Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pred nedávnom vyšla finálna verzia Skype 2 pre linux aj s podporou videa. Video je síce funkčné pre mnoho typov kamier ale obraz z mojej kamery Logitech QuickCam web je stále poškodený.Tu je návod ako tento problém vyriešiť.
Software a hardware:
Mandriva 2007.1 Kamera Logitech QuickCam Web Skype 2.0.0.63
Postup:
Zapojíme kameru do USB portu a zistíme či je funkčná.Na overenie obrazu použijeme napríklad program gqcam.V systéme musíme mať kernel modul quickcam.Pri pôvodnom kerneli sa tu modul už nachádza.Ak sme inštalovali nový kernel musíme quickcam modul skompilovať napríklad z tejto adresy:
http://qce-ga.sourceforge.net/
Kamera v Skype:
Takže kameru máme zapojenú a obraz v programe gqcam je dobrý.Video kvalitu v Skype overíme cez Options > Video Devices .Vidíme ,že obraz je rozbitý.
Oprava obrazu v Skype:
Z adresy http://gstfakevideo.googlecode.com/svn/trunk/ stiahneme všetky súbory na disk do vopred vytvoreného adresára.Sú to zdrojáky k utilite gstfakevideo.K samotnému kompilovaniu ešte potrebujeme balíček libgstreamer0.10_0.10-devel-0.10.12-1mdv2007.1 ,ktorý v Mandrive nainštalujeme cez Kontrolné centrum a Inštaláciu softvéru.Pri inštalácii nám vypíše:
Pre vyriešenie závislosti, je potrebné nainštalovať tieto balíky:
glib-gettextize-2.12.11-1mdv2007.1.i586 libcheck0-devel-0.9.5-3mdv2007.1.i586 libglib2.0_0-devel-2.12.11-1mdv2007.1.i586 libxml2-devel-2.6.27-3.1mdv2007.1.i586 zlib1-devel-1.2.3-5mdv2007.1.i586Potvrdíme Ano a nainštalujeme aj tieto balíky.
[root@user /]# make [root@user /]# make installKameru máme napojenú v /dev/video0 takže zadáme:
[root@user /]# mv /dev/video0 /dev/video1Máme všetko hotové a na záver ako bežný user pustíme príkaz:
[user@user /]$ gstfakevideo v4lsrc device=/dev/video1 ! ffmpegcolorspacePo stlačení enter sa nám automaticky spustí aj skype ,prejdeme do option a video device a aktivujeme video.Do select webcam dáme GStreamer fake video /dev/video0.
Tiskni
Sdílej:
ak nemam inu moznost komunikacie s rodinou zo zahranicia ako skype, radsej nekomunikujem. je to len o pevnosti zasadTo si dobry, len tak dalej, rodina to urcite pochopi
To si dobry, len tak dalej, rodina to urcite pochopiMá rodina to chápe