abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:33 | IT novinky

    Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (62%)
     (23%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 52 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Instalace Puppy na HDD a její možnosti

    9.9.2007 16:08 | Přečteno: 3858× | Distribuce

    Po vyzkoušení a shledání vhodnosti testované distribuce se obvykle uživatel rozhodne provést instalaci na disk svého PC. V Puppy máme hned několik možností. V nabídce "Setup" - "Puppy universal installer" máme možnost si vybrat na jaké zařízení instalovat - zde si každý vybere podle svého, není zde žádná záludnost. Po nainstalování a shlédnutí obsahu kořenového adresáře vidíme standardní podadresáře jako root, var, usr, etc.... . takže standardní instalace jakou známe i z jiných dister.
    Pokud však při instalaci vybereme možnost "frugal" tak se nám na disk v podstatě jen překopírují soubory co se nacházejí na live CD.
    Po nabootováni kterému předchází konfigurace zavaděče grub (puppy v závěru instalace a to jak standardní tak "frugal" poradí jak na to).
    Můj zápis v grubu pro bootování puppy vypadá takto:

    # Linux bootable partition config begins
    title Puppy 2.17 hda2
    rootnoverify (hd0,1)
    kernel /vmlinuz root=/dev/ram0 ro pmedia=idehd
    initrd /initrd.gz
    # Linux bootable partition config ends

    Z uvedeného je zřejmé že zavaděč je umístěn na hda1 a puppy na hda2. Pro jiné umístění je třeba upravit příslušné údaje.
    V průběhu prvního spouštění jste dotázáni na výběr klávesnice, ovladače grafického adaptéru, tj. jako při live CD spuštění. Pokud jste zvolili při instalaci variantu "frugal" tak po ukončení sezení budete dotázáni zda chcete toto uložit do souboru a zvolíte jeho velikost - bude se jmenovat "pup_save.2fs" a můžete si jej po čase používání a doladění systému zazálohovat a nebo zkopírovat do stejného umístění a přejmenovat třeba na "zaloha_pup_save.2fs".
    Pokud budou dva či více souborů s příponou *.2fs v jednom adresáři tak se vás puppy při bootování zeptá ze kterého chcete konfiguraci načíst, pokud vás to bude obtěžovat tak stačí momentálně nepoužívaným souborům odmazat při přejmenování právě jejich přípony.
    Velikost souboru doporučuji stanovit na 1024 MB, budou se sem ukládat veškeré změny v systému případně i vaše soubory. Toto musíte udělat jen jednou a pak se všechno bude ukládat automaticky jako při standardní instalaci.
    A konečně třetí možnost. Pokud jste již používali multisession live CD či DVD tak na něm máte několik adresářů které tam byly zapsány při posledních sezeních která jste si přáli uložit.
    Z tohoto vyplívá další možnost instalace a to: zvolit "frugal" a na partition kde se nacházejí soubory jako vmlinuz, initrd.gz, pup_217.sfs...., překopírovat všechny adresáře z live CD/DVD. Jen pro úplnost mají v názvu rok, měsíc, den, hodinu, minutu, vše oddělené pomlčkami.
    Během bootování bude jejich obsah načten a systém spuštěn s vaší konfigurací jak jste měly zapsanou na CD/DVD.
    Tak jako v live provozu kdy je všechno nakopírováno do RAM tak se děje i nyní, ač je systém nabootován z pevného disku tak tento není přimountován a bez vašeho vědomí na něj systém vůbec nepřistupuje.
    Při vypínání nebo rebootu PC budete dotázáni zda si přejete sezení vypálit na CD/DVD - tuto hlášku stačí ignorovat klávesou ESC a nebo zvolit "no".
    Výhoda tohoto řešení je v tom že vždy spouštíte úplně nový systém bez všeho "smetí" co zůstalo od "minula" a pokud něco omylem změníte, zkazíte nebo smažete a nevíte jak zpět, tak ke spokojenosti stačí rebootovat a vše je napraveno.
    Pokud i tak budete potřebovat něco změnit tak stačí v posledním adresáři (podle data a času) změnu provést přepsáním obsahu celého adresáře, obvykle se jedná o podadresář root, případně etc, a to stejným adresářem který je momentálně v ramdisku.
    Kdo by si nevěděl rady tak nabootuje z CD/DVD a tady změnu udělá, vypálí a poslední adresář a jeho obsah překopíruje na příslušnou partition. Při opětovném bootování z pevného disku bude nová konfigurace načtena.        

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.