Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Za studenty je hrazeno státem zdravotní pojištění až do dovršení věku 26 let. V případě, že při studiu pracujete na ŽL, je nutné nahlásit Vaší zdravotní pojišťovně tuto skutečnost, přihlásit se jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a do osmi dnů po podání daňového přiznání provést vyúčtování zdravotního pojištění na formuláři "Přehled o úhrnu záloh na pojistné zaplacených OSVČ na rok 2004" a výši vypočteného pojistného do těchto osmi dnů uhradit. V prvním roce tohoto souběhu nejste povinna hradit zálohy na zdravotní pojištění. V druhém roce podnikání jste povinna platit zálohy ve výši, vyčíslené "Přehledem..." Při souběhu SVČ a státní kategorie neplatí minimální vyměřovací základ, tzn., že vypočtená záloha nemusí dosáhnout minimální výše pojistného určené zákonem pro daný rok.Problém je zřejmě jen v tom ŽL - mám za to, že bez něj bych pravděpodobně neplatil nic.
Vypada to celkem slozite, ale myslim si, ze to za to stoji
- studenta se netýká tzv. minimální daň
- i když vyděláš milion, sji stále osoba vyživovaná
- danění příjmů: buď výdaji nebo paušálem 25%
- odečitatelná položka 38 040, - Kč jako každý jiný + 11 400,- Kč jako student
- je třeba se přihlásti : na FÚ, na sociálce a na zdravotní pojišťovně
Prakticky to vypadá tak, že pokuď vyděláváš okolo 5000,- měsíčně, tak je to výhodný, protože s trochou snahy na konci roku zaplatíš státu akorát nějakou symbolickou částku za zdravotní pojištění. (Já tenkrát platil asi 120Kč)
Pokuď bys měl vydělávat víc, tak už to tak výhodný neni, spíš na tom proděláš (nevim teda jak je to pokuď bys vydělával skutečně velký peníze - to bohužel nemám v praxi ověřený )
Bohužel je to tak. Funguje to u nás asi takhle: Máš živnosťák?, tak koukej solit ty hnusnej kapitalisto! A to i když jsi zároveň student...
Zdravotní pojištění je pro OSVČ studenty zanedbatelná položka, stejně tak jako daňe (pokuď teda nevyděláváte extra velký prachy), ale sociální pojištění je fakt síla. Na druhou stranu má člověk možnost si "vygenerovat" nějaký ty náklady (HW, SW, telefonní účet, doprava, internet, ...). Když jsem jednu dobu dělal na živnosťák a na konci roku jsem zjistil, že buď nacpu 8000,- Škromachovy, nebo si "vygeneruju" přibližně stejně velký náklady, hádejte co jsem zvolil (bez pořádnýho monitoru se přece programovat nedá, že...)
A proč si myslíš, že všechny počítačový obchody ke konci roku praskaj ve švech? Snad né kvůli Vánocům ))
Tiskni
Sdílej: