Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jestli to bude jako ten AToL, tak to nikdo číst nebude...
Nejdříve na abclinuxu rozumným tempem (cca jeden článek za tři dny) submitnout výběr ze starších postůOpět kopie něčeho co se někde nečte? Opět nechápu proč zde? Možná si odpovím sám, že to asi bude tím, že ty blogy tam nejsou komentované skoro vůbec a zde by mohly být apod. Prostě navýšení pageranku apod.
Trochu mne ta negativní reakce zaskočila, původně jsem myslel, že by se tím některé užitečné informace lépe dostaly k více lidem, pro které jsou zajímavé, a nenapadlo mne, že by se repostování samo o sobě setkalo s odporem.Negativních reakcí se dočkáš vždy :).
Negativních reakcí se dočkáš vždy :).Svatá pravda, ale když převažují nad pozitivními, už je to důvod k zamyšlení.
Je levnější než jiný (případně je volná a jiný nejsou)
mám nějaký jiný rozumný důvodProtože jsem občanem toho státu. Protože jsem se v něm narodil. Protože v něm žiju. Protože v něm tvořím :). A protože je pro mě podstatně jednodušší se v případě problémů dohadovat s CZ.NIC.
chci psát daným jazykemMimochodem, už jsem tu někde psal, že CZ neoznačuje jazyk, ale zemi.
abychom mohli volat i nekomu jinemu nez "dobrym znamym"Základem je otevřenost a stavění na standardech – druhá strana může používat klidně jiného klienta nebo nějaký hardwarový telefon.
Tiskni
Sdílej: