Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
mkdir -p /chroot-skype/dev ; mount -o bind /dev /chroot-skype/dev
/dev/sda
…
Proste jsem skype-static rozbalil do nejakyho adresare a pak jako root (pripadne pod sudo) spustil chroot /chroot-skype /skype/skype.Když už chceš poučovat, jak něco dělat bezpečně, tak bys měl do toho chrootu nacpat
/dev
jenom s tím, co ten Skype potřebuje k fungování.
skypeisshit
a pod ním spouštěl skype. Tenhle uživatel by neměl práva číst můj domovský adresář a případně by se daly omezit další práva pomocí AppArmoru.
Linux nabízí dost prostředků, jak oddělit aplikace, aniž by se musela používat virtualizace. Po té bych sáhnul, až když by mi tohle nestačilo. Možná by šlo ten virtuální server spustit někde na síti, kde k němu bude mít přístup víc lidí a udělat takovou bránu pro Skype – člověk by se připojil přes SSH (obraz přes X, zvuk přes PulseAudio) a telefonoval by $ cat /usr/bin/sskype #!/bin/bash xauth extract /opt/skype/$HOME/.Xauthority $DISPLAY schroot -c sid -p skype rm -f /opt/skype/$HOME/.XauthoritySkript je odněkud vykraden...
chroot by měl být dostatečnýZáleží, co od toho očekáváš. Chroot nikdy nebyl dobrý bezpečnostní mechanismus, pokud vím. Za velmi specifických okolností se tak dá použít, ale musí člověk opravdu vědět, co dělá.
úplně zbytečný overkill.Opět, záleží na požadavcích, ne na náboženství.