Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Co funguje hned po instalaci:
- tlačítka pro ovládání zvuku
- osvětlení klávesnice
- tlačítko pro vypnutí wifi
- zvuk, obraz
- irda
...
Další nastavení:
(Poznámka: pro další konfiguraci je užitečné mít k dispozici další repozitáře repozitáře jako např. atrpms a freshrpms atd.)
ipw3945d, iee80211-kmdl, ipw3945-ucode, ipw394-kmdl, ipw3945, ip23945-firmware
(z repozitáře freshrpms)modprobe ipw3945
ipw3945d
iwconfig
nyní vidí zařézenísystem-config-network
Odkazy, které se mohou hodit:
http://www.atrpms.net/dist/fc6/ieee80211/
http://atrpms.net/dist/fc6/ipw3945/
http://rpmforge.net/user/packages/ipw3945-firmware/
http://dries.ulyssis.org/ayo/packages/ipw3945-firmware/info.html
http://rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=ipw3945-firmware
http://www.blaszkowski.com/
tifm-0.Xy.tar.bz2
např. z tohoto místa.
mkdir tifm-0.Xy cd tifm-0.Xy tar xjf /path/to/tifm-0.Xy.tar.bz2 make cp *.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/mmc/ /sbin/depmod -a /sbin/modprobe tifm_7xx1 /sbin/modprobe mmc_block /sbin/modprobe tifm_sd
/dev/mmcblk0p1
. /media/disk
.
Nyní zajistíme aby byly ovladače zavedeny při spuštění./etc/rc.d/init.d/mmc
s následujícím obsahem:#!/bin/bash # # Insert/remove modules for TI multimedia card support # These are the drivers from the package tifm-0.5c distributed by # BerliOS Project: TI FlashMedia xx12/xx21 driver # (http://developer.berlios.de/projects/tifmxx) # # chkconfig: 2345 90 10 # description: Inserts/removes modules for TI FlashMedia \ # (5 in 1 Bridge Media Adaptor) # # See how we were called # case "$1" in start) /sbin/modprobe tifm_7xx1 /sbin/modprobe mmc_block /sbin/modprobe tifm_sd echo "TI FlashMedia xx12/xx21 driver modules inserted" ;; stop) rmmod tifm_sd rmmod mmc_block rmmod tifm_7xx1 echo "TI FlashMedia xx12/xx21 driver modules removed" ;; restart) $0 stop; $0 start ;; *) echo "Usage: mmc {start|stop|restart} to insert/remove/reinsert tifmxx 5 in 1 bridge Media adapter drivers" ;; esac * Make it executable: chmod a+x /etc/rc.d/init.d/mmc * Insert this into the start up routine: /sbin/chkconfig --add mmc
Bluetooth
Přiznám se, že nevím, jestli fungoval hned od začátku.
K jeho zapnutí slouží tlačítko pro povolení bezdrátové sítě na přední straně notebooku.
K příme aktivaci pak slouží klávesová zktratka Fn+F5
.
Jeho nastavení přesahuje rámec tohoto záznamu. Funkční postup mám zapsaný např. zde.
Čtečka otisku prstů
Stručný popis:yum -y install thinkfinger vi /etc/pam.d/system-authnad řádku s:
auth sufficient pam_unix.so nullok try_first_passpřidáme řádku:
auth sufficient pam_thinkfinger.soTakže to bude vypadat nějak takto:
auth required pam_env.so auth sufficient pam_thinkfinger.so auth sufficient pam_unix.so nullok try_first_pass auth requisite pam_succeed_if.so uid >= 500 quiet auth required pam_deny.soUložíme a spustíme jako root:
/usr/sbin/tf-tool --add-user jmenouzivateleZadáme 3x náš prst. Nyní po zadání jména uživatele je možné se přihlásit k účtu pomocí otisku prstu.
Co zatím funkční plně není
Tlačítko ThinkVantage
Jeho funkce se logicky omezila pro vstup do Biosu, protože pomocné aplikace, pro které je určeno jsou napsány pro MS Windows. Jak jsem psal výše, existuje i verze software pro DOS (kterou ovšem nevlastním). Dále existují nějaké aplikace pro T 60 a SLED ke stažení, ty jsem zatím ale nezkoušel. Toto ale nepovažuji za příliš velkou ztrátuWebová kamera
Tu se mi "rozběhnout" nepodařilo. Pokud někomu z Vás funguje, budu vděčný za "odkaz". A protože mi doběhly zálohy při kterých jsem napsal tento "blog" musím končit (mám ještě mnnoho jiných věcí na práci ).
Tiskni
Sdílej: