ještě v kursu) a pomlouvat kamarádky u kávičky v plastovém kelímku. Jinak výběr zboží pro mě nulovej. A to je jak s těma baterkama. Lidi chtějí mít iluzi výběru. Takže na světě je miliarda typů stejných baterek, které se liší jen nálepkou a cenou, a miliarda lidí si náhodně vybírá. Kdyby byl prostě "ten akumulátor", tak je to jednodušší. A tohle mě štve na stavu IT. V ostatním průmyslu je standardizace. Prostě si koupím mosfet dle katalogu a na výrobci nezáleží. Proč nemáme v IT "ten zdroj"? "ten disk" - nedávno jsem tu diskutoval nad disky, proč neexistuje žádný "ten 7200 rpm disk" (jako ještě před x lety), proč jenom seagate vyrábí asi 20 typů 7200rpm disků, které se budou pravděpodobně lišit jen mírou zprasenosti firmware? Znám příběh jednoho oblíbeného českého IT obchodu (shodou náhod pocházejícího právě z Olomouce
Kolikátý mobil máš ve svém životě?Čéče nevím. Svůj soukromej asi možná i druhej (nějaká nokia 3310 classic), pracovních bylo víc, ale to je problém českého telekomunikačního trhu, že nelze snadno převést soukromé číslo na pracovní smlouvu a naopak, takže zaměstnavatel raději rozdává telefony a firemní simky.
A kolikátou máš televizi?Nultou. V době, kdy jsem se ještě díval na TV, tak jsem měl CRT po dědovi. Rok výroby někdy v osmdesátkách. Co se monitorů týče, tak stále používám HP LP2465, má naběháno 80tis hodin, 32tis backlight hours. Což je blbý, protože už je docela tmavej. Kdyby to bylo led podsvětlení tak je prakticky nekonečnej. Ještě další věc, má jen DVI, které se mezitím stalo obsolete.
Kolikátý máš notebook?Soukromý žádný. Pracovní mám ThinkPad T530, možná taky 2012? Každopádně jej nepoužívám. Starý HW rozdávám. Vždy ten komp dám do nějakého stavu vhodného pro laiky a někomu daruju. Nebo využívám dál. Jako server mám svůj starý desktop (AMD osmijádro z roku 2013), nevím, jak dlouho vydrží, ale na MB už nejsou žádné elektrolity, takže pokud do toho nepraští blesk, tak asi ještě pár let pojede k naprosté spokojenosti.
Promiň, že budu vulgární, ale fakt mě serou tyhle ekofašistické útoky.Naprosto v pohodě.
tak by stačilo jednou za rok přivést do Evropy kontejner a bylo byNěco jako stačilo jednou za rok přivézt banány?
na výrobci nezáleží. Proč nemáme v IT "ten zdroj"? "ten disk"Proč nemáme jednu Škodu pro lidi a jednu Tatru pro papaláše? Uvědomujete si, že tady voláte po centrálně plánovaném hospodářství? Hospodářství, které odbouralo tu zbytečnou konkurenci, takže jsme se během ~40 let dokázali v mnoha oborech propadnout ze světové špičky na montovnu. A že motivace inovovat byla v té době naprosto nulová, protože když není konkurence, tak není důvod se snažit. Fakt jste takový hlupák, že si myslíte, že na druhý pokus by to bylo lepší?
Uvědomujete si, že tady voláte po centrálně plánovaném hospodářství?Nevolám, ale vůbec mě nepřekvapuje, že s tím někdo vyrukoval.
konkurenciMožná si znovu přečtěte komentář, na který reagujete. Mě vadí, pokud se stejný výrobek prodává pod mnoha různými označeními. V tom není žádná inovace. Je to jen způsob matení zákazníků. Nemám nic proti konkurenci a už vůbec ne proti inovaci. Jenže ta je skrytá v mlze marketingu. Zcela popravdě, kdybych si měl teď kupovat novou grafiku, tak vůbec nevím. Protože výrobci naschvál neustále mění označení, takže se nelze řídit ani podle "sériového" čísla. Takže až si budu kupovat GK, tak tomu zase budu muset věnovat dost času, abych si byl jistej. Výrobci už ani nezveřejňují datasheety. U toho blbého mosfetu za $0.1 máte 10 stránek grafů a specifikací. U GK za $1000 máte jeden reklamní leták. To se to potom krásně kvalifikovaně vybírá.
Mě vadí, pokud se stejný výrobek prodává pod mnoha různými označeními.
Většinou to úplně stejný výrobek není, ale problém je právě v tom, že to úplně stejný výrobek není, a že je zatraceně těžké a často i nemožné zjistit, v čem přesně se jednotlivé verze liší.
že je zatraceně těžké a často i nemožné zjistit, v čem přesně se jednotlivé verze liší.ale to je prece presne to, co Heron rika. Napr. kdyz potrebuji nejaky ventilator s urcitym vykonem(m3/hod) a jinymi 'zasadnimi' vlastnostmi (prumer, hlucnost,...), tak si mohu na trhu vybrat z nekolika vyrobku, ale ta normalizace se postarala o to, aby ty 'zasadni' vlastnosti byly zname, kazdy technik u danneho vyrobku dokaze tyto vlastnosti odrikat o pulnoci, vi co znamenaji, jsou prehledne zaneseny do technicke dokumentace vyrobku atd. Tato normalizace, ktera je ve stavebnictvi, elektrotechnice nebo strojirenstvi bezna samozrejme u hardware chybi (u softwaru uz vubec).
samozrejme u hardware chybiPři dostatečně (ne)vhodné definici toho, co jsou zásadní vlastnosti. Podle mě jsou ve většině případů zásadní vlastnosti (u disků např. kapacita, rychlost otáček) uvedeny. A když se výrobci pokoušeli skrýt fakt, že některé disky jsou SMR (což je dle mého názoru zásadní vlastnost, která má být u produktu uvedena), dostali za to přes prsty.
Tak zrovna u těch grafik bych řekl, že to funguje, jak jsi psal. Vybereš si GPU a množství RAM. Ale, která firma ty čipy připájela na desku a zabalila to do krabice, to ti může být (relativně) jedno.
Ano, mělo by to jít ještě dál – řekl by sis, že chceš třeba OpenGL nebo Vulkan takové a takové verze, k tomu tolik RAM a takový a takový výkon… a bylo by ti jedno, i kdo vyrobil ten GPU čip. Asi jako když kupuješ standardizované šrouby nebo plech podle nějakých parametrů.
Problém je v tom, že IT se přeci jen oproti jiným oborům vyvíjí rychleji a chaotičtěji. Ale nevím, jestli to označovat vyloženě za problém. Kdo má právo rozhodnout, jaká úroveň standardizace nebo tempo vývoje jsou správné? Co když je IT „normální“ a jiné obory jsou naopak moc „pomalé“?
Tyhle otázky nejde rozhodnout nějak centrálně, shora. Tohle se má rozhodnout na trhu – jako výslednice preferencí zákazníků, možností dodavatelů a různých vnějších omezení (fyzikální zákony, obecná úroveň znalostí lidstva…).
Za skutečný problém IT považuji nesvobodný software a uzavřený hardware. To jsou faktory, které výrazně brání znovupoužitelnosti, spolupráci, standardizaci a mj. způsobují i podstatné ekologické škody. A je opět na spotřebitelích, aby skrze trh vyslali signál a preferovali svobodná a otevřená řešení. Spousta přístrojů a zařízení by se nemusela vyhodit nebo by mohla najít nový účel, kdyby obsahovala svobodný firmware, byly dodány s dokumentací a svobodným softwarem (nebo alespoň zdokumentovaným API). A to je opět věc, kterou mohou a měli by ovlivňovat spotřebitelé svým rozhodováním na trhu.
Teď samozřejmě můžeš říct, že jako spotřebitel si těžko koupíš něco, co nikdo nevyrábí a nenabízí, tudíž si nakonec koupíš zase něco uzavřeného. Ale i tohle se postupně mění. Čím více takových spotřebitelů bude, tím je vyšší motivace založit firmu, která pro ně bude dodávat. Jsou tu i různé kroky mezi tím – např. si postavit set-top box pro DVB-T2 z obecně použitelného hardwaru, který může případně sloužit i jinému účelu, místo toho, aby sis koupil jednoúčelovou proprietární krabičku nebo rovnou celou televizi (když u té staré by stačilo vyměnit tuner – pokud by ten výrobek byl modulární a měl zdokumentovaná rozhraní – což je ale věc, kterou by zákazníci při nakupování museli preferovat, jinak to výrobci sami od sebe dělat nebudou).
Ale, která firma ty čipy připájela na desku a zabalila to do krabice, to ti může být (relativně) jedno.To se mýlíte. Grafické čipy už dlouho - podobně jako procesory - mají kromě base clock taky boost clock. Tedy negarantovanou hodnotu taktování, na které ten čip může běžet. A jak dlouho je tuto hodnotu možné udržet, to se liší podle chlazení toho čipu. Takže firma, která vyrobí lepší chlazení (a není to jen o chlazení) vám dodá výrobek s vyšším výkonem.
Ale, která firma ty čipy připájela na desku a zabalila to do krabice, to ti může být (relativně) jedno.To teda není, v minulosti tady byly kauzy typu, že část GDDR byla připájena na uzší datovou sběrnici a tedy pomalejší. Nehledě na firmware, takty, profil chlazení, throtlování apod. Když jsem naposledy kupoval GK, tak jsem se například nikde nedozvěděl, kterou verzi GCN to má. A bylo celkem zajímavé dělat joiny přes x článků od IT novinářů, kdy v jednom článku popisovali grafiky, ale už ne jádra, v jiném jádra a ve třetím verze GCN. Problém je, že různé joiny přes různé články dávali jiné odpovědi. Takže spolehlivost těchto informací veškerá nulová. Že by někdo udělal přehlednou tabulku se všemi vlastnosti a neroztahával to do deseti článků, tak to ne. Se zbytkem souhlas.
Nevolám, ale vůbec mě nepřekvapuje, že s tím někdo vyrukoval.Ano, protože voláte po centrálně plánovaném hospodářství. A je úplně jedno, jakým jménem to nazvete ve snaze vyrovnat se s tím, že chcete zavádět bolševismus
Mě vadí, pokud se stejný výrobek prodává pod mnoha různými označeními.Je-li tam různý firmware, je to odlišný výrobek. I kdyby rozdíl byl jenom v tom, jak dlouho se ten disk bude snažit přečíst data, než ohlásí chybu. A jen tak mimochodem, podle posledního nákupu bych soudil, že některé ty typy nejpíš budou SMR (a jiné ne), což určitě nebudeme považovat za stejný výrobek. Ani v jiných odvětvích nemáte pravdu - třeba pro "ten základní deska" jsem nedávno zjistil, že možnost přepnout, který PCIe port obsahuje grafickou kartu, na které se má nabootovat, není všudypřítomná. Já měl vždycky desky od Gigabyte, kde to vždycky bylo, ale nedávno jsem v nějakém videu viděl, že jiné desky to nemají. A u "ten paměť" jsem přesvědčen, že se výrobci předhánějí, jak ze stejných čipů vybrat ty, které co nejspolehlivěji dokážou splnit co nejvyšší XMP profil.
Nemám nic proti konkurenci a už vůbec ne proti inovaci. Jenže ta je skrytá v mlze marketingu.To je možné, nicméně při zavedení toho vašeho systému nebude co skrývat.
Zcela popravdě, kdybych si měl teď kupovat novou grafiku, tak vůbec nevím.Pokud se dá věřit wikipedii, tak https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_graphics_processing_units . A zrovna teď bych řekl, že je to jednoduché - řada 5000 je RDNA, řada 6000 bude RDNA2. U nVidie máte řadu 2000 a (od zítra nebo tak nějak) 3000. Takže tady mi uniká, co za informace chybí.
I kdyby rozdíl byl jenom v tom, jak dlouho se ten disk bude snažit přečíst data, než ohlásí chybu.Což by klidně mohl být konfigurační parametr. Stejně jako se dnes nastavuje vypnutí write cache nebo timer parkování hlaviček, sleep modu apod.
A jen tak mimochodem, podle posledního nákupu bych soudil, že některé ty typy nejpíš budou SMR (a jiné ne), což určitě nebudeme považovat za stejný výrobek.Super
Ani v jiných odvětvích nemáte pravdu - třeba pro "ten základní deska" jsem nedávno zjistil, že možnost přepnout, který PCIe port obsahuje grafickou kartu, na které se má nabootovat, není všudypřítomná. Já měl vždycky desky od Gigabyte, kde to vždycky bylo, ale nedávno jsem v nějakém videu viděl, že jiné desky to nemají.Což by se dalo certifikovat. "ten deska" bude obsahovat tyto zcela běžné konfigurační parametry.
A u "ten paměť" jsem přesvědčen, že se výrobci předhánějí, jak ze stejných čipů vybrat ty, které co nejspolehlivěji dokážou splnit co nejvyšší XMP profil.Což je stejně jen placebo. Rychlost pamětí se projeví jen ve specifických oblastech. Všechny ty vytuněné paměti jsou jen marketing pro hráče. Všechno pro-herní je automaticky 10x dražší. Neříkám, že to je nutně špatné, třeba herní myši jsou super, ale výdrž je sotva záruční doba.
nicméně při zavedení toho vašeho systému nebude co skrývat.No však. To je přece výhoda.
A zrovna teď bych řekl, že je to jednoduché - řada 5000 je RDNA, řada 6000 bude RDNA2.A teď to převést na konkrétní výrobek. To je ten největší ořech. Ale teď to neřeším a za pár let bude zase všechno jinak.
Což by klidně mohl být konfigurační parametr.Mohl. A co bude default a proč je to dobře pro to nasazení, pro které si to zákazník koupil? Někdo to dá do serveru, kde chce krátký timeout, někdo do desktopu, kde chce dlouhý, a přes 99% lidí neví a nikdy nebude vědět, že na to nastavení mají sáhnout.
Což by se dalo certifikovat. "ten deska" bude obsahovat tyto zcela běžné konfigurační parametry.Skvělé, co když to nepotřebuju a stačí mi levnější deska, která to nemá? Budeme každou vlastnost certifikovat, takže místo mnoha různých výrobků vznikne "jeden" výrobek s různými certifikacemi? Nebo prostě bude jeden výrobek, který má komisí stanovené "běžné" konfigurační parametry a kdo bude chtít něco jiného, tak má smůlu?
Což je stejně jen placebo. Rychlost pamětí se projeví jen ve specifických oblastech.Ano, třeba v těch hrách. Takže žádné placebo, reálně měřitelné navýšení. (Pro mě teda ne zásadní, ale jednoznačně je to víc než chyba měření.)
Aha, dobře: nicméně při zavedení toho vašeho systému nebude co skrývat, protože žádné inovace nebudou. Kde není motivace, tam není inovace. Porovnejte si Škodovku se západními výrobky té doby.nicméně při zavedení toho vašeho systému nebude co skrývat.No však. To je přece výhoda.
A teď to převést na konkrétní výrobek.Gigabyte (kromě jedné snadno uznatelné reklamace s touhle značkou nikdy žádný problém), varianta OC gaming (má větší chladič a větrák navíc, předpokládám, že tím pádem bude pro stejný výkon chlazení potřebovat menší otáčky těch větráků), čip podle toho, co budu zrovna chtít. Ověřit nějakou recenzí. Vybráno, jak jednoduché
Mohl. A co bude default a proč je to dobře pro to nasazení, pro které si to zákazník koupil? Někdo to dá do serveru, kde chce krátký timeout, někdo do desktopu, kde chce dlouhý, a přes 99% lidí neví a nikdy nebude vědět, že na to nastavení mají sáhnout.To už si děláte srandu, ne? Vždyť přesně takhle to funguje odjakživa u těch ostatních parametrů. Pokud to dáte do raidu, tak si to buď tu write cache vypne samo, nebo je na to upozorněno v návodu. Různé sleep timery si nastavuje OS už asi 20let. Prostě by si to nastavil OS třeba podle aktuální redundace disků. Proč by pro každou kombinaci parametrů měl existovat model disku?
Nebo prostě bude jeden výrobek, který má komisí stanovené "běžné" konfigurační parametry a kdo bude chtít něco jiného, tak má smůlu?Ano
Ano, třeba v těch hrách. Takže žádné placebo, reálně měřitelné navýšení. (Pro mě teda ne zásadní, ale jednoznačně je to víc než chyba měření.)Jasně, jenže tam se buď narazí na limity GPU, takže fps stejně nikam neroste, nebo se tam dá brutální grafika a potom se to měří jako rozdíl 10fps někde na úrovni 200fps celkově. A to se fakt vyplatí
protože žádné inovace nebudouNení pravda, jen jste to špatně pochopil. Vysvětluju to jinde.
Porovnejte si Škodovku se západními výrobky té doby.Jaké té doby? Přestaňte mi laskavě podsouvat něco, co jste nepochopil
GigabyteTak u mě je jednička pro AMD grafiky Sapphire. Ale tohle je OT.
Prostě by si to nastavil OS třeba podle aktuální redundace disků.No, hodně štěstí na consumer-grade hardware.
Dobře, vy jste bolševik. Já nejsem, takže za mě ne.Nebo prostě bude jeden výrobek, který má komisí stanovené "běžné" konfigurační parametry a kdo bude chtít něco jiného, tak má smůlu?Ano
Není pravda, jen jste to špatně pochopil. Vysvětluju to jinde.To jsem špatně nepochopil, to jenom vy si představujete nějakou ideální realitu a nepřipouštíte si fakt, že to vaše rozhodně-ne-centrální plánování povede k něčemu jinému. Už jsme to jednou vyzkoušeli, mělo by nás něco vést k tomu, že to tentokrát bude jiné?
Což by klidně mohl být konfigurační parametr.Mohl. A co bude default a proč je to dobře pro to nasazení, pro které si to zákazník koupil? Někdo to dá do serveru, kde chce krátký timeout, někdo do desktopu, kde chce dlouhý, a přes 99% lidí neví a nikdy nebude vědět, že na to nastavení mají sáhnout.
To už by byla odpovědnost toho, kdo ten počítač sestavuje. Stejně jako vybírá nejvhodnější šrouby, materiál pro skříň, průřez kabelů, kterými jednotlivé části propojí atd.
Mohlo by se to víc podobat softwaru – tam máš taky autory různých součástí (jádro, programy, knihovny) a pak někoho (distributora), kdo z toho sestaví funkční celek, který by měl být vhodný pro nějaký konkrétní účel (např. desktopová distribuce pro běžné uživatele).
Skvělé, co když to nepotřebuju a stačí mi levnější deska, která to nemá? Budeme každou vlastnost certifikovat, takže místo mnoha různých výrobků vznikne "jeden" výrobek s různými certifikacemi? Nebo prostě bude jeden výrobek, který má komisí stanovené "běžné" konfigurační parametry a kdo bude chtít něco jiného, tak má smůlu?
Konfigurovatelnost většinou moc nestojí, ale i když něco konfigurovatelného nebude, tak bych chtěl otevřený hardware, na kterém běží svobodný firmware/software. Pak by sis to mohl upravit podle svého, ať už přeprogramováním softwaru, tak třeba přepájením některých spojů nebo výměnou některých součástek (díky dokumentaci bys věděl, co a kde).
Lidé (spotřebitelé) by se ve vlastním zájmu měli chovat na trhu tak, aby posouvali situaci tímto směrem.
Mohl. A co bude default a proč je to dobře pro to nasazení, pro které si to zákazník koupil? Někdo to dá do serveru, kde chce krátký timeout, někdo do desktopu, kde chce dlouhý, a přes 99% lidí neví a nikdy nebude vědět, že na to nastavení mají sáhnout.No já nevím, default bude dlouhý pro BFU, a kdo to dává do serveru do RAIDu, tak snad ví, co činí, a nastaví si to.
tak snad ví
zatímco ty kvalitní se buď shání velice špatně nebo se nedají sehnat vůbec (zkus dnes zajít do obchodu a koupit vysokokapacitní nešindelový disk)
To už ale trochu přeháníte. Např. WD řady Gold (které seženete bez problémů) nejsou SMR vůbec a i u levnějších "barev" jsou to jen velikosti 2-6TB, takže u vysokokapacitních (od 8TB výš) na SMR nenarazíte vůbec (aspoň zatím).
Např. WD řady Gold (které seženete bez problémů) nejsou SMR vůbecPřijde mi trochu ujeté, že na domácí použití si člověk musí koupit disk, který je (dle výrobce) určený pro datacentra. Nicméně cenově to není žádná raketa, takže proč ne. Nicméně předřečník má do určité míry pravdu v tom, že ještě nedávno výrobci to, jestli je daná řada disků SMR, nezveřejňovali. Což teď dělají, z donucení.
Což teď dělají, z donucení.Tak to jsem ani netušil, že už se to dnes dá bez problémů zjistit. Vycházel jsem ze situace, když jsem disk sháněl a tato informace byla snad v režimu "Přísně tajné".
U WD považuji za dost velký problém to, že WD RED, od kterých měli zákazníci dlouhodobě nějaká očekávání (RAID, NAS, lepší spotřební disk) a se kterými měli dobrou zkušenost, začal WD najednou dělat jako SMR. Veškerý marketing a komunikace ale zůstaly beze změny, takže pokud to člověk moc nesledoval, snadno se nechal napálit. Mně se to stalo taky, ale naštěstí jsem na to přišel dřív, než jsem disky rozbalil a obchodník je vzal zpátky. Koupil jsem si tedy jiné WD RED, které se lišily pouze kódem a nebyly SMR.
Tak se přiznám, žes mě teď docela dostal
protože zde již není centrálně řízené hospodářstvíNechápu, co s tím všichni máte. Jako že to na mě vypálí můj dvorní hater trekker jsem čekal už při psaní, ale i ty, Brute? To není o centrálně řízeném hospodářství, to je o spotřebitelích a o tom, co všechno si nechají líbit.
Nechápu, co s tím všichni máte. Jako že to na mě vypálí můj dvorní hater trekker jsem čekal už při psaní, ale i ty, Brute?Jestli to nebude ne "haterstvím", ale tím, že to tady propagujete, i když se snažíte tvářit, že tomu tak není.
To není o centrálně řízeném hospodářství, to je o spotřebitelích a o tom, co všechno si nechají líbit.Spotřebitelé si nechají líbit to, že když chtějí/potřebují baterky, tak si je koupí. A nemusí kvůli tomu 20. prosince chvátat do fronty před Ovocem a zeleninou. Taky si nechají líbit to, že si můžou vybrat, jestli chtějí "ten zdroj", který nebude pískat při zatížení a nevypne se při pokusu odebírat z něj tolik proudu, kolik je napsáno na štítku. A ne dostat to, co centrální komise zrovna pro ten rok koupila.
Taky si nechají líbit to, že si můžou vybrat, jestli chtějí "ten zdroj", který nebude pískat při zatížení a nevypne se při pokusu odebírat z něj tolik proudu, kolik je napsáno na štítku.Hele, o zdrojích jsem se před x lety hádal s Ježkem a spol, kteří mi tvrdili, že se musí kupovat zdroj minimálně 2x silnější, než bude spotřeba kompu. Já jsem už tehdy argumentoval tím, že jestli zdroj nezvládne trvale běžet na štítkový příkon, tak je prostě a jednoduše vadný a výrobce o tom údaji lže. Dokonce jsem dával za příklad průmyslový pasivně chlazený zdroj 48V 1000W, který je schopen běžet trvale na max v 60°C, což je v průmyslu běžná norma. Takže prosím, neargumentuje vadnými výrobky. Jinak já jedu na cca 430W Seasonicu už cca 7let. Maximální spotřeba kompu je kolem 420W. Slušný zdroj s tím nemá mít problém.
Takže prosím, neargumentuje vadnými výrobky.Pročpak jste si vybral jenom tu polovinu o výkonu a ne tu druhou o tom pískání? A jinak opomínáte variantu, že když "ten zdroj" ve vašem systému jednou za rok bude od výrobce, který prostě vyrobil něco, co štítkový výkon nedá, jenže centrální komise se pro tenhle rok rozhodla ušetřit a koupila jich celý kontejner, tak s argumentem, že je vadný, moc nepochodíte. Jiný nebude, nebudeme ho extra pro vás vozit přes půl planety. Budete si muset počkat do příštích Vánoc.
Pročpak jste si vybral jenom tu polovinu o výkonu a ne tu druhou o tom pískání???? Jako na co budu reagovat je moje věc a upřímně, s pískajícími zdroji se jsem v PC nikdy nesetkal. Mám tu pískající NiMH nabíječku, pískající zdroj od NTB (kterej evidentě nemá rád, když jede naprázdno bez ntb), ale v PC kromě speakeru nikdy nic nepískalo.
A jinak opomínáte variantu, že když "ten zdroj" ve vašem systému jednou za rok bude od výrobce, který prostě vyrobil něco, co štítkový výkon nedá,V tom případě se jedná o vadný výrobek a bude u výrobce reklamován / nebude převzat. Jako můžeme tady ještě chvíli soutěžit v absurdnostech, jestli vás to baví.
Jako na co budu reagovat je moje věcSamozřejmě, nicméně pak se nedivte, že někdo nevěří vašim teoriím, když se nedokážete vypořádat s námitkami.
a upřímně, s pískajícími zdroji se jsem v PC nikdy nesetkal.Ale existují. A zrovna jste ho koupil, protože PSU-2021 píská.
V tom případě se jedná o vadný výrobek a bude u výrobce reklamován / nebude převzat.V pořádku. Jenže jste bez zdroje: jiný nebude, nebudeme ho extra pro vás vozit přes půl planety. Budete si muset počkat do příštích Vánoc.
A zrovna jste ho koupil, protože PSU-2021 píská.V tom případě je vadný a nebude odebrán.
Jenže jste bez zdroje: jiný nebude, nebudeme ho extra pro vás vozit přes půl planety.Jak extra pro mě? Neprošla celá zásilka. A jako je celkem běžné ji kontrolovat před odesláním. Takže by je nenaskladnili ani do toho kontejneru. Vadná šarže.
V tom případě je vadný a nebude odebrán.Specifikace neříká, že by zdroj neměl pískat. Ve specifikaci je napsáno, že maximální hluk je 35dB a to pískání je 32. Pokud se vám to nelíbí, počkejte si na várku z příštího roku.
Neprošla celá zásilkaAle prošla. Výrobce to tak vyrobil a parametry, které to podle něj má splňovat, to splňuje. (Viz reakce zástupce nějakého výrobce zdrojů pod recenzí, že jejich zdroj je špatný, protože nedá štítkový výkon.) Zabaleno a odesláno. Přišlo to, v centrálně plánovací komisi seděl někdo, kdo zastává názor, že po zdroji nemůžete chtít trvalé zatížení na víc než 80% štítkové hodnoty. Jde to do distribuce, pro následující rok si můžete vybrat mezi tímhle zdrojem, nebo žádným zdrojem. Vítejte do zlých časů, vybájil jste si je sám.
Specifikace neříká, že by zdroj neměl pískat.Jak to víte?
v centrálně plánovací komisiJste totálně mimo. Buď si tuto diskusi přečtěte ještě jednou, nebo požádejte někoho o vysvětlení. O žádné centrální komisi jsem nikdy nikde nehovořil. Celá tato diskuse je pouze o tom, jestli se víc ekologicky vyplatí, když si každý jednotlivý zákazník bude objednávat velmi malé balíčky přímo od výrobce, nebo se to bude agregovat do větších. To je celé.
seděl někdoTo je úplně jedno, kdo tam sedí. Ukažte mi jedinou technickou normu, která připouští pro libovolný výrobek nedodržení stanovených parametrů. Nenajdete ji, protože to nedává smysl. Většina technických norem naopak požaduje, aby výrobek deklarující nějaké vlastnosti tyto vlastnosti splnil mnohem přísněji. Tj kabel pro 16A jištění se fakt při 16A nemá roztavit, on musí přežít minimálně 24A (70°C max) a většina jich reálně přežije i 32A. 16A wago svorky snesou i 200A. Odkazovaný 960W zdroj deklaruje 4s 1400W. Ale při 1500W fakt nemá explodovat. Takže výrobek nesplnil normu, je vadný a nebude přijat.
... O žádné centrální komisi jsem nikdy nikde nehovořil. Celá tato diskuse je pouze o tom, jestli se víc ekologicky vyplatí, když si každý jednotlivý zákazník bude objednávat velmi malé balíčky přímo od výrobce, nebo se to bude agregovat do větších. To je celé.A uvazoval jste, ze by se treba dalo nijak specialne nezvyhodnovat ale ani nepenalizovat ani male ani velke balicky (ani prostredni), a proste nechat zakazniky a vyrobce, at si to poresi mezi sebou, ke vzajemne spokojenosti? Ze posta se ma starat o dorucovani a je ji prd po tom co a komu, a stat ma svym lidem slouzit a ne je mit za rukojmi?
The United States Postal Service (USPS) is temporarily suspending services to three Minneapolis locations in wake of recent protests.
Some of the protesters Wednesday night were seen looting and damaging stores near a police precinct and setting fires. Police are also investigating a homicide that occurred during the protests.a útočí i na jejich auta a zaměstnance.
After protests this month following the death of George Floyd, a Black man killed by Minneapolis police officers, the National Association of Letter Carriers union reported assaults, ransacking, and robberies on its vehicles and mail carriers. Violence erupted among multiple parties during the nationwide protests, including vehicles — both civilian and police — driving into protesters.Zřejmě má jít o "demokratizaci poštovních služeb", kdy si každý vezme balíček, který se mu líbí, a ten zbytek se prostě jen podpálí. Místo nějakých "buržoazních" sportů pak stačí vymlátit pár oken.
Prostě jen nechce dovolit, aby byla pošta zneužita ke zmanipulování voleb ve prospěch komunistů.Už jsi zase vysadil antipsychotika? Tady máš komentář z konzervativního The Hill – Let's put the vote-by-mail 'fraud' myth to rest – dokonce používá databázi volebních podvodů od konzervativní The Heritage Foundation.
One hundred forty-three cases of fraud using mailed ballots over the course of 20 years comes out to seven to eight cases per year, nationally. It also means that across the 50 states, there has been an average of three cases per state over the 20-year span. That is just one case per state every six or seven years. We are talking about an occurrence that translates to about 0.00006 percent of total votes cast.
O žádné centrální komisi jsem nikdy nikde nehovořil.Ne, jenom jste začal s centrálním plánováním, to jaksi bez nějaké komise, která to zařídí, nepůjde.
Celá tato diskuse je pouze o tom, jestli se víc ekologicky vyplatí, když si každý jednotlivý zákazník bude objednávat velmi malé balíčky přímo od výrobce, nebo se to bude agregovat do větších. To je celé.Ne, to není. V příspěvku, kterým celá tato diskuze začala, píšete jednak o agregaci do větších balíků a zároveň o standardizaci "té komponenty". Já vám to jenom zasadil do kontextu, jak vypadá realizace takového nápadu, čemuž se ovšem vy vehementně bráníte. Pochopitelně, protože v tu chvíli ta vaše idea dost ztrácí na kráse. Další nevýhodou vašeho nápadu s povinnou agregací produktu do velkého balíku je to, že na trhu vyrábíte falešné signály: když ta věc bude jednou za rok, lidi si ji budou kupovat do zásoby, co kdyby to bylo potřeba. Což nakonec možná nebude: to je plýtvání toho produktu, což je určitě horší než plýtvat snadno recyklovatelným obalovým materiálem. Také ignorujete fakt, že ty malé balíky se neposílají samy, ale že již jsou agregovány do větších zásilek buď tím, že to jde všechno stejným směrem, nebo tím, že v nějakém dopravním prostředku zbylo místo, kam se ten balík vejde. Tj. zatímco pro agregovanou zásilku vždy potřebujete vlastní dopravní prostředek a v jiném dopravním prostředku zbylo prázdné místo, s malým balíkem můžete využít zbytkovou kapacitu již existujících dopravních prostředků. To je z pohledu ekologie jednoznačně příznivější.
Takže výrobek nesplnil normu, je vadný a nebude přijat.Já vám něco připomenu:
o zdrojích jsem se před x lety hádal s Ježkem a spol, kteří mi tvrdili, že se musí kupovat zdroj minimálně 2x silnější, než bude spotřeba kompu.V té komisi sedí Ježek a spol. Váš názor o tom, že PSU-2021 nesplnil normu, se neshoduje s názorem komise. O tom, jestli PSU-2021 je použitelný zdroj, rozhoduje komise, ne vy. Komise rozhodla, že pro ni zdroj je v pořádku a bude se dodávat na trh. A klidně můžete tvrdit, že PSU-2021 je vadný, protože má deklarovanou zatížitelnost 1kW a při zatížení 850W odešel. Klidně ho dokonce můžete reklamovat a je dokonce klidně možné, že vám tu reklamaci uznají. Máte totiž pravdu, deklarované zatížení jste nepřekročil. Náhradou ovšem obdržíte jiný PSU-2021, který bude mít ten samý problém. Jiný zdroj na trhu není, vzpomínáte?
Váš názor o tom, že PSU-2021 nesplnil normuAneb jak si protiřečit v jedné větě. Měření není názor. Naštěstí v tomto je matka příroda neúprosná.
Náhradou ovšem obdržíte jiný PSU-2021, který bude mít ten samý problém. Jiný zdroj na trhu není, vzpomínáte?Co přesně jste nepochopil na větě, že se nepřijme celý ten kontejner?
one man's trash is another man's treasureNutným předpokladem svobodné společnosti je svoboda uzavírat s ostatními kupní (a další) smlouvy resp. nakládat se svým majetkem.
Odmítám přijmout konzumní způsob života... řeklo podtržítko a utíkalo do obchodu koupit tunu vybavení na chození do přírody.
Tak já si z toho hlavně celou dobu dělám prdel.Tak to mi nedoslo
Co přesně jste nepochopil na větě, že se nepřijme celý ten kontejner?Co přesně jste nepochopil na větě, že o přijetí kontejneru rozhodla komise a že ho přijala? Názor komise (oficiální) názor je, že potřebujete zdroj o dvojnásobném výkonu, než je spotřeba stroje.
A to je právě ten obrovský rozdíl. Dneska si můžu koupit čokoládu, která má se skutečnou čokoládou společnou jen hnědou barvu, ale taky Lindt 90% nebo dokonce (už trochu obtížněji) 99%. Stejně tak šunku s 65% masa a vedle druhou, která má 97% a taky podle toho vypadá a chutná. Vysočina za 15 taky obvykle chutná jinak než ta za 25.
Samozřejmě ale nestojí stejně a v tom je ten háček, protože většina lidí koupí tu levnější a pak nadává, jak u nás potraviny nestojí za nic, kdežto na západě… především neprodávají "šunku" za 125 Kč/kg. Obchodníci se pak na tom zkoušejí svézt se svými "retro" potravinami (Albert) a akcemi (Lidl), ale osobně bych spíš řekl, že tehdejší výrobky byly někde uprostřed dnešního spektra (a ani to zdaleka ne všechny), rozhodně ne na jeho lepším konci, jak je zvykem tvrdit.
můžeme vybrat mezi „čokoládou“ bez kakaa a čokoládou, v níž jsou kakaové boby získány skrze práci dětí.Nevysvětlils, na co tím narážíš, ale v uvedených souvislostech (pokud tvůj příspěvek nebyl off topic) se dalo vydedukovat, že čokoládou myslíš čokolády Lindt, zatímco „čokoláda“ zbyla na tu z Lidlu. A já jsem na tohle argumentoval tím, že ta z Lidlu je naprosto poctivá čokoláda, zatímco ta 99% lindtka obsahuje odtučněný kakaový prášek, který nemá v kvalitní čokoládě co dělat (tím neříkám, že je to v rozporu s nějakou normou, ale takhle to vidí každý, kdo lpí na skutečné kvalitě čokolády). Na to odpovíš, že co komu chutná, je subjektivní. Ale k podstatě se nevyjádříš, ani nevysvětlíš sám, cos chtěl říct svým předchozím komentářem ve vztahu k tomu, cos komentoval.
(mimochodem, co to je přesně? Fin Carré? Fairglobe?)Mají jen jednu bio, a je to Fairglobe.
ale také „čokoládovou pochoutku“, dobovou čokoládu a „retročokoládu“.Aha, spojitost takhle dozadu až na Michala jsem nehledal. OK. Pořád ale visí ve vzduchu ta biočokoláda. Nejsem politický aktivista a nevím, zda Fairglobe zneužívá k práci malé děti. Pokud ano, zapadlo mi vše do sebe s tím, že ti nevadí v čokoládě odpad, obchodně nazývaný odtučněný kakaový prášek. Pokud ne, tak je jediné vysvětlení to, že pro tebe kvalitní mléčná čokoláda není čokoládou, zatímco čokoláda s odpadem ano.
Zkus porovnávat porovnatelné. Mléčná čokoláda od Lindt je úplně o něčem jiném než ta 99% kuriozita.To já jsem porovnával porovnatelné
Samozřejmě ale nestojí stejně a v tom je ten háček, protože většina lidí koupí tu levnější a pak nadává, jak u nás potraviny nestojí za nic, kdežto na západě…Problém, že ty věci na západě jsou ve stejné cenové relaci jako u nás ty levnější. Nějakou dobu zpátky jsem třeba viděl jako příklad šunkovou pizzu - stejná cenová kategorie, varianta pro český trh s třetinou šunky oproti německé.
Asi ten komentář tak nebyl myšlenTak hlavně on byl myšlen v kontextu té logistiky. To, že dneska existují stejné výrobky mnoha různých jmen potom vede k tomu, co jsem popisoval. Různí lidé si kupují různé (ale stejné) výrobky a bude se to vozit sem a tam po planetě. A upřímně řečeno, mě by vůbec nevadilo mít v kompu CPU AMD-2017, GPU-2016, PSU-2012 apod. Jednak by se snadno poznalo, že GPU-2020 bude lepší než 2016 a taky by to snížilo ty náklady na zbytečnou přepravu. A není to nic proti inovacím, právě naopak. Dneska výrobci přejmenují 5 let starý výrobek (to se týká třeba low end grafik, kde se zrecykluje starý čip, a udělá se z toho model super extra gaming value). Kdyby to bylo pojmenované jasně podle seriového čísla, tak by každý poznal, s čím má tu čest. A klidně by si mohl vybrat GPU-2015. Ale jako neberte to všichni zase nějak moc doslova.
Kdyby to bylo pojmenované jasně podle seriového čísla, tak by každý poznal, s čím má tu čest. A klidně by si mohl vybrat GPU-2015.A co když výrobce zrecykluje starý čip, ale bižuterie okolo bude jiná, takže to výkonově nebude stejné? Nebo ještě lépe přestane něco fungovat, třeba ten iommu passthrough? Takže sice "hned poznám, s čím mám tu čest", akorát vlastně ne, protože budu muset hledat, kdy byl ten konkrétní kus GPU-2015, který chci koupit, vyroben. Což je ještě horší než zjišťování, co za čip je v super extra gaming value
Proč CPU-AMD-2017? Proč ne CPU-2017?To jsem teda spíš čekal, že někdo přijde s argumentem jestli to má být x86_64, nebo arm, nebo Risc-V
Takže sice "hned poznám, s čím mám tu čest", akorát vlastně ne, protože budu muset hledatProsím? Takže informace o jednom modelu se hledá výrazně hůře, než informace o dnešních stovkách modelech (kdy vám výrobci buď rovnou lžou, nebo alespoň tají specifikace)? Stejně by to mělo být OSHW.
To jsem teda spíš čekal, že někdo přijde s argumentem jestli to má být x86_64, nebo arm, nebo Risc-VPěkná politická odpověď.Za mě teda ten risc, ale aby to mělo nějaký výkon, tak by bylo potřeba tak 65536 cores a to bych se musel už konečně pořádně naučit golang nebo možná rovnou erlang.
Takže informace o jednom modelu se hledá výrazně hůřeJenže v tomhle případě to není jeden model, pouze je tak nazván, aby Heronovu novému řádu bylo učiněno zadost. Jinde byl příklad: dva výrobky přídavná karta, jenže na každém byl jiný čip a jeden z nich neměl podporu pro Linux. To samé s tou GPU-2015. Dnešní model GPU-2015 je jiný výrobek, protože sice je čip stejný (recyklovaný starý, nejspíš vyrobený novějším procesem), ale zbytek té karty už je něco jiného a možná to třeba podporuje o novější generaci PCIe a možná na tom třeba nefunguje to, co sháníte. A v tu chvíli teoreticky hledáte informace o jednom modelu, ale prakticky potřebujete informace o tom modelu z konkrétní doby výroby. A pak ještě zkuste jít do nějakého eshopu s tím, že chcete koupit výrobek a datum výroby musí být před X
Jenže v tomhle případě to není jeden modelMě se "líbí", jak si během diskuse naprosto bez ostychu předefinováváte, co řekl váš oponent. A potom mu tento argument vmetete do tváře. Nevím, jak se tento argumentační faul nazývá, když tak jej napíšeme.
Dnešní model GPU-2015 je jiný výrobekNení. Pokud by se něco mělo jmenovat GPU-2015, tak to musí být tentýž výrobek bez ohledu na to, jestli to bylo vyrobeno v roce 2015 nebo 2040. Jako fakt nevím, jak si představujete průmysl, kde by 7805 byl jednou 5V regulátor, podruhé odpor o hodnotě 7805 ohm, potřetí tranzistor a počtvrté žárovka. 7805 je prostě regulátor a je úplně jedno, že je vyráběn od svého vzniku (1967) už asi padesátou litografií.
Mě se "líbí", jak si během diskuse naprosto bez ostychu předefinováváte, co řekl váš oponent.Pokud si za tímto názorem stojíte, dokažte to.
Pokud by se něco mělo jmenovat GPU-2015, tak to musí být tentýž výrobek bez ohledu na to, jestli to bylo vyrobeno v roce 2015 nebo 2040.No tak to si ale odporujete vy sám. Řekl jste:
Dneska výrobci přejmenují 5 let starý výrobek (to se týká třeba low end grafik, kde se zrecykluje starý čip, a udělá se z toho model super extra gaming value)Silně pochybuju o tom, že ten postup je, že se vezme přesně ten výrobek a jen se přeznačí. Ono po pěti letech pro začátek těžko seženete všechny komponenty, zejména když se změní generace pamětí a DDR(x-1) jsou dražší než DDRx. O změně generace PCIe sběrnice nemluvě. On i ten zrecyklovaný starý čip po pěti letech dost možná bude vyroben novějším výrobním procesem, protože kvůli němu nikdo nebude zachovávat starou linku. Takže máte nový výrobek se starým recyklovaným čipem, který ale není tím 5 let starým výrobkem. Srovnání s elektronickými součástkami je tudíž úplně mimo. A je to mimo i z toho důvodu, že elektronická součástka je poněkud jednodušší výrobek než grafická karta.
Pokud si za tímto názorem stojíte, dokažte to.To bude velmi snadné. Stačí číst dál.
No tak to si ale odporujete vy sám. Řekl jste:Ale já jsem to psal jako kritiku, nikoliv jako mnou doporučenou praxi. A je to. Opět jste si něco vyložil přesně opačně a teď mě na tom chcete upéct. K dalšímu se nemá smysl vyjadřovat. Je úplně jedno, jak je to složité. Stejné označení znamená stejný výrobek. V průmyslu to i u složitých výrobků platí třeba 50let.
Ale já jsem to psal jako kritiku, nikoliv jako mnou doporučenou praxi. A je to. Opět jste si něco vyložil přesně opačně a teď mě na tom chcete upéct.A není. Ani v tomto případě jsem si nic nevyložil jinak, než jste to napsal, a samozřejmě jsem pochopil, že jste to psal jako kritiku. Nicméně výrobci to dělají, takže je potřeba se s tím vyrovnat.
K dalšímu se nemá smysl vyjadřovat. Je úplně jedno, jak je to složité. Stejné označení znamená stejný výrobek. V průmyslu to i u složitých výrobků platí třeba 50let.Volně přeloženo máme na trhu GPU-2015, což je přesně ten samý výrobek, jako byl před těmi pěti lety. Akorát se už nevyrábí. A pak máme na trhu GPU-2020, což je jiný výrobek, jenže s tím stejným recyklovaným čipem. A jak jste si pomohl oproti současnému stavu? Nijak.
Nicméně výrobci to dělají, takže je potřeba se s tím vyrovnat.No to se jim samozřejmě zatrhne. Jsem přece bolševik ne?
Neches standardizovat treba obleceniChci. Já mám jen černá linuxová trička a úplně to stačí. Lidi, kteří neví o co jde to považují jen za hezké obrázky a u všech ostatních vypukne plodná debata, proč mám třičko archlinux, když používám deb. (Odpověď je, protože linuxmarket neměl třička FreeBSD, tak jsem si naschvál koupil arch.)
Ono jde hlavně stejnou věc poslat jako „psaní“ (pod tím si člověk běžně představí dopis) nebo jako „balík“ (to by člověk čekal, že posílá). Ceny se výrazně liší. Takže pokud ti nabídnou službu „balík“ nebo ty tam přijdeš s naivním požadavkem, že chceš poslat „balík“, „balíček“ atd. (protože tak se tomu běžně říká), a oni tě neopraví, tak tě to vyjde o dost dráž. Tím se ale člověk nesmí nechat zmást, protože „psaní“ (nebo též „dopis“) může vážit až 2 kg a do této kategorie se vejde ledasco.
uhlí prý způsobuje sociální destrukci, rozpad komunit a mezilidských vazeb, chudobu a obludnou nerovnost mezi lidmi. Fosilní kapitalismus. Intenzifikované vykořisťování všeho živého. Štěpící linie mezi lidmi po hranách genderu, rasy a dalších arbitrárních rozdílností.Asi sis nepovšiml, že jde vesměs o totálně vylízaný komouše z výcvikových táborů, které nazývají klimakempy. Vzpoura koťátek
osobně bych tedy taky podpořil někoho proti fosilním palivům - pokud by je nahradil jadernou energetikou, ale to je bohužel naprosto minoritní názor
Podle mého je naopak dost rozšířený, akorát není moc slyšet – ti lidé nemají potřebu za to demonstrovat nebo sepisovat petice a tráví čas jinak, ale čistější vzduch by uvítali a zároveň netrpí fóbií z jaderných elektráren.
Já bych ti ukázal klimajízdu, bolševickej lemple. S dlouhym bičem na krátkym dvorku. Poté, co je vyhodí z dolů, budou potřebovat třeba práci. Není mi jasné, co mohou nabídnout tamním lidem koťátka kromě výtisku Kapitálu od Marxe, brka marjánky a volného místa ve squatu s muňkami a štěnicemi.
Vážení soudruzi, moderní progresivistickou terminologii již trochu ovládám. Jen mě zajímalo, jak se k tomu postaví zde přítomný pionýr a jak dlouho si bude hrát na Neználka na kole a na Měsíci. Nuže, plivněme si do dlaní a přistupme k mini výkladovému slovníku, soudruzi.
Energetická demokracie je progresivistický termín pro znárodnění. Jelikož je ale pro dnešní neobolševiky národ sprosté slovo, jedná se o spravedlivé odklonění majetku od buržoustů a vykořisťovatelů do rukou vykořisťovaného pracujícího lidu. Můžeme se setkat i s drobnými variacemi na stejné téma, jako je třeba demokratizace vlastnictví. Otevře-li neobolševik svou tlamu a začne vykládat o demokracii, jedná se vždy o vyvlastňování.
Prosvištíme si honem ještě spravedlivější transformaci. Jde o pokus (zatím nenásilný) uchopení moci. Představují si to asi tak, že namísto politiků do všeho budou kafrat NGO a koťátka. Hlavně ať se tady nějaký soudruh nepokouší vyvrátit, že klimajízdy a výcvikové tábory jsou dílem neziskových organizací.
A baterie do těch aut si objednáš v Japonsku nebo ze sousední vesnice?
Bude v každém mikroregionu i mikrotovárna na větrníky?
A baterie do těch aut si objednáš v Japonsku nebo ze sousední vesnice?
Především jsem odkazoval jsem na tu první část s demonstrací, kolik toho ty akumulátory do Priusu (což je jen hybrid, ne elektromobil) nacestují ještě předtím, než se vůbec vyrobí. Proto jsem taky dal odkaz na konkrétní čas (bohužel neumím Youtube donutit, aby se přehrál konkrétní interval, a ani nevím, jestli to vůbec jde).
Ale i tu druhou část jsi pochopil špatně, šlo o to, že nelze automaticky říct "Prius je úsporný, BMW M3 ne", protože tady ta auta jela po stejné trati a stejným tempem a úsporný Prius měl vyšší spotřebu. Na vzduchový pytel to nelze svádět ani náhodou, tak těsně za ním Clarkson nejel, aby to mohlo mít tak zásadní vliv. Skutečný problém byl v tom, že Prius jel tu trať "na krev", zatímco BMW (při stejné rychlosti) celkem v pohodě. Ostatně přesně to tam Clarkson Hammondovi na konci odpovídá, že poučení zní, že důležitější než čím jedeš, je to, jak jedeš.
V domácích podmínkách bych to přirovnal k tomu, jak firmy hromadně kupují služební Oktávky s "úspornými" motory, které tak tak utáhnou Fabii, a zaměstnanci jim pak ve snaze, aby se to auto aspoň trochu rozjelo, šlapou na krk tak, že jednak na každé křižovatce položí kouřovou clonu, jednak paliva spotřebují víc, než kdyby tam byl silnější motor. Ve výsledku to není ani ekologické, ani ekonomické.
Zkoušel jsi obchody jako Hudy nebo Hanibal? Tam si taky nevybereš? A dneska najdeš kvalitní boty i v některých lepších armyshopech - navíc tam máš zaručeno, že to bude i v nějakých rozumných barvách :-)
Tak ono armyshop je poměrně široký pojem a zdaleka nejde jen o nějaké výprodeje zásob ČSLA… Jsou obchody, které se specializují na současnou produkci a funkční věci.
Nýbrž musíš předem odhadnout, kolik toho paliva asi tak spotřebuješ.Ale o tom zde už dobrou čtvrt hodinu hovoříme, Mlho!
ultralight odměrku (z aliexpresu, protože u nás jsem ji nesehnal)Předpokládám, že jde o tohle, nešlo by to nahradit ustřiženým kelímkem od jogurtu, případně pro tvrdší verzi tubou od šumivých vitamínů?
…bude plná pořád lehčí než tvůj litinovo mosazný vařič bez paliva.A to ti který Véna písk, že je litinový? Ten vařič tvoří plechové tělo a trubička s hořákem na který se šroubuje ta mosazná nádobka. 10g to sice nemá, ale půl kila taky ne leda tak s malou petkou plnou paliva.
Pokud pojedu někam na měsíc v zimě, vezmu vařič na benzin, ovšem opět moderní vařič a ne muzejní exponát.Takových chytráků co ohrnovalo nos nad muzejními exponáty jsem už viděl tucty.
nebyl určen na outdoor, to se nromálně před elektrifikací/plynofikací používalo v kuchyni.To bych spíš viděl na petrolejovou variantu. Ty vařiče sice vypadají podobně, ale dost se liší. Ty lihové jsou obvykle lehké, z lisovaného plechu. A především menší. Tipoval bych, že je používali na ranní kafe, kdy nestálo za to roztápět kvůli hrnku horké vody kamna. Já ten svůj koupil za 100Kč před víc jak 25 lety. Nikdy mě nezklamal. A to jsem zkoušel i jiné. Nesmrdíš jak petrolejový princ, když náhodou ucmrndneš vedle. Je to ředitelné vodou. A pokud to zrovna není denaturák tak nevadí ani když si lokneš paliva 8-P
... Ani jedno dítě si nevybralo hračku (jedno chtělo velkého plyšáka (výběr mizerný a žádný se nelíbil), druhé "malého chemika"). ...Stavebnice jako maly chemik jsou davno zakazane, nebo aspon zregulovane tak, aby v nich nebylo nic nez ocet, soda a barevny indikator pH. Zkus si jako pubertak koupit treba 1/2 L Kyseliny dusicne, nebo 10 mL maselne, a budou te lustrovat jako kriminalnika, budes uvadet ucel, jmeno firmy, ICO, a celkove ti to zneprijemni tak, ze se napriste spokojis s lajkovanim blbosti na tiktoku, jako zbytek ovci, misto nejakeho zkoumani... Slysel jsem, ze de fakto skoncili i chemicke laboratore na strednich skolach. Asi deti nejaky urednik chrani pred tim, aby nemely vlastni rozum...
Podle me neni ta nesmyslna a nebo i smysluplna doprava v cene vyrobku zohlednena.Jako že vám to dopraví zadarmo? A řekněte, co tedy toho dopravce živí?
Účelem není, aby stát zbohatnul na DPH z kabelu za dolar. Účelem je tohle objednávání levného zboží z Číny lidem tak znechutit a zkomplikovat, aby s tím přestali.
Účel úspěšně splněn.
Po tom se mi stýská. :D
Je to tak. Ocelový Posralbotka byl vždy tvrdý a nekompromisní a vždy měl na srdci blaho lidu. Když bouchnul pěstí do stolu, tak všichni stáhli vocas a zalezli pod stůl. Co řekl, to byl nepsaný zákon. Poslední počin Železného Bohouše bylo vyhození Bureše.
Možná se mi to zdá, ale neprobíhaly nějaké námluvy mezi Bohušem a Piráty? Asi už měl Bohouš i svatební závoj. Žvanil a tučhuba je Bohouš k pohledání, byl by dobrým digitálním komunistou.celní kategorieJestli se tím myslí něco jako TARIC kód, tak u toho vždycky teču (objednáváme poslední dobou různé obskurní komponenty na radary, samozřejmě mnoho z nich je z ciziny). Kdo s tím ještě neměl tu čest, tak tudy prosím (kliknout na tlačítko e-ČIT). Je to stromová struktura, kde jsou listové vrcholy jako
- - - Ohebný šestižilový nebo osmižilový kabel s izolací z PVC a: - o délce nejvýše 1 300 mm, - s provozním napětím 5 V nebo vyšším, avšak nejvýše 35 V, - s žáruvzdorností nejvýše 80 °C, - buď se zalisovanou 8 pinovou zástrčkou MiniFit, nebo se zalisovanou 6pinovou zástrčkou DIN na jednom konci a - buď se zalisovanou 8pinovou zásuvkou MiniFit, nebo s 8pinovou zástrčkou MicroFit na druhém koncifulltextové vyhledávání je většinou bez šance (například substring vlnovod se tam vyskytuje jen párkrát v souvislosti se světlem, a třeba SDR tam samozřejmě vůbec nenajdeš, a teď si vymysli, jestli to je víc rádio (které tam ale mají pouze ve smyslu rozhlas), nebo periferie k počítači), takže je potřeba uhádnout v jaké kategorii by to tak asi mohlo být a v ní najít položku Ostatní. Jenže dělení do kategorií je taky naprosto úchylné, například normální počítačové klávesnice jsou v kategorii Jaderné reaktory, kotle, stroje a mechanická zařízení; jejich části a součásti, protože proč ne.
obskurní komponenty na radaryTo zni zajimave, muzes zverejnit nejake detaily a co se s tim da provadet?
SDR tam samozřejmě vůbec nenajdeš, a teď si vymysli, jestli to je víc rádio (které tam ale mají pouze ve smyslu rozhlas), nebo periferie k počítači)Co se stane strasneho, pokud si clovek v tech zmatenych kategoriich zvoli tu, ktera vychazi nejlip...
Co se stane strasneho, pokud si clovek v tech zmatenych kategoriich zvoli tu, ktera vychazi nejlip...Pokud nemá OCD či příbuznou poruchu, nestane se nic; pokud ji má, může ho zachvátit úzkost.
To zni zajimave, muzes zverejnit nejake detaily a co se s tim da provadet?Plánuju sérii technických blogů, ve zkratce kupujeme RX/TX bloky určené pro námořní radary, a dáváme na to lepší anténu, radom, mechaniku (originální rotátor umí jenom jednu osu) a software a dělá to meteorologický radar (s tím že to samozřejmě vidí třeba i letadla, ale nemá to Doppler, takže to nevidí letadla v dešti, ale to není zamýšlené použití). A teď se snažíme postavit vlastní RX/TX na nižší frekvenci, která je pro meteorologii vhodnější. Takhle vypadá ten HW (současná verze, ne to, co teď skládám).
Co se stane strasneho, pokud si clovek v tech zmatenych kategoriich zvoli tu, ktera vychazi nejlip...Kategorie se liší clem, clo je typicky 0 až 25%, a bojím se, že na nás přijde zakleknout Schillerová.
jak resite aby vam do toho nepraskl blesk?Nijak (resp. samozřejmě je tam hromosvod (malá tyčka užší než vlnová délka hned u antény nevadí)), ale kdyby nevhodně prásklo, tak samozřejmě máme smůlu. Kupodivu zatím umřel jen jeden zdroj když prásklo do přívodu 230V (od té doby okolo dáváme velké přepěťové ochrany), jinak nic.
Nebo aby to nekdo neukradl a neprodal na med?Většina instalací je na nepřístupných místech - střechy skladů, 20m vysoká věž, řídící věže letišť. Kupodivu ani v tom Zadaru, kde z toho byl průser (tl;dr město Zadar má vlastní, podstatně přísnější, normy na EM pole, podle mě podle nich ani nesmí mít BTSky, ale nikdo to neřeší), to ještě nikdo nepřišel rozmlátit.
Kategorie se liší clem, clo je typicky 0 až 25%, a bojím se, že na nás přijde zakleknout Schillerová.Jo, presne na prachy jsem myslel, aneb nacpat to tam, kde je levneji. Chtel bych videt ty celniky, kteri budou mit podklady pro to, ze zrovna tyhlety speciality spadaji do vyssiho cla... ale prakticke zkusenosti v tehle sede zone bohuzel nemam.
Pekny, neprovozujete nahodou uz neco k tem letadlum?Na pár místech jsou ADS-B přijímače a přesně tohle to dělá. Ale tahle místa zrovna adminuje ta druhá jiná firma (jsme totiž joint venture! :). Jinak kamarád říkal že FR24 cenzuruje a vůbec a že mám používat ADS-B Exchange. Jinak já tam chtěl začít dávat rtl-sdr pro obecné použití, ale nejdřív na to nebyl HW (původně to běželo na RPi, tam umíraly SD karty, pak jsme to dávali na OpenWRT routery, ale ty zase SDR neutáhnou, a až teď jsme dokonvergovali k PC Engines APU) a ještě se musí nějak vytáhnout anténa aby a) do toho nesvítil radar, b) nebyla v kovovém rozvaděči.
Tvuj link mi pripomnel tohle, souvislost az na pocasi nic moc, ale mozna te/vas to k necemu inspiruje.Satelity taháme, konkrétně Eumetsat, to byla věc co jsem zapojoval ještě před radarama. Ale tam to není vůbec DIY, ten signál je normální DVB-T2, ale v tom multiplexu jsou aux data. A ještě je to šifrované (asi stejně jako placená televize), takže jsme k tomu normálně koupili čipovoou kartu a nějaký blob který to dešifruje.
Jak velké zdržení nabere balíček,jak to chápat?
Tiskni
Sdílej: