Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »To není tak úplně pravda... Drupal má třeba komerční podporu od Acquiy. Ale i k dalším se dá sehnat podpora, pokud je dost populární a firmě se to vyplatí.
OS vs commercial?Dávat tohle do protikladu nedává žádný smysl.
A co když ty OSS systémy té dané firmě, či člověku nevyhvují? To by měl být jediný důvod proč něco používat nebo nepoužívat. ;)
Přijde na to, kolik jim toho nevyhovuje a nakolik se prodraží doprogramování vlastnosti. Je jasný, že když je vedle sebe hotový closed-source systém a open-source systém, u kterého by vývoj dalších potřebných featur stál více, než cena uzavřeného systému, že se firma rozhodne pro closed source. Zas když chybí něco v tom closed-source, tak je jen na autorovi, jestli se mu vyplatí vyvíjet něco navíc - u open source to může udělat někdo jiný.
Nevím jak v redakčních systémech, ale řada komerčních věcí je zkrátka efektivnější. Je to možná tím, že open source věci jsou prostě ber tak jak to je, dodělej si co chceš, komerční věci o tom, že se tím firma musí živit a nemůže dlabat na záakzníky tak moc, jak si to může dovolit (pro prudké hlavy dodám může dovolit, ne že to vždy dělá) open source.
Nevýhodou open source také je, že pokud se uplatní v open source nějaký známý projekt, a ten je velmi zfušovaný, open source komunita chyby obvykle nevidí. Pak to většinou i jiné open source týmy vzdají a je nutné koupit komerční program, aby se vůbec dale efektivně pracovat. Typicky je to třeba Inkscape, nechutně zfušovaný program po stránce uživatelského rozhraní a po asi dvou letech trápení s Inkscape jsem si řekl dost, něco koupím. Včera jsem to schválně zkusil, sedl jsem si u kamaráda ke Corelu (se kterým jsem dělal celkově asi dvě hodiny v životě) a když jsem zjistil, že přes tisíce hodin strávených s Inkscape jsem schopen stejný vektorový dokument udělat v Corelu za třetinu času oproti Inkscape a ještě si u toho hvízdám, pochopil jsem, že moje tušení je správné. Víte-li o nějakém jiném vektorovém programu (free, nebo open source), budu rád, když mi dáte vědět.
Pokud mi na výsledku záleží, potřebuji záruku a efektivitu – sáhnu po dobrém program, či systému, ať už open source, free, nebo komerční. Ovšem open source ne vždy bývá propracován a dotažen. Třeba jeden z důvodů, proč je můj projekt ponkrac.net/complex-web-server velmi úspěšný je to, že jsem se rozhodl dotáhnout ho puntičkářsky do detailů tak, jako komerční projekt. Ač neznám konkurenční open source projekty, lidé mi pořád hlásí jak moc jsou oproti mému nedotažené. Takže kdysi bych přísahal na open source, ale pokud bych potřeboval dotažený projekt, asi bych dnes už čekal více naděje od komerčních projektů. Dotažený projekt je něco víc, než jenom servis. (Tím neříkám, že mezi komerčními projekty není velmi mnoho zprasených, ale určitá orientace na zákazníka je skoro vždy nutná.)
Víte-li o nějakém jiném vektorovém programu (free, nebo open source), budu rád, když mi dáte vědět.Používám Corel - sice již poněkud starší verzi 11 (výborně slouží, zatím nevidím důvod kupovat novější), ale pořád je výrazně dál než zmíněný Inkscape. Zatím nevidím nic, co by Corel plnohodnotně nahradilo (možná Adobe Illustrator, ale to jsme pořád tam, kde jsme byli).
Tak to bohužel vidíme stejně.
Kdybyste někde viděli, nebo udělali petici proti Inkscape – rád se přidám. Nejde o to smést tento projekt, ale cíle, proč bych podepsal jsou dvojí:
1) Dát autorům Inkscape jasně najevo, že jejich produkt není tak dobrý, jak si asi uvnitř své komunity malují.
2) Dát najevo ostatním lidem, kteří dělají, či přemýšlejí o projektu vektorového editoru, že budou vítaní, a že jejich úsilí není zbytečné, protože by se neuplatnili vůči Inkscape.
To jsou mi věci. Někdo něco tvoří a je té dobroty, že to umožní ostatním zdarma a volně používat, a že je dost těch, kterým to vyhovuje víc než dost, ale zrovna tobě to bohužel nestačí, tak budeš nadávat.Tohle je bohužel přesně ten přístup, který znevěrohodňuje svobodný software. Když si někdo dovolí říci o svobodném programu "křivé slovo", je zpražen, že "je to přece zdarma a tak se má držet huba". To je obrovská chyba, protože plácat se po ramenou, jak je všechno skvělé a bezchybné, nic dobrého nepřinese. Naopak, přínosem je kritický pohled na věc, hledání toho, co lze vylepšit, to je pozitivní cesta. Jen nespokojenost s aktuálním stavem může být hnacím motorem k něčemu lepšímu.
Proč mám furt takový pocit, že dnešní komix byl někomu věnován?
http://synopsi.com/a/prezidenti.html
Myslim, ze to vypoveda o vsetkom. Web mali urobeny renomovanou firmou za tazke prachy a ty ich patlali (akoze programatori - standartne cvicene opice) dokazali urobit taku bezpecnostnu dieru ze by to nedokazal ani prvacik na hodine pascalu. Samozrejme na koniec boli najhorsi ty akoze "hackery" lebo proste keby sa v tom nerypali tak by ten web bol presne taky bezpecny ako to slubili pri predaji. Takze suma-sumarum - mam dovodne obavy, ze technicka podpora je od komunity 100x lepsia ako od nejakej komercnej spolocnosti. Apropo - ja by som mohol toho narozpravat - napriklad ako M$ vsade zhadzuje linux, lebo on ma technicku podporu a linux nie (co je tiez blbost, ze linux ju nema) - krasna to podpora - jedine co asi vedia najkvalitnejsie poradit je: "skuste to preinstalovat". Mal som napriklad taky problem - za zhruba 300k Sk sme nakupili licencie na terminalovy server a ked niektory ludia museli zacat vyuzivat chipove karty tak sa rozhodlo nasledovne. Karty s citackami budu zamknute v serverovni pripojene priamo na server. Ale ked sa clovek pripojil cez terminalove spojenie, tak proste citacka sa tvarila, ze ani nie je pripojena. Cez vnc alebo priamo na serveri (monitor, klavesnica, ...) to vsetko fungovalo uplne v pohode. A ty ich (M$) vypatlany idioti mi do teraz neposlali spravne riesenie (asi po 10 urgenciach som to nakoniec vzdal) a nebyt komunity tak mi to nefunguje do teraz. Takze nasrat na taku podporu.
Tiskni
Sdílej: