Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tu kontrolu vám dá jedině DRM, kdy se budete bavit jenom s takovým zařízením, u kterého máte zaručeno, že obrázek pouze zobrazí (i když pak je možné stejně použít třeba fotoaparát).A co starý dobrý PrintScreen?
ale vzit do ruky fotak a ofotit si monitor snad pujde vzdyckyJo, jenže ten foťák bude znamenat už převod dat(nevím jaký je pro to odborný termín). A navíc klidně můžou do DRM-compatibile monitoru zabudovat IR svítilnu a je dofoceno.
A ty si na foťák můžeš doinstalovat filtrA to exsituje? Paráda. Kde se to dá sehnat?
nebo můžeš provést HW zásah do monitoru... pokud by tam byla kontrola pomocí nějakého okruhu jestli je svítilna v pořádku tak místo ní vložit patřičný odpor, nebo nějaký nelineární prvek s podobnou charakteristikou,..A od čeho jsou záruky? Snad si někdo nemyslel, že jsou tu od toho aby něco zákazníkovi zaručovaly. Jinak u CRT monitorů by se dala do luminoforu přimíchat nějaká látka, která při buzení elektrony vyzařovala IR(existuje vůbec něco takového?) a u LCD už by se také něco našlo.
Tohle bude vždycky hra na kočku a na myš...Samozřejmě, ani AES s MD5 nejsou na 100%.
Na to je snad HDCP ochrana u HDMI rozhrani.
TechnickéTak to se radši věnuj obsahu poslední cifry konstany PÍ.
Kdo vám zaručí, že právnické bude někdo dodržovat?Nikdo, ale v případě porušení vznikají úplně jiné možnosti.
Obavam se, ze ani tohle neni argument - on by ten RAW sel udelat i zpetne, i kdyz dost pochybuju, ze by se s tim nedko delal ...Chci vidět, jak zrekonstruuješ obrázek zkomprimovaný do JPEGu (tedy ztrátovou kompresí).
tak pomalu nemusi stahovat ten puvodni, muze si to rovnou nakreslit cele samAno, to že si to člověk může nakreslit sám je poslední kapka :D. V takovém případě opravdu nepomůže nic jiného než ten obrázek nikdy nikde nezveřejnit. Ale tak... holt příspěvky typu ochrana veřejně vystavovaných obrázků nebo obousměrná kompresní funkce s konstantním výstupem... začínám mít pocit, že někteří abclinuxáci moc koukaj na scifi a už jim to blbne hlavu..
Tiskni
Sdílej: