Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Děkuji.Není zač
Druhou rovinu vidím na našich zákaznících (pracuji pro firmu dodávající it řešení, servery často na linuxu). Při zavádění místní správci často kývnou na linuxový server, protože se těší, že se něco naučí. Pak jsou ale "hozeni do vody". Při implementaci se jim snažím co nejvíce pomáhat, i neoficiálně, ale s postupem projektu ke konci musím samozřejmě svůj čas přesouvat na nové projekty. Někteří správci se "chytí", jiní rezignují a berou ten server jako "blackbox" který prostě běží. Možná že takové nějaké "fórum" by mohlo právě ty "sotva plavající" ani ne tak zachraňovat, jako spíš udržovat v nich nadšení a energii, aby nerezignovali, ale naopak aby měli chuť převádět na linuxové servery další a další služby.
Zatím jsem o tom nepřemýšlel, k tomu mě dovedl až tento blog, takže nemám nějakou vyhraněnou představu co a jak, jen to tak dávám do diskuse ...
Zákazníkovi dáváme vždy vybrat serverovou platformu s tím, že doporučujeme Linux. Odhaduji to na cca 60/40 pro Linux (možná i více). Dokonce jsem už 5 zákazníků migroval z existujícího win serveru na linux.
Problém vidím spíše v tom, že pro většinu ajtíků je to (jak jsem už psal) blackbox, ke kterému se sotva umí nalogovat. Ono to běží, nemusí na to šahat a tak jsou s tím plně spokojeni. Jenomže když na to nešahají, nenaučí se s tím dělat...
Obrovský pokrok vidím v tom, že už nikdo se nepozastavuje nad tím, že nabízíme server na linuxu. Nediví se. Prostě linux se stal realitou. A alternativou. A my jsme ještě o krok dál - my nabízíme jako alternativu windows
...A my jsme ještě o krok dál - my nabízíme jako alternativu windowsGratuluju! Tak nějak bych si to představoval
zdravim,také
- je sice fajn mit sdruzenia hlasat nazory do sveta. chce to ale mit vlastni reseni a schopnost podnikat sam to nezvladnu."sdružení" je jen pracovní název, protože mne jiný nenapadl a uznávám, že je to poněkdu zavádějící. Něco jako "sdružení" by z toho možná jednou třeba mohlo vzniknout...
- kdyz mate schopne lidi, tak kvuli dluhum, manzelkam a nejistote nebudou riskovat. maximalne naraz za posledni roky.To je úplně jasné. Moje výchozí situace je např. ta, že pracuji a průběžně se setkávám s různými problémy, kateré musím řešit. Z toho se někdy rodí i nějaká "řešení", která by bylo možné nabídnout dál (jestli si rozumíme). Určitě nejde všeho nechat a vrhnout se po hlavě do něčeho nejistého...
- je sice hodne mladych a snazivych, ale nemaji zkusenosti a praxi. neda se s nimi pak delat. jsou nepouzitelni. ja nepotrebuji lidi, kteri nedovedou __obcas__ prijmou neco jako praxe a musi si realizovat neprakticke vize. jeden core clovek nestaci.Nevím, jestli tomuto dobře rozumím. Ale je to hodně i o správném vedení. To určitě není jednoduché, ale je to možné.
...zni to mozna pesimisticky a dost. klidne zacnete. mozna to pojede. ale ja osobne beru jako zbytecnost se vysilovat presvedcovanim lidi o tom, ze tohle je nebo neni skvely. bye gfJasně. Myslím, že tomuhle úplně rozumím.
je mi 30, pokrocily vek na vysledky. bud se najdou behem 1/2 roku...Jasně, tomu úplně rozumím. Mně je přibližně o 10 víc a s tím nic nenadělám (jediné co se s tím dá dělat je být mladý duchem..
forum neni problem. pripadne se da obcas v ramci moznosti popovidat. email mate. dejte vedet, az neco lehce/do urcite miry rozjedete. pak rad prispeju, pripadne to posunu vpred. ale rad bych videl par prvnich kroku. bye gfZa tuto nabídku děkuji. Mám nějaký nápad.. ale zatím zkoumám situaci. Mám poměrně dost práce (a málo času), takže je mi jasné, že to není jen tak. Ale vadí mi současný stav, sám bych uvítal podporu - případně někomu, kdo potřebuje ji poskytl. Pokud by se to někam pohnulo určitě se ozvu / dám vědět. Zatím moc děkuji
Jen netuším, jak k tomu myslíte to ISO. Jestli jde o ISO9000 a pod., tak existuje spousta věcí v Lotus Notes. Ty mají server na linuxu (ten jsem kdysi adminoval) a dnes údajně i klienta. Není to sice zcela ideální, ale na tu papírařinu to postačuje.
Tiskni
Sdílej: