Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Někdy se člověk bez některých (win)aplikací prostě neobejde.
A nebo někdo přinese zajímavou encyklopedii na DVD - samozřejmě pro Windows. V takovém případě je k dispozici několik "nouzových" řešení
I) Wine
yum -y install wine wine-*
Konfigurace wine:
a) ("zastaralé" ale osvědčené) wine-toolsWinetools cannot run with a Wine Version older than...
/usr/local/winetools/wt0.9jo
# Version check VER1=`echo ${WINEVER//[0-9]/}` VER2=`echo ${VER1:0:1}` if [ "$VER2" != "." ] ; then # no '.' in the version number, so it's a version < 0.9 if [ "$WINEVER" -lt "20050628" ]; then $DIALOG --title "`eval_gettext "*** ERROR ***"`" \ --msgbox "`eval_gettext "Winetools cannot run with a Wine version older than 20050628..."`" 6 60 exit $1 fi fia zakomentujeme části vztahující se ke kontrole verze Wine:
# Version check VER1=`echo ${WINEVER//[0-9]/}` VER2=`echo ${VER1:0:1}` # if [ "$VER2" != "." ] ; then # # no '.' in the version number, so it's a version < 0.9 # if [ "$WINEVER" -lt "20050628" ]; then # $DIALOG --title "`eval_gettext "*** ERROR ***"`" \ # --msgbox "`eval_gettext "Winetools cannot run with a Wine version older than 20050628..."`" 6 60 # exit $1 # fi # fi
wine-doors
1) VmWare
VmWare jsem s příchodem Xenu přestal ve Fedoře používat. Vadí mi hlavně to, že není součástí Fedory a z toho vyplývající problémy např. při aktualizaci jádra a podobně.2) XEN
Poznámka: Pro plné využití motností Xenu jsem musel u Z61m aktualizovat BIOS.yum -y install xen kernel-xen kernel-xen-devel;- utility
yum -y install virt-manager gnome-applet-vm virt-top python-virtinst;- volitelně dalsi moznosti (chceme -li používat také kvm nebo qemu)
yum -y install kvm qemu;
virt-install
nebo grafický nástroj virt-manager
./var/lib/xen/images
) ln -s /etc/xen/nazev_virtualniho_stroje /etc/xen/auto/nazev_virtualniho_stroje
yum -y install rdesktop
ke kterému musím přidat českou klávesnici./usr/share/rdesktop/keymaps/
IV) Upravím Windows tak, aby k nim bylo možné přistupovat přes rdesktop:
a) povolím přístup ke vzdálené plošeseamlessrdp
z tohoto místa C:\seamlessrdp
V) Závěrečné úpravy:rdesktop -A -k cz -s 'c:seamlessrdpseamlessrdpshell.exe c:windowsexplorer.exe' Windows-IP-addresa -u uživatelske_jmeno -p heslo
b) Spouštění jednotlivých (win)aplikací v linuxovém desktopu: rdesktop -A -k cz -s 'C:\seamlessrdp\seamlessrdpshell.exe C:\cesta_k_aplikaci\nazev_aplikace.exe' IP.ADRESA.GUESTA -u vuživatelské jméno -p heslo -n jmeno_win_stroje -c C:/adresar_aplikace -b -B -a 16 -z -P -5 -N -K -m -d jmeno_domeny(volitelne)
rdesktop --help
c) Sdílení souborů mezi oběma systémyvmware-vdiskmanager -r vmware_image.vmdk -t 0 temporary_image.vmdk
Konverze trvá nějaký čas. Po jejím dokončení přesuneme tento nově vytvořený soubor na stroj s Xenem.qemu-img convert -f vmdk temporary_image.vmdk -O raw xen_compatible.img
Související témata:
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 1. díl - Poinstalační nastavení
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 2. díl - Multimédia
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 3. díl - Internet
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 4. díl - Hardware
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 5. díl - Kancelářské aplikace
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 6. díl - Wine a virtualizace
Záznam instalace Fedory 8/64 na ThinkPad Z61m - 7. díl - Doplnění
Tiskni
Sdílej: