Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Pro ty méně šťastné, kteří musí pro každé nové jádro instalovat ovladače nVidia grafických karet, mám pomocný skript.
Taky vás štve původní instalátor od nVidie, jež v zajetí licence, která vám umožňuje mít nainstalovánu nejvýše jednu verzi ovladače, maže starší verzi /lib/modules/{`uname -r`|nebo první nejnovější}/kernel/drivers/video/nvidia.ko
?
Pak můžete zkusit tento skriptík nvidia-install
:
#!/bin/bash if [ \( -z "$1" \) -o \( "$1" == "-h" \) -o \( "$1" == "--help" \) ]; then echo "Usage: `basename $0` EXECUTABLE_NVIDIA_DRIVER_PACKAGE" echo -e "\tCompile and install nvidia kernel module for running kernel." echo -e "\tTemporary files are created in CWD." exit 1 fi NV_BIN=$1 NV_DIR=`basename "$NV_BIN" .run` NV_SRC=$NV_DIR/usr/src/nv CWD=$PWD echo "Uncompressing $NV_BIN..." "$NV_BIN" -x if [ $? -gt 0 ]; then echo "Decompression of $NV_BIN failed" exit 2 fi echo "Compiling and installing nvidia kernel module..." cd "$NV_SRC" make -f makefile make -f Makefile.kbuild if [ $? == 0 ]; then cd $CWD echo "Cleaning temporary files..." rm -r "$NV_DIR" fi
Příkazem nvidia-install /kde/mam/zpustitelny/balik/se/zdrojaky/ovladacu
se přeloží a nainstaluje jaderný modul pro právě běžící verzi jádra. Starší moduly zůstanou tam, kde mají, knihovny a moduly X serveru se neinstalují (takže to má smysl, pokud neměníte verzi ovladače).
Tiskni
Sdílej:
-K
prehlednul, ale spis mam dojem, ze to nejak nefungovalo, jak by melo. Az budu davat novy jadro, tak se na to podivam. (Ten skript je pomerne stary, tak si uz svoje pohnutky pro jeho stvoreni presne nepamatuji.)
NVIDIA.Linux.něco.verze.pkg0.run -K
a fungovalo to taky.