Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Včera se konal Firefox Support Day, kdy bylo možné vést rozhovor s představiteli Mozilly. Připravil jsem přepis (bohužel se mi nedochovalo prvních několik minut s Johnem Lillym) a malé shrnutí.
Mike Connor, vedoucí vývojář Firefoxu 3, považuje za klíčové novinky nový adresní řádek a zlepšení výkonu schopné porovnání s nejrychlejšími prohlížeči. Dodává, že každý je lepší v něčem. Oproti Firefoxu 2 byl vyřešen velký počet případů neuvolňování paměti a zaveden nový systém záložek odolnější vůči poškození. Ten je nyní propojen s historií. Důležité bylo vyladit prezentaci informací, záběr výsledků a odezvu. Fulltextové prohledávání stránek zařazeno nebylo z důvodu nižší relevance výsledků.
Mike Beltzner, fenomenolog a expert na použitelnost návrhu, mimo jiné uvedl, že by si přál více animací pro lepší pochopení toho, jak spolu jednotlivá rozhraní souvisejí a spolupracují, a rozhraní reagujících na to, co si uživatelé přejí udělat. Za největší unikátní výhodu Firefoxu 3, na níž je zároveň nejvíce hrdý, považuje to, že se učí podle toho, jak jej uživatelé používají. Chytrý adresní řádek a správce stahování umožňují prohledávání navštívených stránek a stažených souborů. Mění to způsob, jakým prohlížíte web, a lidi si jej prý zamilují. Dosud nebylo možné se snadno vracet na již jednou navštívené stránky a přidání vyhledávání do adresního řádku byl přirozený způsob, jak to vyřešit. To považuje za stejně důležitý posun u webových prohlížečů jako bylo prohlížení v panelech. Zpětná vazba vzešla z 1,6 milionu uživatelů vývojových verzí. Podobně jako Mike Connor uvedl, že od fulltextového prohledávání stránek bylo ustoupeno, protože se ukázalo, že výsledky nejsou relevantní. Časem může dojít i ke sjednocení pole pro adresní řádek a místní vyhledávání s vyhledávacím polem pro vyhledávače a nabídnout i rychlý přístup k mapám, sdílení a vytváření, tedy pokud se to podaří dobře navrhnout a vyvážit efektivitu. Častý dotaz v rámci podpory uživatelů na ztracené záložky vedl k vytvoření nového systému záložek. Podotýká, jak se rozrostl tým, v němž se odborníci podílí na vylepšování uživatelského rozhraní Firefoxu, a jak se změnil v celé Mozille způsob, jak diskutují změny. Využívají k tomu více i blogování.
John Lilly, výkonný ředitel Mozilla Corporation, mimo jiné vysvětloval, proč se Mozilla zaměřila na Firefox coby smysluplné a perspektivní rozhodnutí, pokud chtějí dále inovovat a podporovat otevřený web v souboji s uzavřenými formáty jako je Flash nebo Silverlight. Web považuje za nejdůležitější inovaci současnosti a klasické výhradně komerční společnosti prý nemohou zajistit robustnost, otevřenost a spolupráci. Společnost Mozilla Messaging dostala 3 miliony dolarů, stejnou sumu jako kdysi Mozilla Foundation, aby pokračoval vývoj Thunderbirdu. Nedávno byla vydána první alfaverze třetí řady. Lilly dále zmiňuje práce na Mozilla 2, přenositelnosti Gecka, mobilním Firefoxu. V odpovědi na otázku, kdy vyjde Firefox 3, uvádí, že to není manažerské rozhodnutí tak jako je tomu obvyklé jinde, ale inženýrské. Pečlivě vyhodnocují oznámení o chybách a příští týden mají rozhodnout o tom, zda vytvoří RC2. Pokud ne, je prý reálné vydat Firefox 3 již v první polovině června. Na otázku, zda opravdu vyjde Firefox 3.1 někdy také interně značený jako Firefox 3.next, a zda jej očekávat koncem roku, odpověděl, že lze připravit jedno vydání před Firefoxem 4 a Mozillou 2 s vylepšeními, které již nebylo možné stihnout pro Firefox 3.
Asa Dotzler, dlouholetý přispěvatel projektu Mozilla, zmiňuje výzvy, kterým Mozilla čelí v podpoře uživatelů. Počátkem roku 2004 používalo Firebird 0.8 na milion především technicky zdatných lidí. Nyní jej používá přes 170 milionů lidí a většina z nich není "early adopters". Žádný jiný uživatelský produkt na světě nemá dobrovolný systém podpory pro tolik uživatelů jako Firefox Support.
Tiskni
Sdílej:
Únik paměti to asi nebudeÚnik paměti se běžně používá. Má to logiku, protože většinou jde o paměť, která unikne z dosahu a už není cesta, jak ji z programu uvolnit.