Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Včera se konal Firefox Support Day, kdy bylo možné vést rozhovor s představiteli Mozilly. Připravil jsem přepis (bohužel se mi nedochovalo prvních několik minut s Johnem Lillym) a malé shrnutí.
Mike Connor, vedoucí vývojář Firefoxu 3, považuje za klíčové novinky nový adresní řádek a zlepšení výkonu schopné porovnání s nejrychlejšími prohlížeči. Dodává, že každý je lepší v něčem. Oproti Firefoxu 2 byl vyřešen velký počet případů neuvolňování paměti a zaveden nový systém záložek odolnější vůči poškození. Ten je nyní propojen s historií. Důležité bylo vyladit prezentaci informací, záběr výsledků a odezvu. Fulltextové prohledávání stránek zařazeno nebylo z důvodu nižší relevance výsledků.
Mike Beltzner, fenomenolog a expert na použitelnost návrhu, mimo jiné uvedl, že by si přál více animací pro lepší pochopení toho, jak spolu jednotlivá rozhraní souvisejí a spolupracují, a rozhraní reagujících na to, co si uživatelé přejí udělat. Za největší unikátní výhodu Firefoxu 3, na níž je zároveň nejvíce hrdý, považuje to, že se učí podle toho, jak jej uživatelé používají. Chytrý adresní řádek a správce stahování umožňují prohledávání navštívených stránek a stažených souborů. Mění to způsob, jakým prohlížíte web, a lidi si jej prý zamilují. Dosud nebylo možné se snadno vracet na již jednou navštívené stránky a přidání vyhledávání do adresního řádku byl přirozený způsob, jak to vyřešit. To považuje za stejně důležitý posun u webových prohlížečů jako bylo prohlížení v panelech. Zpětná vazba vzešla z 1,6 milionu uživatelů vývojových verzí. Podobně jako Mike Connor uvedl, že od fulltextového prohledávání stránek bylo ustoupeno, protože se ukázalo, že výsledky nejsou relevantní. Časem může dojít i ke sjednocení pole pro adresní řádek a místní vyhledávání s vyhledávacím polem pro vyhledávače a nabídnout i rychlý přístup k mapám, sdílení a vytváření, tedy pokud se to podaří dobře navrhnout a vyvážit efektivitu. Častý dotaz v rámci podpory uživatelů na ztracené záložky vedl k vytvoření nového systému záložek. Podotýká, jak se rozrostl tým, v němž se odborníci podílí na vylepšování uživatelského rozhraní Firefoxu, a jak se změnil v celé Mozille způsob, jak diskutují změny. Využívají k tomu více i blogování.
John Lilly, výkonný ředitel Mozilla Corporation, mimo jiné vysvětloval, proč se Mozilla zaměřila na Firefox coby smysluplné a perspektivní rozhodnutí, pokud chtějí dále inovovat a podporovat otevřený web v souboji s uzavřenými formáty jako je Flash nebo Silverlight. Web považuje za nejdůležitější inovaci současnosti a klasické výhradně komerční společnosti prý nemohou zajistit robustnost, otevřenost a spolupráci. Společnost Mozilla Messaging dostala 3 miliony dolarů, stejnou sumu jako kdysi Mozilla Foundation, aby pokračoval vývoj Thunderbirdu. Nedávno byla vydána první alfaverze třetí řady. Lilly dále zmiňuje práce na Mozilla 2, přenositelnosti Gecka, mobilním Firefoxu. V odpovědi na otázku, kdy vyjde Firefox 3, uvádí, že to není manažerské rozhodnutí tak jako je tomu obvyklé jinde, ale inženýrské. Pečlivě vyhodnocují oznámení o chybách a příští týden mají rozhodnout o tom, zda vytvoří RC2. Pokud ne, je prý reálné vydat Firefox 3 již v první polovině června. Na otázku, zda opravdu vyjde Firefox 3.1 někdy také interně značený jako Firefox 3.next, a zda jej očekávat koncem roku, odpověděl, že lze připravit jedno vydání před Firefoxem 4 a Mozillou 2 s vylepšeními, které již nebylo možné stihnout pro Firefox 3.
Asa Dotzler, dlouholetý přispěvatel projektu Mozilla, zmiňuje výzvy, kterým Mozilla čelí v podpoře uživatelů. Počátkem roku 2004 používalo Firebird 0.8 na milion především technicky zdatných lidí. Nyní jej používá přes 170 milionů lidí a většina z nich není "early adopters". Žádný jiný uživatelský produkt na světě nemá dobrovolný systém podpory pro tolik uživatelů jako Firefox Support.
Tiskni
Sdílej:
Únik paměti to asi nebudeÚnik paměti se běžně používá. Má to logiku, protože většinou jde o paměť, která unikne z dosahu a už není cesta, jak ji z programu uvolnit.