Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Zejména ty taby Opera převzala z Firefoxu, že?To vznikalo víceméně souběžně možná s několikaměsíčním odstupem v závislosti na definici. I tak ale oba prohlížeče následovaly až NetCaptor a IBrowse z předchozích let.
Už tenkrát byl Phoenix pro většinu lidí srozumitelnější a ovladatelnější než Opera.Odvážné tvrzení, leč bez důkazů.
Byl to webový prohlížeč a dělal to, co po něm lidi chtěli - kliakt na odkazya otevírat stránky, psát do adresního řádku a vyhledávacího pole - úkony tvořící přes 90 % činností s prohlížečem pro drtivou většinu lidí.Toto Opera nabízela také, jako bonus navíc byla také rychlejší. Bohužel byla tehdy za peníze nebo se zobrazováním reklamy.
nešlo je odstranit buď vůbec nebo jen obtížněUž hodně dlouho jdou odstranit velmi snadno. Nicméně ve výchozí konfiguraci bylo GUI přeplácané (ale i nyní mi tam pár věcí přebývá - totéž ale i u Firefoxu, například vyhledávací pole), vyžadovalo práci navíc a je to věc, kterou mám Opera Software velmi za zlé (stejně jako tvůrcům mnoha dalších programů, kteří výchozí nastavení dělají zřejmě podle toho, co viděli v rauši po LSD).
ja radsi Oxid 2.2Nevypadá špatně, ale není to můj styl.
Bože to je blábol.. Opera měla - co si pamatuji - stavový řádek integrovaný tam co adresový řádek.Takže jinak než IE, Netscape, Mozilla, Firefox, Epihany, Galeon, Safari, Konqueror, než všichni... A neměla ho aktivován. Proč je tedy, milý pane, to mé tvrzení blábol?
To jenom vy jste zvyklý na prohlížeče, které ho tupě cpou někam jinam, kde jen zbytečně ubírá pracovní plochu.Já ne. 99 % lidí ho tam očekává a teď ho tam dává už i Opera.
Ano, stará verze vypadala odpudivě, ovšem jen pro toho co ji neměl koupenou a zobrazoval se mu reklamní banner.Drtivá většina lidí ji koupenou neměla. A ti, co měli, si ji stejně většinou museli poupravovat. Jde o to, že z jednodššíího základu se upravuje lépe než z přeplácanho bloatware. A vážně už vám asi hráblo, protože
opera je úplně o něčem jiném než firefox a nikdy to nebyl prohlížeč orientovaný na masu.A proč mi to cpete v diskusi k článku o tom, jak se přibližuje Firefoxu?
Hlavním sloganem Opery vždy bylo, že to je nejmenší a nejrychlejší browser na světě.Jak to souvisí s tématem?
Mě kompaktní MDI rozhraní vyhovuje a firefox používám jen tam kde není zbytí.To nepopírám. A co má být?
Nechápu, že se tak navážíte do tohoto kusu softu jen kvůli tomu, že se jeho vývojáři rozhodli pomocí dostupných pák dotlačit MS k tomu, aby konečně přestal zneužívat výhody interní znalosti OS ke zvýhodňování svých produktů.Já se do ničeho nenavážím, já tady Operu dokonce chvílím za to, že dělá dobře. Proč si to obracíte? Já jsem jen chtěl upozornt na to, jak se prohlížeče měnili, přišlo mi to zajímavé vzhledem k tomu, jak se zde pořád tvrdí, jak se od ní kopíruje v kontrastu toho, že ani ona nevynalezla ty taby a další věci převzala odjinud nejen od prohlížečů.
Vy však nejspíš trpíte nějakým komplexem, protože místo smysluplné činnosti tupě prudíte a kalíte vodu na abclinuxu.V čem prudím? Ale no tak. Toto je slušný, objektivní článek prezentující fakta.
to v žádném případě nedokazuji. z mého pohledu je ovladatelnost (a o tu jde u grafického rozhraní aplikace víc než o ikonky) firefoxu horší a vždy byla. někomu jinému vyhovuje samozřejmě něco jiného. můžete o tom diskutovat, můžete o tom třeba vést i spory, ale to je tak všechno co s tím můžete dělat.V tom případě klidně napíšu, že podle většiny expertů na použitelnost, přístupnost, i podle většiny recenzentů, komentátorů, a i podle většiny lidí zkoušejících oba prohlížeče je ovladatelnost Firefoxu lepší. Můžete o tom diskutovat, můžete o tom třeba vést i spory, ale to je tak všechno co s tím můžete dělat.
ve firefoxu musím naopak přidávat extensions (minimálně NewTabButton a MouseGestures), což je v porovnání s pouhým nastavením dost otravný proces.To uděláte jednou. Naopak se vám otevírají dveře k relativně snadné a rychlé možnosti přidání tisíců funkcí, které v Opeře nejsou a nemohou být, takže pak máte smůlu.
celé moje nastavování spočívá ve vypnutí toolbaru záložek, vypnutí křížku na tabu, povolení 'Click on tab to minimize' a povolení okna bez tabů.Tím jste právě potrvdil a dokázal, že kdyby Opera v uplynulých letech neudělala změny, které dělala, tak byste musel udělat mnohonásobně více kroků (a déle), které nebyly vždy srozumitelné a jednoduché.
Já pořád čekám na to, jak podepřete to své tvrzení "v žádném případě nedokazují".Promiň Petře, ale já jsem v tom příspěvku žádné "nedokazují" nenašel.
Tiskni
Sdílej: