Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Takové postěžování si. Krásný příklad, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.
Znáte to, je nějaký informační systém, kde administrátor (nebo to spíš adminovi nařídí nějaký kravaťák), aby byla zavedena bezpečnost, vynucuje určitou politiku hesel. Požadavek na to, aby heslo obsahovalo určitý počet znaků z určitých množin (malá písmena, velká písmena, číslice) považuji za legitimní. Ovšem požadavek na to, že heslo je nutné každé tři měsíce změnit za nové, s tím že již jednou použitá hesla jsou nepřípustná je přesně to, co bezpečnost naopak sráží. Místo toho, aby člověk měl jedno neprůstřelné heslo typu: SplasenyPanter#005UjelDoKadane
, tak to totiž zákonitě skončí u hesel typu brejlovec001
, pak brejlovec002
a tak dále, každé tři měsíce pouze inkrementace o jedna.
Mluvím teď konkrétně o systému u nás v práci. Ta věc neslouží (alespoň mně) k ničemu jinému než stahování výplatnic v PDF a případně seznámení s novými předpisy. Žádná obsluha jaderného reaktoru. A přesto mně ta věc nutí si každou chvíli měnit heslo. A ano, také jsem sklouzl k výše uvedenému schématu, byť v trochu jiné podobě (na což jsem dnes dojel, viz dále). Protože kdo má ta hesla pořád vymýšlet.
Proč o tom píši? Protože dnes mně ten úžasný systém hezky vypekl. Chtěl jsem si stáhnout pásku za srpen, tak se přihlásím do zamportálu, a opět upozornění, že platnost hesla vypršela, a mám tři poslední přihlášení pokud heslo nezměním, pak bude účet uzamčen. Na té stejné stránce jsem vyzván i k zadání nového hesla. Tak ho hned zadám. Napoprvé se mu nelíbí, že už bylo v minulosti použito, druhé také. Při psaní třetího jsem si omylem vypnul numpad, takže třetí pokus neprošel také. Jenže i pokus o změnu hesla se bere jako přihlášení, takže účet byl uzamknut. Žádost o odemčení je potřeba poslat za helpdesk e-mailem z firemní domény. Jenže já tam schránku nemám - standardně ji mají lidi až od parťáka výš. Takže to budu muset řešit až příští týden. Mimochodem - kolegovi se tohle stalo prý už třikrát.
PS: jaký je vůbec smysl mít výplatní pásky v šifrovaných PDF? Já sám si je dešifruju, protože zaheslovaný dokument je poněkud nepraktický, když ho například potřebuju poslat do banky. Jenže to dešifrování (odstranění ochran) je předpokládám hack a "legálně" to není možné. U systému kde si je stahuju sám to absolutně nechápu. V Mekáči, kde nám je posílají (nešifrovaným) e-mailem bych to ještě pochopil, ale i tady by bylo stokrát lepší použít nechráněné PDF v zašifrovaném ZIPu.
Tiskni
Sdílej:
nebo v nějakém časovém horizontuKterý je pro některá hesla delší než doba trvání vesmíru? (pro nová PDF, která nepoužívají dokriplené šifrování) Vypisuji bounty 1mBTC kterou dostane ten kdo mi řekne co je v přiloženém PDF!
nebo to sosáte přes https zabezpečeným kanálem k soběTo lze odchytit a dešifrovat buď okamžitě, nebo v nějakém časovém horizontu (bude zřejmě použita nějaká symetrická šifra) ;) Při výrobě této challenge jsem přišel na zajímavou věc: LibreOffice nešifrují informace pro alternativní fonty (vysvětlení v přednášce Martina Mareše) a vkládají tam informace pouze o použitých písmenkách (dokud bylo heslo v tom PDF krátké, dalo se uhádnout z následujícího tak, že si zjistíte, jak široká písmenka má LiberationSerif a pak ho z nich složíte… wow)
9 0 obj <</Type/Font/Subtype/TrueType/BaseFont/BAAAAA+LiberationSerif /FirstChar 0 /LastChar 22 /Widths[777 500 722 722 500 722 333 500 556 610 443 500 500 943 389 500 722 722 500 500 722 500 556 ] /FontDescriptor 7 0 R /ToUnicode 8 0 R >> endobj
Při výrobě této challenge jsem přišel na zajímavou věc: LibreOffice nešifrují informace pro alternativní fonty (vysvětlení v přednášce Martina Mareše) a vkládají tam informace pouze o použitých písmenkách (dokud bylo heslo v tom PDF krátké, dalo se uhádnout z následujícího tak, že si zjistíte, jak široká písmenka má LiberationSerif a pak ho z nich složíte… wow)Na druhou stranu, když odkazuješ na hodinu a půl dlouhé video sluší se přidat i timestamp na relevantní část...
Který je pro některá hesla delší než doba trvání vesmíru?Doba kvantových počítačů a dešifrovacích algoritmů se neúprosně blíží. Bububu.