Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
Nejúčinnější je plošné a trvalé strašení. Úspěchy nedávno slavila dnes legendární a už i směšná "cesta do Řecka"
Naše "Cesta do Řecka" je velmi reálná. Sice jsme pořád relativně málo zadlužení, ale dluh nesplácíme a rozpočet každoročně končí nemalým schodkem. Dokonce i kdyby nám věřitelé celý dluh odpustili, stejně by byl rozpočet ve schodku.
Do Řecka máme ještě několik desetiletí. Schodek má dnes každá země, to není žádná novinka.
Věci jdou někdy podstatně rychleji, než si většina lidí dovede představit. Náš problém je, že dluh neustále roste a my jsme zatím nesplatili ani korunu. Jen vytloukáme půjčku další půjčkou, což je jasný příznak budoucího bankrotu.
Neni prave to "veci jdou rychleji" tim strasenim? Jinak ja se spis bojim toho, ze jsme zadluzeni malo. Nakonec se totiz budou dluhy odpoustet, jinak to nemuze skoncit.Může a sice krachem. Naopak odpouštění dluhů v míře větší, než malé, je dost nereálné...
A muze se stat, ze se do te vlny odpousteni nedostaneme, a z toho pak vyplyne, ze to jako jedini blbci budeme muset nekomu splacet.Ha, takže jsi nejen levičácský blb, ale i prachsprostý zloděj...!
A co jineho je podle tebe bankrot, nez odpusteni/restrukturalizace dluhu?Odpuštění dluhu a restrukturalizace jsou dvě odlišné věci...
Otazka pak uz jen je, jak moc to bude krvave. Coz samozrejme, pokud jde o moc, muze byt dost. Ale uvidis sam, realita mi da za pravdu. Zadne velke dluhy se splacet nebudou. Treba USA je rozhodne splacet nebude.Proč by je nemělo splácet?
Jinak bych radil vazit slova, co se tyce zlodeju. Jenom pridam par rychlych odkazu k zamysleni.Promiň, ale půjčit si něco, o čem vím, že to nesplatím, je zlodějina vždy (vždy to někomu bude chybět). Takže nějakejma ideologickejma žvástama to neokecáš...
Promiň, ale půjčit si něco, o čem vím, že to nesplatím, je zlodějina vždy (vždy to někomu bude chybět). Takže nějakejma ideologickejma žvástama to neokecáš...
Přesně tohle také nechápu. Když se někomu nechce platit dluhy, tak si neměl půjčovat. Půjčit si a potom chytračit, jak se vyvléct ze splácení, je svinstvo a křivárna. Dost mi pije krev oslavování Islandu, jací jsou to borci, když si odhlasovali, že nebudou platit.
Protoze jaksi nechapes, ze Island neni jen jedna osoba. Pujcila si jina skupina lidi (bankeri) nez ta skupina, ktera ma nest nasledky (populace). Proto neni moralni takovy dluh splacet.
Myslím, že ty nechápeš základní pojmy a fakta. Vtip je v tom, že se stát Island zaručil za vklady v islandských bankách. Když je někdo ručitel, tak to znamená, že když původní dlužník neplatí, tak začíná platit ručitel. Není podstatné, kdo dluhy způsobil, proč dlužník neplatí atd. Jediná obrana je neručit.
Aha, takze to co selhalo je vlastne kapitalismus. Bez garance vkladu se kapitalismus nekona.
To je překrucování reality. Když se k něčemu zavážu, tak to potom musím splnit. Tohle byl normální podvod.
Ale pro me za me, klidne si ver tomu, ze za to odpovednost nesou obyvatele Islandu, kteri to podle tebe maji zaplatit.
Ty to pořád přehráváš do jiné roviny. Já netvrdím, že obyvatelé Islandu nesou zodpovědnost za krach bank. Pouze tvrdím, že se zaručili za vklady v tamních bankách a teď se snaží ze svého ručitelství vykroutit, což mi nepřijde správné.
Pouze tvrdím, že se zaručili za vklady v tamních bankách a teď se snaží ze svého ručitelství vykroutit, což mi nepřijde správné.Pokud ma byt alternativou zadluzeni Islandu na dlouha leta dopredu, tak to vubec neni tak moralne jednoznacne, jak rikas.
Nikdo nenutil banky kupovat islandske nebo recke dluhopisyUz jsem to tu parkrat psal - situace Islandu je uplne jina nez ostatnich problematickych statu. Nejedna se o islandske dluhopisy drzene bankama, ale o dluh islandu (statu) vuci UK a Nizozemi (statum), ktery vznikl jako dusledek poruseni mezinarodnich dohod ze strany Islandu. Takze otazka neni zda to zaplati danovi poplatnici, ale kteri danovi poplatnici to zaplati.
Ale nekdo prece nese za takovou investici (do islandskych bank) zodpovednost. ... pokud UK a Nizozemi uz tem svym bankam za tuto chybu zaplatilaTi 'investori' byli casto bezni stradatele, kteri vlozili penize na bezny bankovni sporici ucet, ktery ma vsude v EEA statni garance na vklady do urcite vyse. Vlady UK a Nizozemi nezaplatili svym bankam, ale prave svym obcanum - stradatelum ty garance, ktere by jim podle dohod EEA mela vyplatit vlada Islandu. A ty vlady to neudelali kvuli nedostatku demokracie, ale naopak - protoze tim chranily sve obcany a hajily jejich prava.
Amorálnost nesplácení dluhu je jen z opačné strany pozoraná amorálnost vyžadování úroku.
Další kupa vychcánkovských žvástů. Když bude zakázáno půjčování na úrok, tak nikdo půjčovat nebude. To by byl blázen. Jestli se někomu nelíbí úrok, tak ať si prostě nepůjčuje.
Odpuštění dluhu a restrukturalizace jsou dvě odlišné věci...Jak se to vezme. Restrukturalizace ma smysl proto, aby dluznik aspon neco zaplatil. Pokud je dluh prilis velky, cast se musi odpustit jako soucast te restrukturalizace.
Proč by je nemělo splácet?USA ma 2 moznosti. Bud vsechno zprivatizuji a ekonomika pujde do kytek, nekam do Latinske Ameriky. Nebo natisknou penize, dluhy tim vymazou a budou pokracovat nerusene dal. Zatim to vypada spis na tu prvni, ale tak ci onak se ty dluhy uz nesplati.
Promiň, ale půjčit si něco, o čem vím, že to nesplatím, je zlodějina vždy (vždy to někomu bude chybět). Takže nějakejma ideologickejma žvástama to neokecáš...Tohle ale neni tento pripad. Precti si ty odkazy. Nebo te mam mit za hlupaka, co nesnese jiny argument? (Me slo ale temi odkazy o neco jineho - strucne - prvni ukazuje, ze stat neni totez co clovek (fallacy of composition), druhy je zajimavy proto, ze Hudson ma ohromny historicky prehled, ktery lidem chybi, a treti pro zminku o odpusteni dluhu Iraku - tam kupodivu nikdo neprotestoval.) A zajimalo by me, jak se stavis k situaci, kdy nekdo pujci, a pritom vi, ze to dotycny nesplati.
USA ma 2 moznosti. Bud vsechno zprivatizuji a ekonomika pujde do kytek, nekam do Latinske Ameriky. Nebo natisknou penize, dluhy tim vymazou a budou pokracovat nerusene dal.Nebo proste ukonci nakladne valky, zavedou federalni dan a maji to za chvili splacene.
Myslíte, že federální vláda je natolik silná a funkční, aby tohle dokázala?
A o něčem jako "společenství voličů" místo politických stran neuvažujete? Nějak jsem nezaregistroval kladnou reakci na založení Naší strany, na FB má cca po měsíci jen 97 příznivců, vzhledem k mým očekáváním je to docela katastrofa. Jedna věc je, že tam maj mrtvo, druhá to, jak se na to chovaj a reagujou ostatní.
Kdyz to shrnu (a zejmena srovnam s dnesnim "standardem"), tak mi pan Barta sice nevychazi jako kristalove cisty, ale (opet proti "standardu") jako jeden z nejmene uspinenych. A kdyz pripocteme to, ze nesel do politiky zbohatnout (uspesnou firmu uz mel) ...Jak naivní.