Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Používáte PAM modul pam_access? Pak byste měli zbystřit, protože za vhodných podmínek existuje potenciální možnost obejití tohoto modulu.
Předpokládejme, že součástí autentizace uživatele pro PAM službu sshd je modul
pam_access, kterým můžete řídit přístup uživatele k jeho účtu na
základě IP adresy, IP sítě nebo domény odkud se uživatel hlásí (v případě
lokálního uživatele podle terminálového zařízení, což ale není pro náš případ
zajímavé). Nechť obsah konfiguračního souboru
/etc/security/access.conf
je následující:
-:root:ALL EXCEPT 127.0.0.1.
a /etc/pam.d/sshd
obsahuje v sekci account:
account required /lib/security/pam_access.so
Což znamená, že uživatel root se bude moci přihlásit jen z localhostu. Zdálo by se, že takováto konfigurace je neprůstřelná a dotěrní crackeři snažící se přihlásit jako root přes SSH budou mít smůlu.
Jenže tomu tak není. Pokud (a teď vyjmenuji ony hypotetické vhodné podmínky)
localhost.
a reverzní na svoji IP 1.2.3.4
/etc/hosts
(nebo
resolvujete v pořadi bind host)UseDNS
yes
,tak si může utočník začít hledat nůž na další zářez ve svém terminálu.
1.2.3.4
na servergethostbyaddr("1.2.3.4")
localhost.
gethostbyname("localhost.")
1.2.3.4
localhost
pam_authenticate()
match_from()
v pam_access.sogethostbyname("localhost")
127.0.0.1
/etc/security/access.conf
Problém spočívá v tom, že PAM důvěřuje DNS systému. Problém je, že tuto důveru zavádí již XSSO standard, konkrétně definice položky PAM_RHOST. A OpenSSH se jí drží, a proto defaultně předává PAMu hostname a ne IP adresu.
Řešením je vypnutí DNS překladu v sshd démonu volbou UseDNS no
a samozřejmě nepoužíváním domenových jmen v konfiguraci modulu
pam_access.
Problematika samozřejmě není omezena jen na pam_access a sshd, ale týká se jakéhokoliv PAM modulu, který rozhoduje na základě doménového jména. Nebo který rozhoduje základě IP adresy, ale služba jej používající mu předává hostname.
Tiskni
Sdílej: