Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
mkdir -p /chroot-skype/dev ; mount -o bind /dev /chroot-skype/dev
/dev/sda
…
Proste jsem skype-static rozbalil do nejakyho adresare a pak jako root (pripadne pod sudo) spustil chroot /chroot-skype /skype/skype.Když už chceš poučovat, jak něco dělat bezpečně, tak bys měl do toho chrootu nacpat
/dev
jenom s tím, co ten Skype potřebuje k fungování.
skypeisshit
a pod ním spouštěl skype. Tenhle uživatel by neměl práva číst můj domovský adresář a případně by se daly omezit další práva pomocí AppArmoru.
Linux nabízí dost prostředků, jak oddělit aplikace, aniž by se musela používat virtualizace. Po té bych sáhnul, až když by mi tohle nestačilo. Možná by šlo ten virtuální server spustit někde na síti, kde k němu bude mít přístup víc lidí a udělat takovou bránu pro Skype – člověk by se připojil přes SSH (obraz přes X, zvuk přes PulseAudio) a telefonoval by $ cat /usr/bin/sskype #!/bin/bash xauth extract /opt/skype/$HOME/.Xauthority $DISPLAY schroot -c sid -p skype rm -f /opt/skype/$HOME/.XauthoritySkript je odněkud vykraden...
chroot by měl být dostatečnýZáleží, co od toho očekáváš. Chroot nikdy nebyl dobrý bezpečnostní mechanismus, pokud vím. Za velmi specifických okolností se tak dá použít, ale musí člověk opravdu vědět, co dělá.
úplně zbytečný overkill.Opět, záleží na požadavcích, ne na náboženství.
Tiskni
Sdílej: