Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Používáte PAM modul pam_access? Pak byste měli zbystřit, protože za vhodných podmínek existuje potenciální možnost obejití tohoto modulu.
Předpokládejme, že součástí autentizace uživatele pro PAM službu sshd je modul
pam_access, kterým můžete řídit přístup uživatele k jeho účtu na
základě IP adresy, IP sítě nebo domény odkud se uživatel hlásí (v případě
lokálního uživatele podle terminálového zařízení, což ale není pro náš případ
zajímavé). Nechť obsah konfiguračního souboru
/etc/security/access.conf
je následující:
-:root:ALL EXCEPT 127.0.0.1.
a /etc/pam.d/sshd
obsahuje v sekci account:
account required /lib/security/pam_access.so
Což znamená, že uživatel root se bude moci přihlásit jen z localhostu. Zdálo by se, že takováto konfigurace je neprůstřelná a dotěrní crackeři snažící se přihlásit jako root přes SSH budou mít smůlu.
Jenže tomu tak není. Pokud (a teď vyjmenuji ony hypotetické vhodné podmínky)
localhost.
a reverzní na svoji IP 1.2.3.4
/etc/hosts
(nebo
resolvujete v pořadi bind host)UseDNS
yes
,tak si může utočník začít hledat nůž na další zářez ve svém terminálu.
1.2.3.4
na servergethostbyaddr("1.2.3.4")
localhost.
gethostbyname("localhost.")
1.2.3.4
localhost
pam_authenticate()
match_from()
v pam_access.sogethostbyname("localhost")
127.0.0.1
/etc/security/access.conf
Problém spočívá v tom, že PAM důvěřuje DNS systému. Problém je, že tuto důveru zavádí již XSSO standard, konkrétně definice položky PAM_RHOST. A OpenSSH se jí drží, a proto defaultně předává PAMu hostname a ne IP adresu.
Řešením je vypnutí DNS překladu v sshd démonu volbou UseDNS no
a samozřejmě nepoužíváním domenových jmen v konfiguraci modulu
pam_access.
Problematika samozřejmě není omezena jen na pam_access a sshd, ale týká se jakéhokoliv PAM modulu, který rozhoduje na základě doménového jména. Nebo který rozhoduje základě IP adresy, ale služba jej používající mu předává hostname.
Tiskni
Sdílej: