Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Kdybych to nezažil, tak bych tomu nevěřil.
Firma ve které pracuji původně používala Windows 2000 server a vytáčené připojení k internetu, vděčně používala i "pronájem internetových služeb" od jedné "nejmenované" firmy. V době, kdy tato služba byla zřízená to bylo jistě dobře. Ale vývoj nelze zastavit. Postavil jsem linuxový mailserver, zavedl bezdrátové připojení k síti a požádal o přepis MX záznamu na náš server. Odpověď byla korektní a profesionální. Po čase jsme ovšem potřebovali změnit naše webové stránky a k tomu jsme potřebovali PHP a SQL databázi. To ovšem na stávajícím webhostingu nebylo možné. Nejdříve mi doporučili, abych počkal, že po novém roce by to bylo snad možné. Počkali jsme, ale nic. Sehnal jsem tedy kvalitní, levný a bezpečný hosting spolu se správou domény. Pokusil jsem se tedy požádat o změnu. Nyní ovšem reakce tak profesionální nebyla. Bylo evidentní, že se to našemu stávajícímu "pronajímateli internetových služeb" moc nelíbí. Po nějakém čase točení se kolem dokola (ve firmě tomu v době zřizování nerozumněli, takže vše zařizovala tato firma a já jsem neměl žádná přístupová hesla). Když jsem poslal našemu registrátorovi notářsky ověřenou žádost o změnu technického správce domény - najednou přestaly fungovat maily. Když jsem pátral po příčině zjistil jsem, že jsme byli vymazání. MX záznam, DNS záznamy... přestali jsme existovat. Do firmy přestaly chodit maily. A to i přesto, že jsme zatím nic nevypověděli a měli jsme vše řádně zaplacené!
Po značném úsilí jsem provedl změnu všech náležitostí a dal jsem vše do pořádku.
Normální reakcí by bylo podat trestní oznámení. Realita je však taková, že dva z vedoucích jsou dlouhodobě na nemocenské a takovéto věci tu nikdo nemá čas ani chuť dál řešit a rozmazávat...
Mně to ale nedalo a tak jsem o tom napsal aspoň tento blog. Mám totiž za to, že konkurence má být v kvalitě služeb, v kvalitě péče o zákazníka, v cenách atd. a že takovéhle věci se prostě nedělají...
Takže poučení? - Je dobré dobře vědět, čí služby člověk využívá...
Tiskni
Sdílej:
Kdysi jsme chtěli udělat s kamarádem databázi dlužníků na netu, známá nás varovala, že i ČTv od toho dala ruce pryč, je v tom něco jako ochrana osobních údajů.