Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Něco podobného jsem viděl na jednom komerčním docházkovém systému. Před odesláním se heslo nahradí hashem (a to ještě něčím nestandardním, navíc se z hesla udělá uppercase). Jediný "přínos" k bezpečnosti je ten, že se heslo nedá uložit do Firefoxu, uložil by se ten hash. Útočník by tak musel strávit několik desítek sekund uložením první stránky na lokál, zakomentováním jednoho řádku a nastavením 'action' formuláře. A ta firma za to asi chtěla peníze.
S jedním modemem od O2 (zyxel) jsem taky válčil - nešlo se na něj připojit z více než jednoho počítače (přes wifi) - nakonec to nějak začlo fungovat, ale jestli to funguje doteď to netuším.
pokud se do tohohle modemu vleze do adminu z jedné IP, nelze už do něj vléz z jiné IP, alespoň dokud se modem neresetuje či nevypneAha, tak na to jsem narazil taky, ale už jsem raději o tom ani nepsal. Opravdu úžasné, hlavně když se do toho zapojí DHCP pool, který teoreticky rozdává adresy podle kuchyňského smradu.
Není nad OpenWrt a SSH
Zas tak růžové to také není. Momentálně jsem u:
(gdb) bt #0 0x2ab9b3f4 in ?? () warning: GDB can't find the start of the function at 0x2ab9b3f4. GDB is unable to find the start of the function at 0x2ab9b3f4 and thus can't determine the size of that function's stack frame. This means that GDB may be unable to access that stack frame, or the frames below it. This problem is most likely caused by an invalid program counter or stack pointer. However, if you think GDB should simply search farther back from 0x2ab9b3f4 for code which looks like the beginning of a function, you can increase the range of the search using the `set heuristic-fence-post' command. #1 0x2ab9b3f4 in ?? () warning: GDB can't find the start of the function at 0x2ab9b3f3. Backtrace stopped: previous frame identical to this frame (corrupt stack?)
Myslím, že je ten Python zbytečnej...
To asi jo, ale znáš jiný způsob jak zjistit který proces nadměrně zapisuje na médium(root mám totiž na flashce)?
/proc/sys/vm/block_dump
, tak jádro začne chrlit údaje o každém přístupu nas disk. Půvoně je to určené prio odhalování viníků roztáčejících uspané disky, ale je možné to použít na zjištování přístupu na disk obecně.
Drsné prostředí, drsné metody. Určitě děkuju za tip, ale stejně je to zase jen obcházení nefungujícího a to prostě není ten UNIXoý styl. Python 2.6.2 mi na zařízení už plně funguje včetně všech potřebných modulů pro iotop. Jen dynamický modul stop.so padá se SIGSEGV. Nejsme na Widlích, takže bug budu muset tak jako tak nahlásit.
Ne. On totiž ani ten htop ti na jádře 2.4 nepojede... Nejlepší řešení je izolačka na tu LEDku
Já mam zkompilované kamikaze_8.09(vlastně kecám, momentálně už mám blending edge z SVN) s jádrem 2.6 a htop mi tam jede.
Sakra, chtěl jsem napsat iotop, htop na 2.4 jede.. Ale na 2.6 ti to může být jedno...
nevim jestli to co mam je zyxel, nechce se mi ted bezet dolu, ale balicek od O2 jsem dostal taky, ADSL se pripoji, funguje, nemusite nic nastavovat, kdyz ale nastavovat chcete, dostane se na jedno prekvapeni, absence tlacitka na zmenu hesla pro admina, takze predpokladam ze vetsina lidi v republice ma na modemu porad heslo admin. Heslo jsem totiz musel zmenit z prikazove radky, kdyz jsem se na modem pripojil telnetem. To druhe wifi jsem vypnul, a jde to dal, tak snad ok.
Ještě, že mám nějaký starý Zyxel, který se dal v tom jednoduchém web. interface přepnout do režimu bridge na 2 kliknutí...
Máme ještě dlinka 584, nějak se kouše, tak šilham po něčem novym, asi po Linksysu WAG160N. Snad bude s iptv chodit.
To jsem ještě zapomněl popsat, jak jsem se na modem přihlásil. Šel jsem klasicky na http://adresamodemu, kde to po mně chtělo heslo. Ale nějaké heslo tam už bylo předvyplněné. Tak jsem jen klikl na přihlásit, a byl jsem tam. Ale ouha: nikde nebylo žádné klikátko na nastavení. Řekl jsem si, že jsem tedy asi jen v nějakém neadmin režimu, a začal prohledávat dokumenty k samoinstalačnímu balíčku, ale tam nic nebylo (resp. nic z toho nefungovalo). Tak jsem zkusil pár triviálních kombinací, jako "zyxel" a "123", ale nic nefungovalo. Tak jsem začal studovat zdrojový kód toho přihlašovacího formuláře, a z defaultně vyplněného "user" jsem odvodil, že plné heslo je "admin". To nejlepší ale nakonec: přihlašovací formulář nejprve v javascriptu spočte z hesla MD5 a web serveru pošle ten hash... wtf? Nějaký trapný pokus o bezpečnost?
Proto bych uzákonil pod hrozbou veřejného bičování RS-232 pro každou SOHO krabičku(a nebo kdyby už někdo chtěl konečně vymyslet ten console port).
Tiskni
Sdílej: