Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
No nevím jestli je dobrý nápad dávat pod přejezd propadlo.Mně to přijde jako dobrý nápad, už pro tu komediální hodnotu. Těch youtube videí, co by z toho vzniklo...
No nevím jestli je dobrý nápad dávat pod přejezd propadlo.Já naopak myslím, že tady zazněl geniální nápad, protože by se tím zabránilo fatálním následkům na auto, cestující a taky škodě na vlaku při srážce.
Co se týče sekvenčního sklápění, tak jestli jsem dobře pochopil diskuzi jinde, tak se od toho zase z nějakého důvodu ustupuje. Já bych byl spíš za, aby byla závora jen v pravém pruhu, a v levém byla nahrazena tím deklem na který odkazuji v textu. To umožní bezpečné opuštění přejezdu, ale zároveň znemožní objíždění závory.
Signalizace pro strojvedoucího existuje i v ČR/SR. Říká se tomu přejezdník (na Slovensku priecestník), ale je to jen na tratích, kde signalizace stavu přejezdu není vyvedena k výpravčímu. Typicky lokálky, kde se jezdí podle předpisu D3.
Snad SŽDC a ne ČD. SŽDC existuje už od roku 2003, tak už by lidi konečně mohli pochopit její existenci.
Lokalky patrej do muzea. Jestli konecne zaniknou, tak jedine dobre. Alespon se zacne uvazovat o jejich rozumnem nahrazeni.Jsem pro. Jednu kolej vytrhat a předělat jim to na monorail. Aspoň konečně vypadnou ze silnic.
Jezdíte vlakem? Vznikla tu "jakási" dotovaná konkurenceNa hlavnich rychlykovych tratich, kde je konkurence, jezdi CD, RJ i Leo bez dotaci na vlastni riziko. To, ze se proplaci jizdne za duchodce a studenty, jde na stat a jeho vyse na vrub A. Babise. Podobne "dotace" (proplaceni slev) maji i autobusovi dopravci.
Vzrostla kvalita rychlíkových spojů na lukrativních tratích.Zlepsila se kvalita i na vedlejsich tratich, spoje typu Rx.
Vzrostla kvalita rychlíkových spojů na lukrativních tratích.Kvalita souprav se postupne zvysuje, viz nakup ruzntch souprav typu regioshark, interpanter, apod.
Pak jeden efekt o kterém nevím jestli je pozitivní nebo negativní a to když vám Z Prahy na Brno vyjíždí v rozmezí 15 minut 3 soupravy (Leo, RJ a rj)A nejhorsi na tom je, ze to nestaci. Vlaky ze smeru praha na moravu nebo opacne, byvaji ted z velke casti den dopredu vyprodane... ale ono se neni cemu divit, kdyz cesta vlakem treba z Olomouce trvat dve hodina a stoji dve stovky. Zkus to dat po D1 a jeste si k tomu dat kafe.
Na hlavnich rychlykovych tratich, kde je konkurence, jezdi CD, RJ i Leo bez dotaci na vlastni riziko. To, ze se proplaci jizdne za duchodce a studenty, jde na stat a jeho vyse na vrub A. Babise. Podobne "dotace" (proplaceni slev) maji i autobusovi dopravci.Ano měl jsem na mysli tu Babišovinu. Prostě se mi to nelíbí, ale máte pravdu, toto není vina dopravců ale politiků. Beru zpět. Nehledě na to, že už jsme příliš odbočili.
Kvalita souprav se postupne zvysuje, viz nakup ruzntch souprav typu regioshark, interpanter, apod.No já bych to řekl spíš tak, že se nezhoršuje. Na můj vkus se zlepšuje příliš pomalu, nehledě na to, že u těch jmenovaných souprav jde kolikrát o odkup vozů ze zahraničí (no proč ne) a nebo nějaký nedovar z Pl nebo i Cz. Mě osobně tu chybí vozy (ideálně české výroby - asi jsem patriot) u kterých bych mohl s čistým svědomím říct, ano ty se fakt povedly. Ale opět jsme už mimo hlavní téma.
A nejhorsi na tom je, ze to nestaci. Vlaky ze smeru praha na moravu nebo opacne, byvaji ted z velke casti den dopredu vyprodane... ale ono se neni cemu divit, kdyz cesta vlakem treba z Olomouce trvat dve hodina a stoji dve stovky. Zkus to dat po D1 a jeste si k tomu dat kafe.Ano to je fajn, že lidé maximálně tyto spoje využívají. Ale je tedy třeba opět přemýšlet nad tím jak to řešit. Nepomohly by o něco delší soupravy místo častějších a kratších vlaků? Pokud ano, lze současné Leo expresy a SC prodlužovat, nebo bude nutný částečný návrat k vagónovým soupravám?
cesta vlakem treba z Olomouce trvat dve hodina a stoji dve stovky. Zkus to dat po D1 a jeste si k tomu dat kafe.No, dam prednost autu, protoze nez bych se s tema kramama dostal na jedno nadrazi a z druheho nadrazi na misto urceni, tak uz to je autem casto rychlejsi a co do pohodli rozhodne vyhodnejsi (kafe si muzu dat i na benzince, nebo z termosky). Navic kdyz uz jedu takhle nekam, tak casto se tam nekde taky chci pohybovat po okoli a to uz vlak nedava vubec (a mistni doprava vetsinou za vyrazne delsi dobu nez auto protoze vsechny zastavky a presedani na dalsi spoje, o cekani na prvni spoj ani nemluve - bezne autem 18minut, MHD 45minut +2km pesky krpalama s veskerym nakladem, 3x do hodiny v priznivou dobu, to same zpet)
e s tema kramama dostal na jedno nadrazi a z druheho nadrazi na misto urceni, tak uz to je autem casto rychlejsiTaxi ti nic nerika?
Ty bydlis a pracujes na nadrazi? Nebo jen tak trochu (vic) kecas?Zase tak daleko to nemam, deset minut vychazkove chuze. Ale mozna z toho budes prekvapeny (stejne jako ve vedlejsi diskuzi), ze v rade mest funguje i mestska hromadna doprava a v nekterych mestech je to i rychlejsi zpusob dopravy nez to auto.
Pricemz se bavime o naprostym extremu, kvuli kterymu pokud mi skleroza slouzi dokonce padly nejaky ty zaloby na tema jizda pod naklady.To skloreza trochu neslouzi, ono to bylo vsechno jinak.
A to nemluvim o tom, ze pokud budu stejnej poctar jako ses ty, tak muzu sklidem prohlasit, ze jizda autem Praha - Olomouc se odehrava cela po dalnici a tudiz vzhledem ke vzdalenosti nejakych 260km to jsou presne 2 hodiny jizdy predpisovou rychlosti.Tak mapy.cz ukazuji dve hodiny ctyricet. A realita je mnohem krutejsi. Ale evidentne tomu rozumis stejne jako zivotu v americe. Ve vedlejsi diskuzi.
Jednak cesta vlakem je extremne nepohodlna (pindolino a dalsi sragory specielne, tejden sem se z toho lecil na zada).Za mne je vlak mnohem pohodlnejsi nez auto. Vlastne je vlak nejpohodlnejsi dopravni prostredek, ktery znam, snad krome jachty. A to i kdyz jsem v aute jako pasazer, pokud musim ridit, tak krome nepohodli je to navic prace a zbytecne promarneny cas (ve vlaku si muzu cist nebo pracovat na notebooku).
Za mne je vlak mnohem pohodlnejsi nez auto.Neni auto jako auto, neni vlak jako vlak...
Za mne je vlak mnohem pohodlnejsi nez auto. Vlastne je vlak nejpohodlnejsi dopravni prostredek, ktery znam, snad krome jachty. A to i kdyz jsem v aute jako pasazer, pokud musim ridit, tak krome nepohodli je to navic prace a zbytecne promarneny cas (ve vlaku si muzu cist nebo pracovat na notebooku).+1, jsem ve vlaku obvykle snad skoro stejně produktivní jako v kanceláři...
Nejde o to neumět koupit jízdenku, ale je to komplikace. Že soukromníci neuznávají třeba Interrail je poněkud blbé (tady prý mají máslo na hlavě ČD, že se odmítají dělit, ale zase stát jako jejich vlastník jim to může nařídit). Nebo že motorové rychlíky, které budou od nového GVD v režii Arrivy nebudou v mezinárodním rezervačním systému je také poněkud blbé.
A jednotná jízdenka bude nejdříve pro GVD 2020/2021.
tady prý mají máslo na hlavě ČD, že se odmítají dělitTo je docela pochopitelný postup, pokud na tom dělení proděláte.
motorové rychlíky, které budou od nového GVD v režii Arrivy nebudou v mezinárodním rezervačním systému je také poněkud blbé.A čí je to chyba? Jinak neříkám, že nákup jízdenek pro spoje různých dopravců není komplikace, ale když se s tím lidi umí vyrovnat v autobusu, tak proč by ve vlaku nemohli?
A čí je to chyba?Ministerstva dopravy jakožto objednatele, že si tohle nedali do smlouvy. A jinak autobusem se obvykle jezdí na kratší vzdálenosti, kde to nemusí být takový problém. Na dráze v tomhle je (bylo) víc homogenní prostředí. Například když jsem potřeboval místenku do rychlíku Budapešť - Pécs, tak jsem ji mohl u nás koupit v e-shopu ČD, nebo na mezinárodní pokladně. A funguje to i obráceně. Tuhle možnost považuji za výhodu železnice a je chybou se jí zbavovat.
Ministerstva dopravy jakožto objednatele, že si tohle nedali do smlouvy.To nechápu, Arriva nebude v mezinárodním rezervačním systému, protože MD si to nedalo do podmínek a Arriva sama nechce dělat kšefty?
Například když jsem potřeboval místenku do rychlíku Budapešť - Pécs, tak jsem ji mohl u nás koupit v e-shopu ČD, nebo na mezinárodní pokladně. ...To je ale přímo nesouvisí s tím, že si dopravci budou navzájem uznávat jízdní doklady, jenom to, že jeden dopravce může zprostředkovat nákup jízdního dokladu jinému. (Hádám za nějakou provizi nebo 1:1 barter.) Něco jiného ale je, když ČD prodají jízdenku z Plzně do Ostravy a cestující se rozhodne sednout na tu druhou půlku cesty do RegioJetu. Protože jak to vyrovnáte s tím RegioJetem - jak u cestujícího, který má v ruce kousek papíru, zjistíte, kterým vlakem vlastně jel a kdo má dostat kolik peněz. Pokud neuděláte čistě elektronické jízdné, které by to počítalo a dělilo podle cestujících, tak musíte dělit na základě nějakého paušálu, na kterém s velkou pravděpodobností jedna strana bude tratit. Pokud si obě strany nebudou myslet, že je to ta druhá, tak jedna strana nebude na něco takového logicky chtít přistoupit, bude se jí to muset nařídit a pak ztrácí smysl mít tady víc dopravců. Povinnou rezervaci v RJ jsem nechal stranou.
Protože jak to vyrovnáte s tím RegioJetem - jak u cestujícího, který má v ruce kousek papíru, zjistíte, kterým vlakem vlastně jel a kdo má dostat kolik peněz.
Na všech jízdenkách ČD prodaných na kase je už mnoho let 2D kód, který POPka (to je ten aparát co má průvodčí) umí načíst. Rutinně se načítá z jízdenek koupených v e-shopu a vytisknutých. Takže problém s hlídáním kdo kde jel nevidím. Osobně bych to udělal tak, že jízdenka na trati kde jede víc dopravců se proplatí tomu, u koho je načtena. Pokud načtena v době platnosti nebude, peníze zůstanou tomu dopravci, co ji prodal.
Osobně bych radši viděl nějaké jednotné API a možnost koupit všechny jízdenky na jednom místě, než luštit kde, jak a pro koho... A pak takové detaily, jako možnost nákupu jízdenky pro jiného dopravce a jako identifikátor použít ČD In-kartu. Dopravci jako Arriva nebo KŽC ji musí být schopní číst (a jsou schopni), protože v Praze k ní lze spárovat kupon na MHD (sám to tak mám). Ale to bych asi chtěl moc.
Osobně bych radši viděl nějaké jednotné API a možnost koupit všechny jízdenky na jednom místě, než luštit kde, jak a pro koho...Šlo by, jenže zase narážíte na to, jak rozlišíte, kterému dopravci dát peníze a u kterého rezervovat místenky. Vzhledem k tomu, že tohle mají dopravci nějak vyřešené ve svých eshopech, se jim asi nebude chtít platit za provoz systému společného pro všechny. Tudíž jste zase v situaci, že musíte regulovat (např. API vyžadovat zákonem) a ještě vytvořit neutrální entitu, která bude provozovat tenhle společný eshop/pokladny.
Pokud se jedná o dopravní výkony v závazku veřejné služby (tj. za veřejné peníze), tak ano, vyžadovat API zákonem stejně, jako bude zákonem vyžadováno jednotné státní jízdné. U výkonů mimo závazek to nechat na dobrovolné bázi.
A proto CD vsechny ty lokalky zrusili, pricemz spoustu z nich zacli provozovat soukromnici, aby "najednou" CD chteli na tu trat zpet.
CD na tohle maji obzlastni talent. Jezdil sem pravidelne vlakem, kterej jezdil v 5ti vagonech a byl vzdy plnej, nekdy doslova narvanej. A jednoho krasnyho dne ti kreteni pristavili vagony 3. Ted uz davno nejezdi vubec ... asi se nevyplatil ...Fakticka poznmka: o tom, v jakem rozsahu se bude kde jezdit, rozhoduje objednatel, v pripadne lokalnich trati, je to kraj.
Pokud bych chtěl mít jistotu, tak bych ještě všude nařídil povinně světla a závory, aby byly přejezdy jednotné.Jsem pro. Kolik na to dáte?
Ten ruský "zabezpečovák" je IMHO pěkná pitomost. Pokud by se někomu stalo, že zůstane viset mezi závorami, může je na normálním přejezdu prorazit zatímco tahle barikáda mu v tom parádně zabrání.Buď neumíš číst, nebo je v zápisku mylná informace. Tj., že barikády lze ve směru od kolejí normálně přejet (asi jsou na pružinách a vytahují se a zasouvají pomocí řetězu na navijáku?).
Pokud si jako řidič nejsem jist, zda je jízda přes přejezd bezpečná, musím se přece podle toho zachovat - to ostatně platí při řízení vždycky.Na druhou stranu dělat neintuitivní a nebezpečné rozhraní a pak říkat „já nic, to uživatelé“ není úplně pěkný přístup.
...zavolat na tísňovou linku ho nenapadne a probourat plaňkové závory taky ne.
Tak ono ho to třeba i napadne, ale přece nebude řešit poškrábanej lak a platit novou závoru, to to radši pořádně promyslí!
Ano, drtivá většina těchto nehod je o demenci a slavné větě "To stihnu".
Co říci na nehodu zde - světla, viditelnost na koleje min. 0,5 km na obě strany a dement tam vjel - bohužel dement přežil na rozdíl od jeho spolujezdkyně.
tak az budou lidi misto nataceni videi zvedat zavoryProč by je měli zvedat? To se dá normálně projet. Řidič, pokud se dostane do situace, že se před ním sklopily závory je má prostě prorazit a pokud je na přejezdu zaklíněn, tak opustit vozidlo a okamžitě volat na 112 a nahlásit číslo přejezdu. A ne zvedat závory nebo někoho o to žádat.
Řidič, pokud se dostane do situace, že se před ním sklopily závory je má prostě prorazitJenže pro prdúchy je ta závora opravdu (psychický?) blok.
tak opustit vozidlo a okamžitě volat na 112 a nahlásit číslo přejezdu.Ony by tam asi fakt měly být nějaké tlačítka.
Jenže pro prdúchy je ta závora opravdu (psychický?) blok.To jako, že je lepší nechat rozmetat kamion na kilometrovém úseku železnice a jít si sednout za obecné ohrožení, než si poškrábat kabinu?
Ony by tam asi fakt měly být nějaké tlačítka.Pro mě za mě. A potom řešit jejich zneužití. Potom se tam dají kamery, aby se vidělo, jestli tam fakt někdo stojí nebo ne. Nevím. Současný systém mě přijde dostatečný, stačí jej používat. Dodržovat pravidla silničního provozu. Pokud se stane, že se na přejezdu mimo výstrahu zaseknu, pochopitelně vystoupit z vozidla a okamžitě zavolat 112. Tím by se eliminovala většina neštěstí, o kterých se tu bavíme.
To jako, že je lepší nechat rozmetat kamion na kilometrovém úseku železnice a jít si sednout za obecné ohrožení, než si poškrábat kabinu?Dělal si někdy s nějakým zpomaleným pomateným důchodcem?
A potom řešit jejich zneužití.Za sklem (podobně jako požární poplach) není moc co zneužívat.
To pak budou mít strach rozbít sklo aby ho nemuseli platit
To jako, že je lepší nechat rozmetat kamion na kilometrovém úseku železnice a jít si sednout za obecné ohrožení, než si poškrábat kabinu?
To se snadno řekne od stolu. Jenže v krizové situaci člověk mnohdy zmatkuje a nezachová se racionálně. Sám to určitě znáte také. Závora prostě je bariéra, a i když vám stokrát řeknou v autoškole že ji máte přerazit, tak zapracuje psychika, a vy například budete řešit jak jste se tam vůbec dostal a co se to k čertu děje, a že by bylo potřeba odtamtud co nejrychleji vypadnout vám vůbec v tu chvíli nedojde.
Jenže v krizové situaci člověk mnohdy zmatkuje a nezachová se racionálně.To je samozřejmě pravda a je otázkou, zda takový člověk má vykonávat činnost, u které se nedokáže zachovat správně. Nedávno byla na DVTV diskuse, jestli by řidiči neměli dělat psychotesty.
Sám to určitě znáte také.Já to mám naopak. Já v krizovkách jedu na automatiku. Takže když jsem byl svědkem dopravní nehody, tak zjištění životních fci, ok, tep má, dýchá, zavolat záchranku, nadiktovat nejbližší známý bod, být u zraněného až do příjezdu sanitky a to zejména v době, kdy přicházel k vědomí (aby se nezranil ještě víc) a u toho uklidňovat jeho přítelkyni (to naštěstí dělala sestra). Až zpětně mi teprve došlo, co se stalo a až zpětně to na mě dolehlo (což je pro mě taky typické, já to prožívám až zpětně). Takových případů (naštěstí nikoliv tak závažných) se stalo víc. Prostě buch, automatika a dělat, co je potřeba. Ono je to vidět i na těch silnicích třeba průjezd sanitky. Vozidla stojí na červené jak dementi a za nima troubí sanitka. Na červenou se vjet může, zejména pokud už všechny křižující pruhy několik desítek sekund stojí, protože tu sanitku pouští. A pokud by to nějaký hyperaktivní policista chtěl řešit jako přestupek, tak to lze řešit potom.
ale nedokážete uvěřit, že se někomu může stát totéž, akorát s jiným výsledkem (s jinou automatikou, která nedělá, co je potřeba.)To není otázka víry. Já si především myslím, že pokud se bavíme o těch posledních případech kamionů, tak ti lidi za volantem nemají co dělat. Pokud kamioňák neví, že závora jde lehce prorazit, tak nemá dostat řidičák na 40t vozidlo. Jako sorry, ale o čem se tu bavíme? Ten řidič přejede přes přejezd několiksetkrát do měsíce a neví, jak se na něm má chovat?
Ono to pochopitelně je řízeno vůlí* a já jsem věděl co dělámTo jsem nezpochybňoval, ale úplně normální stav vědomí, kdy se rozhodujete racionálně, to prostě nebyl. Nastala krizová situace, tak jste začal dělat něco, co je go-to vašeho mozku pro krizovou situaci. Problém je v tom, že jiní lidé mají jiné go-to a žádný psychotest - možná kromě nějakého velmi invazivního - nezjistí, jaké to je.
Pokud kamioňák neví, že závora jde lehce prorazit, tak nemá dostat řidičák na 40t vozidlo. Jako sorry, ale o čem se tu bavíme? Ten řidič přejede přes přejezd několiksetkrát do měsíce a neví, jak se na něm má chovat?Nesuďte, nebo budete souzen. To, že vaše automatika v předchozích krizových situacích udělala správnou věc, nezaručuje, že příště se to stane zas. A až zůstanete na přejezdu viset vy, protože ve stresu z toho, že nevíte, kde jste, jenom že určitě ne tam, kde máte být, to tentokrát automatice nevyjde a místo řešení stavu nastane panika - nikoho nebude zajímat, že jste předtím v jiné krizové situaci někomu zachránil život. Budou vás probírat v novinách, budete v televizi a budete blbec, který kdovíkolikrát přejede přejezd a přitom neví, jak se má chovat a že by mohl prorazit závoru. A který za volantem nemá co dělat.
Nastala krizová situace, tak jste začal dělat něco, co je go-to vašeho mozku pro krizovou situaci.No ano a potom jsem si říkal, že by bylo vhodné zajít na nějaký dobrý kurs první pomoci, abych příště mohl pomoci lépe. Tj aby to nebyla krizovka posbíraná ze všech těch školení, ale ucelená informace o tom, co dělat kdy a jak. Tj. aby to goto vědělo hned kam skočit.
Nesuďte, nebo budete souzen.To už evidentně jsem, soudě, podle vašich jiných komentářů.
a místo řešení stavu nastane panikaTo se samozřejmě může stát, ano. A obranou proti panice je snaha nedostat se do stavu, která by k tomu vedla. Otáčení kamionu do výjezdu v protisměru není panika. Možná to byla chyba v plánování trasy, možná mu šéf zavolal, že jestli to do 20 minut nepřiveze na místo určení, tak má padáka. Ale dá se zachovat špatně a správně. Špatně je se otáčet přes dvojitou čáru na nejbližší výjezd. Správně je to neudělat a neohrozit u toho další vozidla. Prof. Beneš říká, že operace mozku má být nuda. Nemá tam být žádné dobrodružství, žádné překvapení. Všechno se musí naplánovat dopředu. Pokud tam je dobrodružství, znamená to riziko pro pacienta. Já se snažím přistupovat k věcem taky tak. Zjistit si dopředu maximum informací, co jde, tak si vyzkoušet. Potom to má být nuda. Bohužel ne všichni v týmu se mnou souhlasí. Ale to je jiná story.
Otáčení kamionu do výjezdu v protisměru není panika.Do jakého výjezdu?
Já to mám naopak. Já v krizovkách jedu na automatiku. Takže když jsem byl svědkem dopravní nehody, tak zjištění životních fci, ok, tep má, dýchá, zavolat záchranku, nadiktovat nejbližší známý bod, být u zraněného až do příjezdu sanitky a to zejména v době, kdy přicházel k vědomí (aby se nezranil ještě víc) a u toho uklidňovat jeho přítelkyni (to naštěstí dělala sestra). Až zpětně mi teprve došlo, co se stalo a až zpětně to na mě dolehlo (což je pro mě taky typické, já to prožívám až zpětně).Počkej až budeš senilní dědek v důchodovém věku. Já s takovým člověkem jezdil, takže si to dovedu velice živě představit jak by v takové situaci zareagoval.
prejezdy uz jsou zabezpecene i ted: cedule, vystrazna svetla, zavory.To je ten nebezpečně zjednodušený pohled na problematiku. Máme tam spoustu zabezpečení, tak je to bezpečný. Jako když pejsek s kočičkou vařili ten svůj super dort, nebo když bezpečáci ve firmách prodlužujou hesla podle vzoru čím víc znaků, tím víc Adidas.
2. pred prejezdem se zavorami, ci svetlem je ochranna zona 25 metru. v pripade svetelne signalizace (zavirani zavor) do te zony ochrany nesmi vjet zadne vozidlo. jinak:Možná by pro začátek stačilo, kdyby se při detekci vjetí vozidla do té ochranné vlak zastavil.
2a. vyklopna plosina ho smete na kraj silnice 2b. bude rozstrilen protiletadlovym kanonem na cimpr-camprBylo by možné zavést i nějaké reciproční opatření? Třeba že za každé pětiminutové prozvánění naprázdno hodíme do kanceláří SŽDC jeden molotov? Nebo odšroubujeme jeden pražec?
kolik ze 100 ridicu zpusobi vubec nejakou nehodu za cely zivot?tak 99-100? Ja teda neznam nikoho, kdo by by jezdil uplne bez nehody, kdyz tedy rikas "vubec nejakou" - to je treba tuknuty blatnik na parkovisti, ze... zbytek jsou blaboly na urovni "letadlo tezsi nez vzduch nemuze letat protoze..."
Jinak receno, jedna z pricin nehod ktery presne tyhle sragory zpusobujouPricinou nehody je snad nedodrzeni bezpecne vzdalenosti, ne?
Automatizáciou dosiahneš presne to čo si teraz myslíš.
Hele stejný kecy měl děda, když obhajoval, proč odmítá používat elektrickou sekačku - kosa prostě sekala líp, rychleji, bezpečněji, levněji, ... jenže dědovi bylo osmdesát.Bezpečněji a levněji bych klidně věřil, „líp“ závisí na účelu, rychleji asi ne, no.
V určitý moment se nevyplatí pouštět na silnici vozidla řízená lidmi.To je dost blbý. Ti co nejezdí autem dostanou samořídící velomobil, nebo prostě budou mít smůlu jako vždycky?
Jednak proto, aby strojvůdce vědělA ten stream z te kamery se k tomu strojvudci dostane jak?
internet ve vlaku je standard.Tak si zkus projet koridorem Ostrava Praha a za ukol si na mobilu sleduj uroven signalu, nebo si ze srandy jen tak zkus vest treba 3 hodinovy telefonni hovor...
I kdyby nakrásně šlo zajistit přenos obrazu z té kameryPodle mě ti stačí jeden bit informace, nebo dobře, jeden frame na verifikaci člověkem (který nemusí a nejspíš nemá být strojvedoucí, ale někdo sedící někde klidně úplně mimo).
U vlaku, co tam nestaví a jede maximální rychlostí, je mezi spuštěním závor a průjezdem IIRC nějakých 10 sekund.Samozřejmě, není to stoprocentní, ale třeba tuhle nehodu (a několik dalších) by to odvrátilo. A i u těch ostatních je lepší alespoň začít brzdit (třeba ve Studénce (té poslední) by tak ty plechy přeřízly méně lidí).
Na ČD Cargo nedostane knihu ale tablet.Na osobní dopravě taky
Přece základem bezpečnosti je, že člověk hlídá minimum, všechno obstará automatické vedení vlaku a ETCS (zatím máme asi jen 19 let zpozdění v jeho nasazení, ale to není nic, co by mělo SŽDC vzrušovat)Stojí to peníze. Neumíme to postavit sami, takže se to musí nakoupit v zahraničí, tudíž o to větší peníze. Ne všichni dopravci na zavedení ETCS chvátají, protože to bude vyžadovat i náklady na jejich straně. A holt možná základem bezpečnosti je to, že člověk hlídá minimum a všechno řeší stroj... ale že by se to tak dělo v reálu, to moc vidět není. MAX(737)imálně v letecké dopravě
a hlavně, základem bezpečnosti je, že trať umožňuje větší rychlost, než je konstrukční rychlost vozidla.To je úplný nesmysl.
Takže, viz nedávný příklad vykolejení vlaku s vápencem, se vůbec nemůže stát, že na trati pro 90km/h je najednou úsek oblouků pro 30km/hNo, on tam ten úsek nevznikl najednou... SŽDC tam sice pěkně doprasilo značení, což tomu strojvůdci dává šanci, že nakonec zavinění nebude na něm, ale to, že se traťová rychlost po cestě mění, je naprosto běžný jev. (Řekl bych, že nejenom na železnici.)
Stojí to peníze.Kupodivu.
Neumíme to postavit sami, takže se to musí nakoupit v zahraničí, tudíž o to větší peníze.AŽD od roku 1989 připravilo několik návrhů na lepší zabezpečovač na světové úrovni. Není pravda, že se to musí nakoupit v zahraničí, ono se to tady může přímo vyrábět a některé komponenty i vyrábí.
No, on tam ten úsek nevznikl najednouTen úsek je nový a je tam několik oblouků bez rovného úseku. Někdo to musel schválit jako projekt a někdo to musel uvést do provozu. Ale tak co, podaří se ututlat i větší katastrofy (most ve Studénce - jestli za to dostane někdo víc jak 6 let natvrdo, tak budu hodně překvapenej, ale nevěřím tomu).
Tím jsem postupoval k té další větě, že se možná někomu nechtělo platit do zahraničí, když by šlo ušetřit a nakoupit to doma, až to budeme umět vyrobit.Stojí to peníze.Kupodivu.
AŽD od roku 1989 připravilo několik návrhů na lepší zabezpečovač na světové úrovni.Ze zvědavosti se zeptám jaký, ale určitě nebudu SŽDC mít za zlé, že to nenasadili, když se má přecházet na ETCS. Jestli mám někomu něco za zlé, tak je to Ministerstvo dopravy, které rozhodlo, že se na nové tratě už nesmí nasazovat zabezpečovač LS, což zbytečně omezuje rychlost tam, kde ETCS není nebo není na vlaku.
Není pravda, že se to musí nakoupit v zahraničí, ono se to tady může přímo vyrábět a některé komponenty i vyrábí.Tak proč to nakonec bude dodávat Siemens?
Ten úsek je nový a je tam několik oblouků bez rovného úseku. Někdo to musel schválit jako projekt a někdo to musel uvést do provozu.Myslím, že máte neúplné informace - ta třicítka v místě té nehody samozřejmě není trvalá, je tam právě kvůli té stavbě, na kterou se vysypal ten vápenec. Teda není trvalá reálně, podle předpisů ano, protože tam bude dlouho a SŽDC ji dalo jako trvalou, aby tam neměli pomalou jízdu - při tom právě doprasili to značení.
Ze zvědavosti se zeptám jaký, ale určitě nebudu SŽDC mít za zlé, že to nenasadili, když se má přecházet na ETCS.Ano, ono dává smysl odložit nasazování nějakého systému, když se má nasazovat jiný. Jenže na ten jiný systém čekáme v případě ETCS 19 let a v případě jakéhokoliv lepšího systému už těch 30 let. Jaké přesně AŽD nabízí řešení ti nepovím, až tak moc do hloubky to nesleduju. On vždycky Chrdle s něčím přijde, ale co mám kontakty přímo v AŽD výrobní závod, tak jsou to dobrý věci.
Tak proč to nakonec bude dodávat Siemens?To mě ptáš moc. Politika? Kontakty? Neschopnost ze strany SŽDC (a ŘSD) cokoliv zařídit po vlastní ose a raději sáhnou po generálním dodavateli? (Ne že by zrovna tento byl špatnej.)
ta třicítka v místě té nehody samozřejmě není trvaláJednotka dočasnosti v ČR je jeden furt. Proto je potřeba to udělat napoprvé co nejlíp.
v případě jakéhokoliv lepšího systému už těch 30 letJeště štěstí, že strojvedoucí v drtivé většině případů odvádějí dobrou práci a nehod moc nezpůsobují, takže věci fungují i s tím systémem, který máme teď (nebo i bez něj, podle trati.) Když pominu letošní únor teda, ale i tam bylo IIRC několik případů, kde by ani to ETCS nepomohlo.
Jednotka dočasnosti v ČR je jeden furt. Proto je potřeba to udělat napoprvé co nejlíp.Já to vezmu po malých, snadno stravitelných kouscích
Ještě štěstí, že strojvedoucí v drtivé většině případů odvádějí dobrou práci a nehod moc nezpůsobují, takže věci fungují i s tím systémem, který máme teď (nebo i bez něj, podle trati.) Když pominu letošní únor tedaTo jako každopádně. Ale nelze donekonečna provozovat systém, který spoléhá jen na bdělost všech zúčastněných. Dřív nebo později se stane něco velkého. A to je umocněno situací, kdy je na toho jednotlivce naházeno ještě dalších x povinností. Ale tak ono to nevadí, potom se to hodí na toho jednoho přepracovaného člověka, selhání jednotlivce a systém je v pořádku...
Ta trať je úplně normální trať a v daném místě je (byla) devadesátka. Pak se tam začal budovat silniční obchvat, což vyžadovalo snížení traťové rychlosti na 30km/h - po dobu stavby.No a jak to souvisí s tím komentářem? Ten obchvat se mohl naplánovat na 90. V tom článku se říká akorát tolik, že se tam bude jezdit 30, ale nebude se tomu říkat pomalá jízda ale projektovaná rychlost. Na výsledku to nic nemění.
No a jak to souvisí s tím komentářem? Ten obchvat se mohl naplánovat na 90.Počkat, to byste jako vážně chtěl, aby se přeložka s životností půl roku budovala s parametry (a cenou) normální trati?
s životností půl rokuJednotka dočasnosti v ČR je jeden furt. Tady to možná bude opravdu za dva měsíce odstraněno (začalo se v květnu) a možná to tam bude dalších 10 let jako x dalších staveb (ne nutně jen na železnici). Jsme tu měli jeden provizorní most 40 let.
Tj místo stavby dočasných obchvatů by to chtělo takovou síť, aby žádné obchvaty nebyly potřeba.To ale v důsledku chcete vybudovat ještě jednu paralelní železniční síť, tj. náklady stovky miliard... to snad opravdu vážně nemyslíte, že ne.
To co pises je fakt mimo realitu.Tak určitě.
Chodím bočním vchodemTak a teď si představte, že žádný boční vchod není: jako na těch kolejích je jenom jedna trať vedoucí skrz hlavní vchod. Budete půl roku chodit přes díru po prknech, nebo budete bourat díru do zdi a stavět boční vchod? A pozor, požadavek je, aby boční vchod měl stejné kvality jako hlavní, tj. stejně dobré dveře, zvonky, domovní kecafon...
že žádný boční vchod neníA to je to, co celou dobu kritizuju. Kdyby se to stavělo (všude tam, kde to jde) s tím, že existují "boční vchody" stejných kvalit, tak se žádný dočasný obchvat stavět nemusí, protože se to normálně obejde. Pro jistotu ještě jednou, všude tam, kde to jde.
Pro jistotu ještě jednou, všude tam, kde to jde.Aneb, jak vynechat z debaty jeji podstatu. Aneb, kde to teda jde? To si vazne myslis, ze pri existenci D35 by bylo mozne D1 proste zavrit? Nebo treba ted pri rekonstrukci Strasnice-Vrsovice, tu trat taktez zcela zavrit? Nebo co by melo byt postaveno, aby k uzavreni dojit nemelo? Nebo jeste jinak. Ktere velke stavby by sli realizovat bez provizorii, a jak by v takovem pripade vypadala jejich alternativa?
Aneb, jak vynechat z debaty jeji podstatu.Ne. To co říkám je optimalizace celé sítě, která ve svém důsledku minimalizuje nutnost provizórií. A vybrat si extrémní případy půjde vždy. Tj jako kdyby se mě někdo zeptal, jak si má postavit dům uprostřed Ostravských lagun a nebýt v toxickém prostředí. Nijak.
Nebo co by melo byt postaveno, aby k uzavreni dojit nemelo?No především by se neměly stavět silnice naplánované ještě Hitlerem, vyprojektované někdy v 70 letech za úplně jiných podmínek a dneska protláčené politiky proti všem s heslem, že jinak to nejde a jinde to vést nemůže. Nikoho nenapadne, že je potřeba to celé resetnout a navrhnout to s ohledem na rok 2025 a vyprojektovat za 5 let a nikoliv za 18 (viz D8).
Takze nevis nic, ale vis, ze to je cely spatne.Svoje jsem k tomu řekl. Chtít po někom v diskusi konkrétní řešení je dost nefér, protože ani ostatní diskutující jej nemají. A člověk nemusí být šéfkuchař, aby poznal spálené jídlo.
Z doslechu ti muzu rict, ze pracovat s Posvarovou bych ti fakt pral.Děkuju (
Zejmena se nechat jebat za blbosti jako, ze je neco natreno ocelove sedou misto vojenske sede.Vtipy stranou. Já bych skutečně alespoň jednou za život chtěl prožít to, že bude projekt, podle toho se bude dát něco realizovat, nebudou se katovat kosty, bude od všeho dokumentace a výsledek bude plně odpovídat projektu. Zatím slyším výmluvy typu že ani sklepní okna nejdou zaměřit. (Ano, stále ještě jsem předsedou SVJ a ještě to se mnou neseklo.) Ale dřív než v ŘSD možná budu v ProOlomouc, protože tohle je první strana, se kterou se shodnu zatím úplně na všem. Skupina architektů, která chce posunout město přesně tím směrem, kam to vidím já.
Rekl si, ze cely navrh ze 70. let je spatnyNe, řekl jsem, že stav, kdy někdo v roce 2019 prosazuje projekt z roku 1970 je špatný. To je totiž rozdíl. Úplně klidně může být 40 let starý návrh dobrý i dneska (ale to je potřeba posoudit a prodiskutovat), ale to, že někdo to prosazuje stylem proti všem (viz aktuální ředitel ŘSD, který veřejnost dělí na dvě skupiny: ty co s ním souhlasí a ty, co je potřeba přesvědčit nebo umlčet) považuju za špatnou věc.
konfliktniho clovekaMožná jak pro koho a z jakých důvodů. Mě Pošvářová na žádném veřejném vystoupení nepřišla konflitní a vždy vystupovala věcně a pojmenovávala věci. Chápu, že pro ty, co se jí potřebovali zbavit se bude jevit jako konfliktní a to já jsem pro spoustu lidí taky.
Ocelova sed a vojenska sed je zcela to stejne.Pro dnešek konec a jdu si pustit trpaslíka.
Sorry, ale tohle vnimam jen jako ukrok stranou. Nebo takovou prokrastinacni nic nerikajici mantru: "Je to stary, tak je to potreba udelat znova, protoze co kdyby to bylo spatny." Jinak ze 70. let jsou jen priblizna trasovani, pozdeji pak varianty.Už jsem to napsal tolikrát, že se buď opravdu nechápeme, nebo je to z tvé strany jen kritika pro kritiku. Já uvažuju v obecné rovině a zcela konkrétní řešení nabízím pouze ve svém oboru a pouze tam, kde vidím možnost realizace. Jinak i o problematice storage kecám tak obecně, že by se ti to asi nelíbilo.
Je to stary, tak je to potreba udelat znova, protoze co kdyby to bylo spatny.Ano, to je zcela legitimní postup. Mnohokrát jsem se setkal s tím, že někdo protláčel nějakou akci jen proto, že už to 6 let leželo na stole, tak už se to mělo konečně udělat. V IT je 6 let nekonečno a pokud to nikdo 6 let nepotřeboval, tak to asi není nutné v původní podobě dělat. Navíc se natolik změnily podmínky, že to v původní podobě realizovat nepůjde, nebo to bude zastaralé. (Asi jako když se tady někdo nedávno dožadoval návodu na rozdělení disku pomocí MBR na 15 oddílů a tvrdošíjně odmítal LVM a už se vůbec nechtěl bavit o ZFS/BTRFS.)
Pred tim tam hovori o zahajeni rekonstrukce D1 na Vysocine na zacatku podzimu. Mela pravdu. Riziko to je, ale 3 roky snih nebyl, a letos z toho byla velka medialni slava, kdyz napad. Ona to rikala, ze.Aha, tak jo. Tohle mi ukazuje, že jsme ze zcela jiného těsta a že se neshodneme. Ano, v zimě obvykle sněží, jsou obvykle nízké teploty, takže tam nebudu plánovat akci vyžadující jiné podmínky. To je pro mě zcela přirozené.
Mela by ale i rict, ze jinak cela rekonstrukce bude trvat mnohem dele.Proč by to měla říkat? To je její odpovědnost? Už jsem se taky setkal s tím, že já jsem naplánoval akci podle všech omezení na nějakou dobu, potom přišel někdo jinej a udělal z toho 1/3 a vysmál se mi do ksichtu. Potom se realizoval jeho projekt, trvalo to samozřejmě déle než můj, protože se tam ad hoc asap jezdilo lepit díry, které on ze svého projektu vynechal jako nepodstatné. Tj, pokud se nějaká rekonstrukce poctivě naplánuje na 10 let, tak jasně, klidně může někdo přijít s tím, že to bude trvat 5 let, pokud nebudeme uvažovat rizika zimního období. Super. Tisíce děkovných dopisů od zmrzlých řidičů na zablokovaném úseku.
Už jsem to napsal tolikrát, že se buď opravdu nechápeme, nebo je to z tvé strany jen kritika pro kritiku.Ne, neni to kritika pro kritiku. Je to poukazani na to, ze za tvoji kritikou stoji jen presvedceni, ze je to proste spatne. Je to asi tak na urovni "Vsichni jsou zkorumpovani."
To nema s legitimitou nic spolecneho. Myslet si to muzes, ale je to tvrzeni na urovni "Linux je na hovno, protoze je 25 let starej". A pokud takove tvrzeni nejsi schopen podlozit konkretnima vecma (netreba zabihat k analogiim, CR zname vsichni a dalnice taky), tak je jaka koliv dalsi debata zbytecna.Je to stary, tak je to potreba udelat znova, protoze co kdyby to bylo spatny.Ano, to je zcela legitimní postup.
Ja treba v tomto nazor nemam. Ale unikla ti pointa. Ta je, ze je hrozne snadne do medii mluvit o tom, jak je potreba stavet opatrne, ale nezminovat negativa. Prohlaseni "Rozhodli jsme se, ze rekonstrukce D1 bude trvat 2x dele, ale nehrozi problemy zpusobene snehem", ti body neziska. Naopak behem tech suchych sim na tobe lid nenecha nit suchou. "Ackoliv jiz od unora nesnezi na D1 se v rekonstruovanych usecich stale nic nedeje."Pred tim tam hovori o zahajeni rekonstrukce D1 na Vysocine na zacatku podzimu. Mela pravdu. Riziko to je, ale 3 roky snih nebyl, a letos z toho byla velka medialni slava, kdyz napad. Ona to rikala, ze.Aha, tak jo. Tohle mi ukazuje, že jsme ze zcela jiného těsta a že se neshodneme. Ano, v zimě obvykle sněží, jsou obvykle nízké teploty, takže tam nebudu plánovat akci vyžadující jiné podmínky. To je pro mě zcela přirozené.
Jak se to vezme. V rozhovoru se ji na to ma zeptat redaktorka. Pokud by mluvila za RSD, pak by to mela byt i jeji zodpovednost. Jinak ti preji uspesny vstup do politiky a co nejmin Heronu, co o veci nic nevi, ale zato vi, ze je zcela spatne.Mela by ale i rict, ze jinak cela rekonstrukce bude trvat mnohem dele.Proč by to měla říkat? To je její odpovědnost?
Aha, tak jo. Tohle mi ukazuje, že jsme ze zcela jiného těsta a že se neshodneme. Ano, v zimě obvykle sněží, jsou obvykle nízké teploty, takže tam nebudu plánovat akci vyžadující jiné podmínky. To je pro mě zcela přirozené.Já ve svém uvažování beru do úvahy všechna fakta. Tedy, pokud vím, že dálnice do Brna je rozkopaná, objízdné trasy jsou rozkopané a vlaky tam nejezdí, tak si nebudu plánovat cestu do Brna. Toto je pro mě absolutní no-brainer. Kupodivu je toto pro mnohé lidi nad jejich mentální schpnosti, takže třeba můj bývalý šéf tohle nebral do úvahy, donutil mě tam dojet a potom mi 4h, co jsem stál v koloně, neustále volal, proč jako nejsem dávno na místě. Taky se mi mu to nepodařilo vysvětlit. Co nadělám.
Kdyby se rozumně stavěly trvalé stavby a síť se vhodně tvarovala, tak dlouhodobě dojde k úsporám.Jak? Ta síť přece není nějaký teoretický graf, který si někdo maluje na papír. Je to reálná stavba, která má nějaký účel, například vytvořit železniční spojení Plzeň - Stříbro - Mariánské Lázně - Cheb. Jak uděláte, aby při výpadku třeba 100 metrů kolejí mezi Mariánskými Lázněmi a Planou, existovala trasa jen o 3km delší (nebo lépe řečeno o 3 minuty delší), aniž by byla vybudována paralelní trať. (A to tady mají železniční síť docela hustou, zkuste si tu samou úlohu v Jihočeském kraji.)
Já bych se třeba někdy rád dožil toho, že v případě velké dopravní nehody, která zablokuje nějakou křižovatku, se pomocí dynamických značek doprava naroutuje jinudy.To už jsem viděl v Praze, většinou jsou to textové displeje s nápisem ve stylu "tudy a tudy dopravní situace 4" nebo "ulice Nějaká uzavřena". Určitě by se to dalo i vylepšit. Ale zase odbíháte od tématu. Tohle je případ, kdy existuje silniční síť ve městě a v případě výpadku nějaké cesty ji nahradíte nějakou podobnou cestou. Řekněme z pohledu na mapu doleva a nahoru místo nahoru a doleva. A dává to smysl, protože ty cesty jsou rovnocenné v tom, že pro projíždějící vedou k cíli s přibližně stejnou dobou cesty, ale zároveň mají význam i samostatně, protože ve všech těch ulicích někdo bydlí a má je tedy jako cílový bod cesty. Na železnici tohle není. Železnicí spojujete větší města (a menší obce, které jsou na trase.) Tj. buď potřebujete udělat dvě trasy - paralelní infrastruktura, drahé a nepřijatelné - nebo musíte vymyslet jinou cestu mezi dvěma body, kterou ovšem neobsloužíte ta větší města a nesplnil jste zadání. Jinak to, že bych po vás chtěl nějaké řešení - a zdaleka nemusí být kompletní - není nefér. Pokud říkáte, že je určitě možné vybudovat takovou síť, tak by by neměl být problém dát aspoň nějaký nástřel. Jenže zatím jste konkrétně napsal akorát to, že to mělo být vyřešeno už ze začátku. A nemůžete se vymlouvat na to, že ani ostatní diskutující řešení nemají - ne, když ti ostatní tvrdí, že řešení neexistuje.
Protože by to vyžadovalo budovat více předzvěstí a bylo by to dražší?GPS do kazdeho vlaku? GPS cip stoji par korun a sirka pasma potrebna pro tech par bitu informace o aktualni poloze a vektoru je minimalni.
Bohužel, pokud by se závory zvedaly až po zhasnutí červeného světla, znamenalo by to prodloužení předzváněcí doby.On nechtěl zvedat závory po zhasnutí červeného světla nebo whatever, on chtěl „aby se začali zvedat POUZE v případě, že je garantován následný průjezd nejméně jednoho vozidla“. Jinými slovy aby se nezvedaly když za tři sekundy půjdou zase dolu.
Navic ani v centrale neznaji (az na vyjimky) realnou polohu vlaku, jen obsazeny tratovy usek.Proc?
Takze nez mit sanci, ze to jednou z 10 000 pripadu bude fungovat stejne manualne jako doted, tak radeji neimplementujeme nic?Chápete, že se tady bavíme o tom, aby se přejezd spouštěl podle skutečné jízdy vlaku a ne zbytečně brzo? To znamená, že když v tom jednom případě GPS nebo přenosová cesta škytne, tak se u plnou rychlostí jedoucího vlaku přejezd nespustí dostatečně včas, což se nesmí stát? Tohle kupodivu železniční expert právem bude považovat za nepřijatelné riziko, zejména vzhledem k tomu, že (z doslechu) zkušenosti z provozu GPS na lokomotivách jsou neslavné.
To znamená, že když v tom jednom případě GPS nebo přenosová cesta škytne, tak se u plnou rychlostí jedoucího vlaku přejezd nespustí dostatečně včas, což se nesmí stát?Nebo zaúřaduje fallback na současný systém a spustí se zbytečně brzo (stejně jako teď vždy)? Ale jo, tak dobrý, nejde to. Světla svítí, hudba hraje, všechno je fajn - počkáme si na ten průser, politici vyřeší, lid si to bude žádat.
Nebo zaúřaduje fallback na současný systém a spustí se zbytečně brzo (stejně jako teď vždy)?A jak to má fungovat? Jakože když se vlak nehlásí, tak se přejezd spustí průjezdem zadaného místa? Jo, to by fungovat mohlo, akorát jenom do doby, než prvnímu vlaku za průjezdem toho místa vypadne GPS, když bude zrychlovat. I když připustíme, že to GPS a rádio půjde rozběhat dost spolehlivě na to, aby se tím daly řídit bezpečnostní prvky, jsme u stejného problému, který jsem popisoval už minulej tejden u nápadu, že by na trati byl víc než jeden měřící bod a vyhodnocovala se rychlost i zrychlení. Ad citace. Já netvrdím - a už jsem to tady taky psal - že ty přejezdy líp vyřešit nejdou. Jenom že nebudou fungovat tahle strašně jednoduchá "proč to ještě nikoho nenapadlo" řešení. Jediný realtisticky proveditelný způsob je podle mě napojení přejezdu na ETCS.
Jo, to by fungovat mohlo, akorát jenom do doby, než prvnímu vlaku za průjezdem toho místa vypadne GPS, když bude zrychlovat.Tak nebude zrychlovat když vypadla GPS. Už teď přece chceš aby ten systém byl obousměrný, tj. přejezd reportoval vlaku, že je uzamčený (podařilo se mechanicky sklopit závory, nepraskla žárovka). Nebo druhá možnost: vlaky nebudou náhodně zrychlovat podle nálady strojvedoucího (jaktože ještě nemáme na tohle samořízení?)
Tak nebude zrychlovat když vypadla GPS. Už teď přece chceš aby ten systém byl obousměrný, tj. přejezd reportoval vlaku, že je uzamčenýNa to nemusíme vymýšlet nespolehlivé rádiové kolo. Tahle věc se jmenuje přejezdník, běžně se osazuje a určitě by bylo možné ji nainstalovat i na tyhle rušné přejezdy. Má to závadu - pro bezpečný chod je potřeba jej umístit ve vzdálenosti, na kterou dokáže vlak zastavit (nebo aspoň zabrzdit tak, aby přejezd projel nízkou rychlostí) - na rychlotrati víc než kilometr od přejezdu - a může signalizovat uzavření přejezdu až poté, co je přejezd skutečně uzavřen. To znamená, že k minutě na bezpečné uzavření přejezdu - připomínám, musí být čas na to, aby z něj odešli lidi - je potřeba připočíst i další půl až minutu na to, než přijede vlak. U toho přejezdu v Uhříněvsi - a v té Studénce asi taky - to ovšem znamená, že přes něj ve špičce nikdo neprojede. Jenom pro jistotu, abych předešel dalším odkazům na předchozí diskuze: já jsem klidně pro. Ani jeden z těch přejezdů tam neměl být a nemá být (a já tam nebydlím.)
Tak nebude zrychlovat když vypadla GPS.Strojvedoucí by se měl plně věnovat vedení vlaku, tj. primárně sledování trati před sebou, zejména co se rychlosti a světelných návěstidel týče. Všechno ostatní, co rozptyluje pozornost, by se mělo omezit na minimum. Přidávat do odpovědnosti strojvedoucího hlídání dalších dvou krabiček je pitomost.
Nebo druhá možnost: vlaky nebudou náhodně zrychlovat podle nálady strojvedoucíhoVlaky nezrychlují náhodně, vlaky zrychlují např.
ale pro hloupý systém, který se bude pokoušet vycházet jenom ze znalosti polohy vlaku na trati, je to naprosto nezkousnutelný problém. Zejména pokud je cílem zajištění průjezdnosti přejezdu a zároveň sjízdnosti trati v parametrech, na které se stavěla.Kdyz budes znat okamzite polohy muzes spocitat rychlost (a zrychleni). Jak sam pises, vlak nezastavi na 20 metrech. Kdyz budes mit tyden nebo mesic historickych dat poloh, rychlosti a zrychleni, muzes vydedukovat cely jizdni rad a polohy (nejen) stanic, nadrazi a prejezdu...ale taky spocitat anomalie jejich pravdepodobnosti a frekvence vyskytu. mel by to zvladnout kazdy kdo ma aspon bakalare z matfyzu. Ale ti si vetsinou nehraji s vlackama, pokud je jim nad 10 let.
Kdyz budes znat okamzite polohy muzes spocitat rychlost (a zrychleni). Jak sam pises, vlak nezastavi na 20 metrech. Kdyz budes mit tyden nebo mesic historickych dat poloh, rychlosti a zrychleni, muzes vydedukovat cely jizdni rad a polohy (nejen) stanic, nadrazi a prejezdu...To bude statistické a tudíž hrozí že to neodhadneš a začneš na přejezdu zvonit pozdě.
mel by to zvladnout kazdy kdo ma aspon bakalare z matfyzu. Ale ti si vetsinou nehraji s vlackama, pokud je jim nad 10 let.Nevím, jestli je to nějaká narážka, kterou jsem nepochopil, ale hodně matfyzáků pracuje v Data Railu.
Na to nemusíme vymýšlet nespolehlivé rádiové kolo. Tahle věc se jmenuje přejezdníkMusím, právě proto, že přejezdník je jeden bod, zatímco já tohle potřebuju předávat různě rychlým vlakům na různé vzdálenosti. Nebo se u přejezdníku dá udělat handshake viz níže.
Strojvedoucí by se měl plně věnovat vedení vlaku, tj. primárně sledování trati před sebou, zejména co se rychlosti a světelných návěstidel týče. Všechno ostatní, co rozptyluje pozornost, by se mělo omezit na minimum. Přidávat do odpovědnosti strojvedoucího hlídání dalších dvou krabiček je pitomost.Samozřejmě, tohle má hlídat elektronika. (na rozdíl od silničního provozu, kde je automatický enforcement rychlostních limitů nemožný - nastávají situace kdy je potřeba pro vyhnutí se nehodě zrychlit - u vlaku je vysazení akcelerace při dosažení limitu v pohodě, protože je to celé stavěné na tom že rychlost blíž k 0 je bezpečnější stav)
ale pro hloupý systém, který se bude pokoušet vycházet jenom ze znalosti polohy vlaku na trati, je to naprosto nezkousnutelný problémVždyť já taky (na rozdíl od předřečníků) netvrdím, že znalost polohy stačí. Já bych si představoval, že vlak řekne „plánuju projet přejezdem v čase X“ (protože ví jak rychle jede a jak plánuje zrychlovat), přejezd řekne OK a zařídí se podle toho (spustí předzvánění v X-vyklízecí_doba-safety_margin), a vlak si nastaví limit na rychlost aby na přejezd nedojel dřív než v X.
jenom mně přijde neuvěřitelné že to v roce 2019 ještě není a mnoho let ještě nebude.No to mě taky, ale na druhou stranu vlastně ani ne, vzhledem k tomu, jak velký technický dluh má společnost v oblasti dopra- ... no prakticky ve všech oblastech.
vlak si nastaví limit na rychlost aby na přejezd nedojel dřív než v XObráceně, tohle musí přijít zvenku. A mám pocit, že by se k tomu to ETCS muselo dost ohnout, takže mám velké pochybnosti, že to někdy někdo bude řešit. Problematických přejezdů je relativně málo (tj. náklady na vývoj se moc nerozpustí) a to ani nemluvě o tom, jak dlouho bude trvat, než bude ETCS i na jiných tratích než na koridorech.
To samozrejme nic nemeni na tom, ze kazdy kdo se podilel na nasich slavnych "koridorech" za desitky miliard aby se jezdilo rychlostmi z predminuleho stoleti (parni vlaky jezdily i pres 200km/h), by mel viset. Urovnovy prejezdy tam totiz vubec nemaji co pohledavat.Bohužel. Ať už vlakový koridor či dálnice jsou úseky, které dělí krajinu napolovic, takže nějak zajištěné být musí, pro ty co se dodnes nenaučili létat. Koridor má od dálnice většinou tu nevýhodu, že je z historických důvodů veden přes obydlená území (klidně uprostřed vesnice či města).
Jak zabezpečit železniční přejezdy, tak aby to opravdu fungovalo?Musel by si ke každému přejezdu postavit zřízence s nějakým RPGčkem. Řidiči jsou prostě hloupí. Sám to musím vědět nejlíp. Jsem řidič.
Na železnici se používá to nejlepší ze zabezpečovacího zařízení co je momentálně k dispoziciTo ani omylem. Podívej se třeba na Japonsko (tj. zemi kde provozují Šinkanseny). Ty hlavní linky po kterých ty rychlovlaky jezdí jsou zabezbečené laserem a čidlem (něco překříží cestu, předpokládám že traťový úsek dostává "General STOP"), na sloupcích s výstažníky máš zasklené červené tlačítko (předpokládám že zase "General STOP" traťového úseku), některé vystražníky mají směrovku která ti ukazuje z které strany pojede vlak, těžko říct co všechno tam ještě mají. Nejvíc mě ovšem zaujali ty časy pro vyklizení přejezdu. To co mají tam by u nás řidiči prostě nedali.
problém je v tom, že přes takový přejezd může vlak projíždět klidně rychlostí 120 km/h, ale rozhledové poměry ze silnice jsou tak na 10 km/h.No to je právě blbost. Všechny naše koridory mají na přejezdech povinně bílé přerušované světlo, ne?
Tady se mi mnohem víc líbí, jak mají řešené přejezdy v Rusku - vysouvací dekly ze silnice, které je možné ve směru ven z přejezdu nedestruktivně přejet.Však taky to byla poslední možnost před tím mužikem co by tam stál s RPGčkem. Mrkni na tohle. I tak s tím má spousta Rusů problémy. Je to prostě o kultuře. Neanrtálcům ani ty dekly nepomůžou.
Co si o této problematice myslíte vy?Nějaká detekce (laser, tlakem v podlaze, cokoliv) a pak pár chrchláků z SSSR. A možná ještě červené blikající LED pásky kolem dokola a obří podsvícený nápis „UHNI Z TOHO PŘEJEZDU TY HLOUPÁ PYTCHO!“. Když mají psychologickou bariéru před očima, ať mají i nějaké psychologické popohánědélko.
No to je právě blbost. Všechny naše koridory mají na přejezdech povinně bílé přerušované světlo, ne?Hele jestli to je povinnost, tak vím minimálně o jednom přejezdu, kde si to svítí tak nějak, kdy se tomu chce. Takže buď to povinnost je a pořádně to nefunguje, nebo to povinnost není, v každém případě to ten problém neřeší.
kde si to svítí tak nějak, kdy se tomu chceJak jak chce? Když ti vjede vlak do traťového obvodu (viz autoblok), tak se bílé světlo vypne a ty jako řidič máš povoleno jet max. 30 km/h a máš povinnost se před přejezdem rozhlédnout na obě strany, tzn. obdoba stavu „železniční přejezd v poruše“.
Řidiči jsou prostě hloupí.To je oboustranné. Vždyť i v tom videu co odkazuješ zvoní přejezd minutu a půl před projetím vlaku (přičemž přejezd je úzký, není to „počítáme jak dlouho trvá bábě s vozejkem 3 km/h to překonat“) a 40 sekund po něm (!!!!!!!!). A to jsem viděl i horší. A tohle je přesně to co učí lidi jezdit na červenou.
Podle výkladu prý i v okamžiku, kdy na PZZ bliká bílé světlo, řidič vjede na přejezd a sejme ho vlak, tak je vina na straně řidiče, protože si před přejezdem nepočínal zvláště opatrně.Podle jakého výkladu? Nějaký rozsudek Nejvyššího/Ústavního soudu by k tomu byl? Podle mě je v takovém případě řidiči možné prokázat zavinění jenom v případě, že se sám hloupě přizná. Pokud teda přežije. Jinak ten nápad se semaforem je IMO docela nesmysl. Pro začátek jsou na silnicích pořád přejezdy bez závor a bez světelné signalizace, tak proč vydávat peníze na úpravu těch stávajících. Uznávám, nic takového nepožadujete, takže lze řešit při rekonstrukcích, akorát do té doby budou dva různé typy přejezdů, což je matoucí (a tudíž o něco málo více nebezpečné.) Ale hlavně ten váš systém je vlastně totéž, co máme teď. Červená je stůj už teď. Blikající bílá je vaše zelená: i kdyby v případě blikající bílé furt šlo zavinění za řidičem (a nezdá se mi, že by tomu tak skutečně bylo), tak není potřeba měnit barvu. Stačí upravit zákon. Oranžová je pak to, že na přejezdu nesvítí nic - nebo máte pocit, že se k takovému přejezdu máte blížit jinak, než "opatrně"? To, že na většině přejezdů v klidovém stavu dneska nesvítí nic lze řešit doplněním bílého světla. A je to vůbec tak, že nesvítí nic? Za poslední léta si nevzpomínám, že bych takový přejezd - pokud tam nějaká světla jsou samozřejmě - někde viděl.
Další věcí jsou závory. Vyhláška sice mluví jasně, že řidič se řídí světly, ale poněkud zapomíná na psychologický faktor. Pro člověka je podvědomě mechanická bariéra prioritnější než nějaká lucerna. Tak to prostě je, a je třeba s tím pracovat. V současném pojetí závory řidiče akorát matou.Tady hádám, že jste nenapsal všechno a mluvíte o případu, kdy se závora zvedne, ale přejezd nezhasne a závora se znovu spustí. IMO by stačilo upravit spouštění přejezdu - někdo to psal na nejmenovaném webu
Mým úmyslem bylo, pro řidiče vlastně odstínit, že jde o přejezd. Neřešit rychlost 30/50 km/h "protože přejezd". Prostě a jednoduše - zelená znamená volno, řidič může jet plnou rychlostí a neřeší, jestli jsou tam koleje nebo ne. Blikající žlutá znamená, že křižovatka (přejezd) je řízena plechovými značkami. Na přejezdu by tak byla značka Dej přednost v jízdě.
Dnes aby na přejezdu mohla blikat bílá, tak musí být krytý. Dříve to muselo být fyzicky odvratnou výhybkou (kdyby ze stanice ujely vagony, na přejezd nesmí dojet), dnes snad stačí i jen návěstidlem s návěstí zakazující jízdu.
Prostě a jednoduše - zelená znamená volno, řidič může jet plnou rychlostíVelice zajímavé to bude v případě poruchy. Ta snížená rychlost a povinnost rozhlédnout se před vjezdem na železniční přejezd je v zákoně z nějakého důvodu.
Nicmene pro pochopeni ze strany ridicu by to slozitejsi nebylo.Jasně, hlavně pro ty co nechápou dvě blikající červené světla…
Ale prece jen se ta technika za tech 60 let trochu zmenilaJo?:Krátký výukový film Praha - Výstražná zařízení na železničních přejezdech
VÚDčka běží dodnes.
a ja bych tedy po kolejich proti jedoucimu vlaku dobrovolne nebezelJá taky ne. Hlavně protože nevím z které strany pojede. Proto někde mají někde u výstražníků i ty šipky.
a naprosta vetsina prejezdu, ktere potkavam, jsou v podstate rovna vozovka, kde to jen lehce drncne, nikoli horska draha, kde divoce skacou jak osobaky, tak nakladaky (jak v tom filmu) i pri jizde krokem.Náhodou, ty kočičí hlavy před přejezdem, to je výborný nápad i dnes.
ale tocit nekoho u nich klikou jsem taky nevidel ani nepamatuju.A na co teda hledíš? Tady máš.
Dokonce ani nevzpominam na to, kdy naposled jsem videl nekoho v modre uniforme ridit prejezd mavanim cervenym praporkem, ackoli jako nouzove opatreni by to nejspis fungovalo dodnes :)Yup. Ale tahle ty výstražníky asi nejspíš vznikly. Osobně bych to chtěl vidět na vlastní oči. To bych si asi přijel i natočit jak zřízenec řídí přejezd pomocí praporků.
Dříve to muselo být fyzicky odvratnou výhybkou, dnes snad stačí i jen návěstidlem s návěstí zakazující jízdu.A v případě, že to návěstidlo ujeté vagóny projedou, tak je zavřeme
Jak jsem psal, smyslem by bylo odstínit řidiče od toho, co je za tím semaforem.To jsem pochopil a nepovažuju to za nutné. Řidič je od toho, co je za semaforem, odstíněn tím, že tam je červené světlo. Že jsou různá provedení toho červeného světla, přičemž jedno z těch provedení se víc vnucuje pozornosti, není problém - pokud řidič není schopen pochopit, že to taky znamená stůj, tak je kvalifikovaný maximálně pro autíčko na provázku. Btw. tohle provedení červeného světla není jen na železničních přejezdech. Najdete ho třeba i tam, kde na silnici a blízkou křižovatku vyjíždí hasiči.
Stejně tak zelená, která mi naopak dává najevo že cestu mám volnou a můžu jet plnou rychlostí, protože mi ji nikdo jiný svojí jízdou nenarušíJeště jednou - plnou rychlost a volnou cestu lze indikovat i tím bílým světlem, stačí příslušným způsobem upravit zákon.
Nikde jsem nepsal, že by na přejezdu neměla být žlutá při přechodu z zelené na červenou.Jo, ale pokud to nebude čisté několik sekund před červenou ukazuj oranžovou (což by mi nevadilo, akorát na pixlách, které se teď instalují, na to není místo), tak to za současného stavu nejde udělat.
Btw. tohle provedení červeného světla není jen na železničních přejezdech. Najdete ho třeba i tam, kde na silnici a blízkou křižovatku vyjíždí hasiči.Přesně tak. Ono dokonce myslím není v pravidlech silničního provozu nijak železniční přejezd (výstražník konkrétně) nijak definovaný, pouze je tam specifikováno že dvě vedle sebe blikající červené světla znamenají povinnost zastavit vozidlo před signalizačním zařízením. Vzhledem k tomu, že ty původní výstražníky z SSSR jsou okopírovaný (možná licencovaný) Westinghouse, předpokládám že to vychází z tzv. Wigwagu tedy kvedlajícího terčíku, který prostě takhle fungoval. Zde video.
Ono dokonce myslím není v pravidlech silničního provozu nijak železniční přejezd (výstražník konkrétně) nijak definovaný,bb) železniční přejezd je místo, kde se úrovňově kříží pozemní komunikace se železnicí, popřípadě s jinou dráhou ležící na samostatném tělese, a označené příslušnou dopravní značkou
Prostě a jednoduše - zelená znamená volno, řidič může jet plnou rychlostíUvědomujete si doufám, že tohle neplatí ani v běžné křižovatce pro vozidla? Byl jsem svědkem nehody, kdy si jeden z řidičů přesně takto pravidla vyložil. Odbočoval doleva na křižovatce a nedal přednost protijedoucímu vozidlu. A potom se obhajoval, že měl přece zelenou.
Jinak ten nápad se semaforem je IMO docela nesmysl.Ne tak docela. Úplně běžně se něco takového používá u sousedů. Nikde nic nebliká, nikde nic nehuláká, jen se zapne světlo a spadnou závory. Kupodivu to lidi chápou. Ale že bych si to dovedl představit u nás? Asi moc ne.
A když už jsme u toho: Oni i ti rakušaci měli výstražníky jakou jsou u nás (blikající světla + bílé). Jenže ty už tam paří do kapitoly historie. Tamní řidiči asi pochopili jaký význam má červené světlo u železničního přejezdu. Prostě další vývojová fáze na kterou se u nás asi ještě hodně dlouho nedostaneme.
Podle výkladu prý i v okamžiku, kdy na PZZ bliká bílé světlo, řidič vjede na přejezd a sejme ho vlak, tak je vina na straně řidiče, protože si před přejezdem nepočínal zvláště opatrně.
ust. § 29 odst. 1 písm. d) zákona o silničním provozu:
Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd, je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,
Jak už to tady pár lidí zmínilo, řešením jsou čidla, která budou v době uzavření přejezdu vysílat strojvedoucímu signál, že se v místě nachází překážka.
Nic ve zlym, ale vidim paralelu s chováním chodců na přechodech. Nic nejede, je červená, tak to přejduNe že bych se chtěl zastávat chodců, ale tohle přijde stupidní i mně.
Zajímal by mě názor zdejších uživatelů (jakožto běžných uživatelů silnic a ne šotoušů/nádražáků). Co si o této problematice myslíte vy?1) Zrušit nesmyslně dlouhé předzvánění. Vypadá to že segmenty jsou staticky a blbě udělané, délka předzvánění nerespektuje rychlost vlaku a někdy se zvoní a závoruje zatímco vlak ještě stojí ve stanici a nastupují lidi. Není výjimkou čekat několik minut a pak se prošourá vlak třicítkou. To pak jedině učí lidi přejíždět na poslední chvíli nebo i na červenou. 2) Zrušit trollující přejezdy (kdy jdou závory nahoru ale signalizace ještě bliká a pak hned jdou dolu). Přijde mi že to snad SŽDC dělá ze škodolibosti a pak se chechtají nad videama lidí co se nechali nachytat (příklad). Jinak si nedokážu vysvětlit že v dnešní době neumí hysterezi a/nebo predikci polohy vlaku na minutu dopředu. 3) Udělat přejezdy aby člověk neměl pocit že pracuje s technikou z roku 1900. Příklad takového totálního clusterfucku: tři minuty čuměly na auto na přejezdu kamery a nikdo nic nedetekoval. Břevna závor se nepodařilo sklopit a nikdo nic nedetekoval. Mně normálně přijde že clusterfucky v tom reportu naplňují znaky obecného ohrožení ze strany SŽDC, chvíli jsem přemýšlel jestli fakt nepodat trestní oznámení.
Kolik zaplatí ČD konkurenčnímu autodopravci, že stál na přejezdu, nesmyslně blikajícím i po projetí vlaku?Pochopitelně nic, i kdyby se v ČR takové věci řešily. Blbě nastavený přejezd totiž patří SŽDC. (Offtopic) Docela by mě zjímalo, jestli se škoda vymáhala tady.
Zrušit nesmyslně dlouhé předzvánění. Vypadá to že segmenty jsou staticky a blbě udělanéJsou udělané dobře - počítá se doba vyklizení přejezdu pomalým chodcem. Nicméně jsou skutečně udělané staticky, což v tuhle chvíli jinak nejde. Tady v podstatě chceš, aby koleje věděly, co po nich jede za vlak (to by mělo umět ETCS, které máme v předpisech a možná i na testovacím okruhu) a aby tahle informace byla napojená na přejezd (složitější systém je náchylnější na chyby.) Plus je tu problém, že pokud strojvedoucí udělá chybu (zapomene zastavit např.), přejezd nedodrží předzváněcí dobu.
To pak jedině učí lidi přejíždět na poslední chvíli nebo i na červenou.Tohle je jeden z mála případů, kdy jsem zastánce silniční represe. A žádnou kameru a za měsíc přijde účet, to je k ničemu. Ať si tam pěkně stoupnou policajti, toho člověka okamžitě zastaví a kromě pokuty ještě udělají namátkovou technickou kontrolu vozidla - dost důkladnou na to, aby po jejím skončení lidi, co na tom přejezdu čekali, byli dávno pryč. Prostě projet červenou na přejezdu aby bylo dražší a ještě pomalejší než tam čekat.
Zrušit trollující přejezdy (kdy jdou závory nahoru ale signalizace ještě bliká a pak hned jdou dolu).To je asi jediný dobrý (a relativně snadno proveditelný) nápad, co jsem v diskuzích na téma přejezdy viděl. K tomu videu - nevím, jestli to dělají ze škodolibosti, ale když se tohle stane, tak vina je vždycky na straně řidiče, tudíž bohužel žádnou velkou motivaci k tomu investovat do téhle úpravy přejezdů nemají
tři minuty čuměly na auto na přejezdu kamery a nikdo nic nedetekoval. Břevna závor se nepodařilo sklopit a nikdo nic nedetekoval.Viz bod 3.4.1 té zprávy - 13:33:02 evidence poruchy sklopení závor, následovalo nahlášení na dispečerské pracoviště. Takže ano, detekoval. Vzhledem k tomu, že srážka nastala o půl minuty později, tak už se s tím stejně nedalo nic dělat. A kdo měl detekovat auto na přejezdu kamerou? Automatické detektory mají problém s false positive i v tunelech, kde není žádný provoz a jsou tam relativně stálé podmínky. Být něco takového na přejezdu, tak si toho nikdo nebude všímat (a pak někoho zavřou.) A výpravčí fakt nemají času nazbyt na to, aby mohli koukat na každou kameru z každého přejezdu, kde zrovna jede vlak, to by se jich muselo zaměstnat o hodně víc.
Přídavek k bodu 1Můžeme se bavit o běžných přejezdech a ne o něčem, co je poslední v republice a technicky to možná skutečně má blíž k tomu roku 1900? Nebo jinak - viděl jsi jiné přejezdy bezdůvodně zvonit po projetí vlaku? Já teda ne. Jinak krom toho, že přejezdy provozuje SŽDC, ta silnice zrovna nevypadala jako něco, kde by hodiny a hodiny čekaly fronty aut. Jinak by to předělali.
Exhibit 2: Studénka.Ad most - kdyby zhotovitel stavby zažádal - tak, jak bylo jeho povinností! - v daném úseku by byla rychlost snížena. Tady holt byla smůla to, že tam pracovala firma Padací mosty s.r.o. Ad přejezd - to pak trochu pozbývá smysl budovat vysokorychlostní tratě, když je co pár kilometrů přerušíme přejezdem a sníží se tam rychlost. Vzhledem k tomu, že dlouhodobým cílem je nahradit železnicí krátké letecké spoje (AFAIK Lufthansa už plánuje něco z Německa přes nás do Rakouska, až budou hotové koleje.), jezdit osmdesátkou je prostě neakceptovatelné. Co je řešením, je zrušit železniční přejezdy na koridorech. Nemají tam co dělat. Ten ve Studénce tam být neměl, postavila se tam objezdová trasa a pak místní samospráva zablokovala zrušení přejezdu. V Uhříněvsi přejezd být neměl, ale místní samospráva zablokovala vybudování objezdové trasy ze směru, odkud přijel ten kamion (dle agentury JPP v okolí bydlel někdo z vedení města.) A takových míst je víc, akorát teprve relativně nedávno - právě v reakci na Studénku - místní samosprávy ztratily možnost do tohohle mluvit.
Kdyz se daji mereni tri, tak to pochyta i zrychleniNe, nepochytá. Ať tam dáte měřáků kolik chcete, nakonec skončíte u toho, že ten poslední, u kterého se výsledek vyhodnotí, musí být v nějaké vzdálenosti před přejezdem, aby bylo možné spustit závory včas a zachovat přitom dostatečnou dobu výstrahy v případě, že vlak jede plnou rychlostí. V daném místě musíte mít definitivní výsledek. A když vám vyjde míň, než jak rychle vlak nakonec pojede, porušíte předpisy a vlak možná na tom přejezdu někoho srazí. Dám příklad. Řekněme, že maximální rychlost trati je 40m/s a na přejezdu je nutná minuta mezi začátkem signalizace a projetím vlaku. Z toho vychází poslední měřící bod 2.4km před přejezdem. Měření zjistí, že vlak jede stálou rychlostí 5m/s. Teď máme dvě možnosti. Buď budeme počítat, že zrychlovat nebude, tj. přejezd je potřeba spustit, když je od nějak vlak 300m, tzn. až ujede 2.1km, tj. za 7 minut. Vlak nicméně po projetí měřícím bodem začal zrychlovat svým maximálním výkonem, tj. 1m/s2 (z 0 na 30m/s za 30 sekund.) Během třiceti sekund dosáhne rychlosti 30m/s (výchozí rychlost jsem vynechal, nechce se mi to počítat až TAK přesně), za tu dobu ujede 450m. Zbývají 2km, které ujede za 65s, celkem 95s, tj. na přejezdu se objeví 5 minut předtím, než se vůbec zapnou světla. Tahle možnost očividně nefunguje. Nebo započítáme maximální zrychlení v místě obvyklé - tj. vlak po průjezdu měřícími body zrychlí na maximální rychlost, tj. vyjde, že na přejezd přijede za tu minutu a půl. Takže po půl minutě od průjezdu tím měřícím bodem se spustí světla a minutu poté už jsou závory dole. A vlak, který nezrychlil, přijede o pět minut poté, takže jsme tam, kde jsme byli.
ve vetsine pripadu se IMHO zrychluje/brzdi v predem predvidanych usecichTo máte pravdu, ale co ty zbylé případy. Strojvedoucí brzdil kvůli srnce, která nakonec utekla, ke srážce nedošlo, takže zase zrychluje, ale nejnižší rychlost jako na potvoru vyšla zrovna v místě, kde se měří pro přejezd. Je to komplikovaný a na první pohled nespolehlivý systém
spousteci bod v zastavce muze "vedet", zda vlak projizdi, nebo vyjizdi a v tom druhem pripade proste predpokladat zrychleni v miste obvykleNo a tím se dostáváme k tomu, co už jsem psal odpoledne
Jsou udělané dobře - počítá se doba vyklizení přejezdu pomalým chodcem.Já to snad začnu natáčet. Tady (zvoní zatímco vlak stojí v té zastávce), tady, tady… prostě nope. Koneckonců i v tom videu z diskutované události je vidět že to trvá minimálně dvě minuty (dýl, trvalo než si řidič všiml stojícího kamionu, zacouval a zapnul nahrávání) po sklopení závor a tedy po vyklizení (nebo se předpokládá že chodec bude přelejzat závory/nabufferuje se před závorou a vyklízení pro chodce se tak specifikuje i s tím?) a to je moderní přejezd frekventovaný koridor X celkem frekventovaná silnice.
K tomu videu - nevím, jestli to dělají ze škodolibosti, ale když se tohle stane, tak vina je vždycky na straně řidičeAno, o tom přesně píšu - „sice je to neodůvodněně blbě udělaný interface který opakovaně svádí k chybám, ale MY MŮŽEM“.
následovalo nahlášení na dispečerské pracovištěJá jsem těsně před tou nehodou na nějaké šotoušské stránce četl že porucha sklopení, porucha žárovky a přeražení břevna je napojená na zabezpečovačku a automaticky v úseku nastaví minimální rychlost/hodí tam že je obsazený/nebo tak něco. Po té nehodě ten článek zmizel
A kdo měl detekovat auto na přejezdu kamerou? Automatické detektory mají problém s false positive i v tunelech, kde není žádný provoz a jsou tam relativně stálé podmínky.Tohle mi přijde poměrně bizarní (chápu kdyby detekce přehlídla třeba chodce nebo cyklistu někde daleko, ale náklaďák přes celý záběr?). Jinak to nemusí být nutně optické, před semaforama na silnicích se dávají indukční.
Já to snad začnu natáčet. Tady (zvoní zatímco vlak stojí v té zastávce), tady, tady… prostě nope. Koneckonců i v tom videu z diskutované události je vidět že to trvá minimálně dvě minutyTak ještě jednou: jsou udělané dobře, ale ano, staticky. Tj. pro vlak jedoucí plnou rychlostí se přejezd aktivuje správně, nikoliv příliš brzo. Pro vlak pomalejší nebo zastavující na zastávce se aktivuje brzo. Zbytek už jsem psal, teoreticky to řešitelné je, prakticky to vyžaduje obrovskou investici do infrastruktury (která se do budoucna bude muset udělat i tak, ale AFAIK je to v dohledné budoucnosti plánováno jen na větších tratích) a výraznou úpravu řízení přejezdů (místo jednoduchého automatu nebo výpravčího složitý automat)
sice je to neodůvodněně blbě udělaný interface který opakovaně svádí k chybám, ale MY MŮŽEMNeviděl bych v tom zlý úmysl, jestli něco, tak čistě úřednický způsob práce. Není to náš problém, tak nic neděláme. Krom toho - jak už jsem psal - potřeby jsou neomezené, peníze jsou omezené. Takže kdybych si měl vybrat mezi utrácením za předěláním přejezdu a za osazení přejezdu (závor) tam, kde není (nejsou), vyberu si to druhé.
Já jsem těsně před tou nehodou na nějaké šotoušské stránce četl že porucha sklopení, porucha žárovky a přeražení břevna je napojená na zabezpečovačku a automaticky v úseku nastaví minimální rychlost/hodí tam že je obsazený/nebo tak něcoJestli si dobře pamatuju, tak to shodí vjezdová a odjezdová návěstidla v přilehlé stanici do stůj. Což pro vlak, který už je za nimi, nemá žádný vliv.
chápu kdyby detekce přehlídla třeba chodce nebo cyklistu někde daleko, ale náklaďák přes celý záběr?Tohle nestačí. Jedna věc je detekovat překážky, ale druhá věc je nehlásit poplach, když k tomu není důvod. A v současnosti - protože výrobce samozřejmě jde cestou větší opatrnosti - je s tím druhým docela problém a detektory hlásí false positive tak často, že už si jich nikdo nevšímá. Co jsem četl, tak tohle přesně se stalo v prosinci v Ejpovicích v tunelu - falešené poplachy od kamer tam byly tak časté, že když výpravčímu (nebo dispečerovi) přišel signál o přítomnosti osoby v tunelu, tak tam hasiči odmítli (už zase zbytečně) vyjet. Krom toho - to už jsem psal vejš - tenhle systém může fungovat jenom v případě, že při zjištění překážky bude vlak ještě dost daleko, aby stihl zabrzdit - nikdo nebude za velké peníze vyvíjet a instalovat systém, který může něco ovlivnit jenom občas (statisticky tak v 50% případech, plus mínus podle vzdálenosti od velkých měst, tj. podle hustoty příměstských vlaků.)
Tohle nestačí. Jedna věc je detekovat překážky, ale druhá věc je nehlásit poplach, když k tomu není důvod. A v současnosti - protože výrobce samozřejmě jde cestou větší opatrnosti - je s tím druhým docela problém a detektory hlásí false positive tak často, že už si jich nikdo nevšímá. Co jsem četl, tak tohle přesně se stalo v prosinci v Ejpovicích v tunelu - falešené poplachy od kamer tam byly tak časté, že když výpravčímu (nebo dispečerovi) přišel signál o přítomnosti osoby v tunelu, tak tam hasiči odmítli (už zase zbytečně) vyjet.Podle mě u detekce náklaďáku by to fakt mělo jít vyladit tak aby tam false positives nebyly. (ano, za cenu toho že to nedetekuje chodce/motorku) (ano, sám jsem takovou věc nikdy nedělal)
Krom toho - to už jsem psal vejš - tenhle systém může fungovat jenom v případě, že při zjištění překážky bude vlak ještě dost daleko, aby stihl zabrzdit - nikdo nebude za velké peníze vyvíjet a instalovat systém, který může něco ovlivnit jenom občas (statisticky tak v 50% případech, plus mínus podle vzdálenosti od velkých měst, tj. podle hustoty příměstských vlaků.)Dunno, mně přijde 50 % docela pěkná úspěšnost.
Což pro vlak, který už je za nimi, nemá žádný vliv.Tak máme vzdálený generální/traťový stop.
Dunno, mně přijde 50 % docela pěkná úspěšnost.Tebe bych teda do kategorie lidi s myslenim "i kdyby to melo zachranit jediny zivot" netipoval...
Dunno, mně přijde 50 % docela pěkná úspěšnost.Kdyby byly peníze, tak fajn, ale za reálného stavu plně chápu, když někdo vymění 50% šanci na ochranu před srážkou s náklaďákem (a osobní auta?) za instalaci závor na místa, kde jsou teď jenom světla. To snižuje nehodovost (AFAIK) na čtvrtinu.
Tak máme vzdálený generální/traťový stop.Nemá žádný vliv jsem myslel, že už jej není možné zabrzdit, protože je to moc blízko.
Kdyby byly peníze, tak fajn, ale za reálného stavu plně chápu, když někdo vymění 50% šanci na ochranu před srážkou s náklaďákem (a osobní auta?) za instalaci závor na místa, kde jsou teď jenom světla. To snižuje nehodovost (AFAIK) na čtvrtinu.OK, chápu. Já jsem měl za to, že když už tam ty kamery, čidla žárovek a čidla závor jsou (a navíc to ten stav závor zjevně realtime reportuje, jenom tam jaksi chybí to poslední propojení na zabezpečovačku, a ten stream z kamery to asi taky někam posílá, nepředpokládám že by tam měli offline kameru co nahrává na SD kartu) tak dodělat tam tohle je jenom software. A k těmto nehodám v poslední době prostě pravidelně dochází.
Podle mě u detekce náklaďáku by to fakt mělo jít vyladit tak aby tam false positives nebyly. (ano, za cenu toho že to nedetekuje chodce/motorku) (ano, sám jsem takovou věc nikdy nedělal)Já jsem něco takového dělal a dá se to udělat relativně ok (a to tam ani nebyly neuronové sítě). V metru jsou tam hozené ještě navíc termokamery, ze kterých to dostaneš docela jasně. Pokud si systém není jistým, může to prostě zobrazit někde na dispečinku a vyžádat si rozhodnutí operátora.
man crontab
:
The -r option causes the current crontab to be removed. The -e option is used to edit the current crontab using the editor...A neptá (neptalo) se to.
Podle výkladu prý i v okamžiku, kdy na PZZ bliká bílé světlo, řidič vjede na přejezd a sejme ho vlak, tak je vina na straně řidiče, protože si před přejezdem nepočínal zvláště opatrně.To se snad učí i v autoškole (v roce 1999 určitě), že řidič nemůže spoléhat jen na bílé světlo a musí zkontrolovat před vjezdem na přejezd, že se k němu neblíží vlak.
Co si o této problematice myslíte vy?Stačilo by dodržovat a účinně vymáhat dodržování pravidel silničního provozu. Já jsem dost skeptický k tomu, že změna pravidel, která nikdo nedodržuje, povede ke změně. Viz třeba žluté šrafování. To, že vozidlo nesmí vjet do křižovatky, pokud ji nemůže bezpečně opustit je v pravidlech snad od počátku. Řidiči to nedodržují a zablokují křižovatku. Policie na to jen čumí. Potom někoho napadne, tak tam dáme žluté šrafování. A světe div se, vozidla stojí i na něm. (Ano, na určitých místech má žluté šrafování smysl jako upozornění a nemusí se jednat zrovna o křižovatku, ale v křižovatce jsou pravidla jasná.)
To, že vozidlo nesmí vjet do křižovatky, pokud ji nemůže bezpečně opustit je v pravidlech snad od počátku. Řidiči to nedodržují a zablokují křižovatku.Ono to chce sledovat vývoj pravidel silničního provozu i po opuštění autoškoly, ne všechno, co vás naučili v roce 1999, dnes ještě pořád platí.
(3) Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. h) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5.
neni lepsi vsem dementum, co vjedou na prejezd kdyz blika cervena, odebrat ridicak? bez vytacek, bez pardonu.Pokud bude - vašimi slovy - všem dementům, co projedou návěstidlo, bez vytáček a bez pardónu odebrána licence strojvedoucího, tak klidně.
Srovnavas profiky a amaterske ridice? Ona je v principou chyba, ze vubec muze kdejakej jarda s osobakem na silnici.Technická: Ti co způsobili ty tragédie ve Studénce náhodou profíci nebyli?
Slušný človek neuvažuje o kúpe automatizovaného elektromobilu. Keďže prívod elelktrickej energie vyžaduje káble s izoláciou z ropných látok. V minulosti sa používali izolácie nezaložené na ropných látkach. Ale keďže normy o bezpečnosti sú dnes už na inej úrovni, tak je nutné izolovať vodiče správnou izoláciou.
Ďalšia vec je, že tieto nabijačky sú vo vonkajšom prostredí a z tohto dôvodu je nutné odolné izolačné materialy. Povedz ako chceš riešiť bezpečnosť obsluhy ? Ako zabezpečíš, že obsluha nebude používať poškodený kábel v kaluži vody ? Chceš mať sídliska rozkopané kvôli vedeniam VN napätia aby bolo možné tie eko veci nabíjať ?
Co kdyz pojede na keizovatce rozjety kamionTo jako predpokladas slepeho ridice toho osobniho vozidla?
Zřejmě bylo myšleno tohle: 250/2016 Sb. § 24 Krajní nouze (1) Čin jinak trestný jako přestupek není přestupkem, jestliže jím někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému zákonem.
Hranici křižovatky definuje paragraf 2, písmeno x, zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, jako místo vyznačené vodorovnou dopravní značkou "Příčná čára souvislá", "Příčná čára souvislá se symbolem Dej přednost v jízdě!" nebo "Příčná čára souvislá s nápisem STOP"; kde taková dopravní značka není, tvoří hranici křižovatky kolmice k ose vozovky v místě, kde pro křižovatku začíná zakřivení okraje vozovky.Cili jak na tom obrazku ukazuju, tak sice formalne "vjedu do krizovatky" - prejedu vodorovnou caru pricnou - ale defakto nikoho neohrozim, protoze nevjedu do mista, kterym by projizdely vozy jedouci naprirc, ale prave do toho mista kousek pred semaforem, tam co je prechod pro chodce - cimz jsem formalne prejel hranici krizovatky a tudiz do ni vjel, ackoli ciste logicky v te krivavatce nejsem a nikomu tam neprekazim (az na pripadne chodce, co prijdou pozdeji)
Hodně se mi líbí i ten jejich osvětlený kříž napájený solárama. Je vidět že v oblasti zabezpečení se furt dá vymýšlet něco nového.
Čím se ta alej šulinků liší od obyčejné závory?Asi ničím výrazným. Ale jak vidno tak se s tím prostě experimentuje (jak v USA, v Rusku s ničím neexperimentují, tam rovnou zavedly pevné bariéry přímo do asfaltu). Závora jde lehce objet. Patník musíš přejet. Jinak ale jo, je to mnohonásobně nákladnější. Další věc je že rozjeté auto to furt nezastaví.
Osvětlený kříž?To že je osvětlený není až tak dechberoucí, že to je napájené solárním panelem už jo.
To že je osvětlený není až tak dechberoucí, že to je napájené solárním panelem už jo.Co je na tom dechberoucího? Solární panely nejsou vždy úplně bezúdržbové. Co se stane až na to napadne sníh, nebo až na tom zamrzne déšť (to se párkrát za rok stane, není to tak dávno co kvůli tomu nejely tramvaje po celé praze)? Co se stane až bude týden zamračeno a solár nevyrobí dost elektřiny a akumulátor se vybije. Co udělají s akumulátorem mrazy? Jakou bude mít životnost (aspoň tři roky?). Když se nad tím zamyslíš, tak ti dojde že to stejně musí mít nějaké záložní napájení, jinak se na to nedá část roku spolehnout. Tím se z toho stává jen předražený překomplikovaný bazmek.
Co se stane až bude týden zamračeno a solár nevyrobí dost elektřiny a akumulátor se vybije.Nic, to nebude svítit no. Ideální by to bylo asi s nějakým detektorem pohybu do míst kam není přivedena elektřina a kde chodí lišky dávat dobrou noc. Jakožto aktivní prvek ochrany. Ale popravdě spíš než se sněhem a selháním bych si dělal starosti s něčím jiným a sice krádeží takového zařízení. U nás by nemělo šanci přežít životnost aniž by ho někdo nezvandalizoval nebo nepočóroval.
Co udělají s akumulátorem mrazy?No když je šoupneš do studny, tak ideálně nic. Akumulátory jako záloha PZZ se používají dnes a denně.
Tím se z toho stává jen předražený překomplikovaný bazmek.Já to zas nějak vehementně neobhajuju. Je mi jasné že je to až tak poslední věc co by se na žel. měla implementovat, ale i tak. LED pásky nejsou žádný módní výstřelek a na železnici jsem je neviděl použité ještě ani jednou. Mě se to jen prostě líbí jako nápad.
já jsem bezpochyby cynickým praktikem, co má rád jednoduché, funkční věci, takže ať se na to dívám jak chci, furt vidím jen leštěnej prd Horsta Fuchse. Čím se ta alej šulinků liší od obyčejné závory? Odhaduju že násobně vyšší cenou, komplikovanou instalací a údržbou a mnohem většm rizikem kolize. Vidím to tak že někdo pod záminkou bezpečí, prodal státu předraženou, komplikovanou blbost.Taky mi to přijde jako bazmek. Obecné pravidlo je, že chceš co nejmíň mechanických věcí. Tady máš místo dvou závor dvacet mechanických čudlíků. Co se s tím stane až do toho poteče voda a bude to různě zamrzat a sůl ze silnice a štěrk a tak dál? Kdo to bude udržovat, kontrolovat jestli se to fakt vysunulo?
1) jak přejezd funguje.
Každý přejezd se závorami nebo výstražnými světly má tzv. přibližovací úsek (PÚ), tedy část trati před přejezdem, do které když vstoupí vlak, spustí se na přejezdu výstraha. Následuje vlastní železniční přejezd a za ním anulační obvod, tedy místo, kde přejezd pozná, že vlak celý opustil přejezd a výstrahu na přejezdu zruší. To samé je identicky i pro druhý směr jízdy. Přejezdové zabezpečovací zařízení (PZZ) tedy pozná, ze kterého směru vlak přijíždí a podle toho aktivuje příslušný anulační obvod pro vypnutí. Existují (či spíše existovaly) i jednodušší varianty bez anulačních obvodů, které fungovaly zkrátka tak, že pokud byl vlak „kilometr“ před nebo za přejezdem, byla aktivována výstraha. S takovými přejezdy se ale dneska už nesetkáte.
Jak PZZ pozná, že se blíží vlak? Existují dva základní způsoby – kolejový obvod a počítač náprav. Kolejový obvod funguje tak, že kolejnice fungují jako vodiče. V určitém místě jsou kolejnice přerušeny a izolovány. Tím, že na toto místo vjede vlak, spojí nápravou levou kolejnici s pravou, uzavře obvod (ve skutečnosti dokonce vyzkratuje) a tím vyšle signál PZZ. Počítadla náprav fungují na principu elektromagnetické indukce (podobně jako tachometr na bicyklu). Mají výhodu v tom, že nevyžadují instalaci kolejových obvodů, které jsou technologicky náročnější.
...
2) Proč na přejezdu čekám strašně dlouho a nic nejede?
Přejezd na příkladu výše je za ideálních podmínek, který nezdržuje provoz na silnici více, než je nezbytně nutné. Bohužel většina přejezdů není v ideálních podmínkách a pak může nastat některá z těchto situací:
a) přejezd na trati s vyšší rychlostí, kterou pojíždí i vlaky nižší rychlostí.
Na „koridoru“ jezdí vlaky 160 km/h i 70 km/h. Je tedy logické, že pokud je doba výstrahy nastavená na vlak o rychlosti 160 km/h, bude trvat nejméně dvojnásobnou dobu, než se k přejezdu doplazí i nákladní vlak.
b) v PÚ je snížení rychlosti
Je možné, že 300 m od přejezdu (v přibližovacím úseku) se provádí práce na trati a je zde snížená rychlost. Třeba na 30 km/h.
c) v PÚ je zastávka
Pokud je v PÚ zastávka, na které staví osobní vlaky, je logické, že výstraha na přejezdu trvá i po dobu, kdy vlak stojí na zastávce před přejezdem. PZZ nepozná, že to není rychlík, který projíždí.
d) přejezd se nachází v obvodu (nebo blízkosti) železniční stanice.
A lze říci, čím to přesně jeNo tím, že někdo naplánoval vlaky přes přejezd bez jakéhokoli ohledu na ostatní.
No tím, že někdo naplánoval vlaky přes přejezd bez jakéhokoli ohledu na ostatníVlaky přes přejezd se neplánují. Vlaky se vypraví ze stanice a jedou. Podle intervalů v tom videu jely tak hustě, jak to jen jde, a ne moc rychle, takže bych tipoval nějakou mimořádnost. Vzhledem k tomu, že je to přejezd na nejrušnejším železničním koridoru v ČR, na silnici přinejlepším třetí (možná spíš čtvrté) třídy a za celou tu dobu se tam objevilo asi tak 6 lidí - míň lidí, než kolik tam za tu dobu projelo jenom strojvedoucích - tak dává smysl, že tam těch 6 lidí musí počkat, až projede tisícovka v těch vlacích.
Vlaky přes přejezd se neplánují. Vlaky se vypraví ze stanice a jedou.Čemuž bych já řekl naplánování.
Vzhledem k tomu, že je to přejezd na nejrušnejším železničním koridoru v ČR, na silnici přinejlepším třetí (možná spíš čtvrté) třídy a za celou tu dobu se tam objevilo asi tak 6 lidí - míň lidí, než kolik tam za tu dobu projelo jenom strojvedoucích - tak dává smysl, že tam těch 6 lidí musí počkat, až projede tisícovka v těch vlacích.OK, jenom doufám, že to funguje i opačně.
Podle intervalů v tom videu jely tak hustě, jak to jen jde, a ne moc rychle, takže bych tipoval nějakou mimořádnost.To bohužel ani mimořádnost být nemusí, tratě jsou u nás často přetížené a vlaky jezdí za sebou odporně blízko (můj zdroj k tomuhle je člověk pracující na železnici v ústním projevu, nemůžu dát odkaz).
Tiskni
Sdílej: