abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (24%)
     (18%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (33%)
    Celkem 33 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 16:33
    Rozcestník

    Instalace Puppy na HDD a její možnosti

    9.9.2007 16:08 | Přečteno: 3863× | Distribuce

    Po vyzkoušení a shledání vhodnosti testované distribuce se obvykle uživatel rozhodne provést instalaci na disk svého PC. V Puppy máme hned několik možností. V nabídce "Setup" - "Puppy universal installer" máme možnost si vybrat na jaké zařízení instalovat - zde si každý vybere podle svého, není zde žádná záludnost. Po nainstalování a shlédnutí obsahu kořenového adresáře vidíme standardní podadresáře jako root, var, usr, etc.... . takže standardní instalace jakou známe i z jiných dister.
    Pokud však při instalaci vybereme možnost "frugal" tak se nám na disk v podstatě jen překopírují soubory co se nacházejí na live CD.
    Po nabootováni kterému předchází konfigurace zavaděče grub (puppy v závěru instalace a to jak standardní tak "frugal" poradí jak na to).
    Můj zápis v grubu pro bootování puppy vypadá takto:

    # Linux bootable partition config begins
    title Puppy 2.17 hda2
    rootnoverify (hd0,1)
    kernel /vmlinuz root=/dev/ram0 ro pmedia=idehd
    initrd /initrd.gz
    # Linux bootable partition config ends

    Z uvedeného je zřejmé že zavaděč je umístěn na hda1 a puppy na hda2. Pro jiné umístění je třeba upravit příslušné údaje.
    V průběhu prvního spouštění jste dotázáni na výběr klávesnice, ovladače grafického adaptéru, tj. jako při live CD spuštění. Pokud jste zvolili při instalaci variantu "frugal" tak po ukončení sezení budete dotázáni zda chcete toto uložit do souboru a zvolíte jeho velikost - bude se jmenovat "pup_save.2fs" a můžete si jej po čase používání a doladění systému zazálohovat a nebo zkopírovat do stejného umístění a přejmenovat třeba na "zaloha_pup_save.2fs".
    Pokud budou dva či více souborů s příponou *.2fs v jednom adresáři tak se vás puppy při bootování zeptá ze kterého chcete konfiguraci načíst, pokud vás to bude obtěžovat tak stačí momentálně nepoužívaným souborům odmazat při přejmenování právě jejich přípony.
    Velikost souboru doporučuji stanovit na 1024 MB, budou se sem ukládat veškeré změny v systému případně i vaše soubory. Toto musíte udělat jen jednou a pak se všechno bude ukládat automaticky jako při standardní instalaci.
    A konečně třetí možnost. Pokud jste již používali multisession live CD či DVD tak na něm máte několik adresářů které tam byly zapsány při posledních sezeních která jste si přáli uložit.
    Z tohoto vyplívá další možnost instalace a to: zvolit "frugal" a na partition kde se nacházejí soubory jako vmlinuz, initrd.gz, pup_217.sfs...., překopírovat všechny adresáře z live CD/DVD. Jen pro úplnost mají v názvu rok, měsíc, den, hodinu, minutu, vše oddělené pomlčkami.
    Během bootování bude jejich obsah načten a systém spuštěn s vaší konfigurací jak jste měly zapsanou na CD/DVD.
    Tak jako v live provozu kdy je všechno nakopírováno do RAM tak se děje i nyní, ač je systém nabootován z pevného disku tak tento není přimountován a bez vašeho vědomí na něj systém vůbec nepřistupuje.
    Při vypínání nebo rebootu PC budete dotázáni zda si přejete sezení vypálit na CD/DVD - tuto hlášku stačí ignorovat klávesou ESC a nebo zvolit "no".
    Výhoda tohoto řešení je v tom že vždy spouštíte úplně nový systém bez všeho "smetí" co zůstalo od "minula" a pokud něco omylem změníte, zkazíte nebo smažete a nevíte jak zpět, tak ke spokojenosti stačí rebootovat a vše je napraveno.
    Pokud i tak budete potřebovat něco změnit tak stačí v posledním adresáři (podle data a času) změnu provést přepsáním obsahu celého adresáře, obvykle se jedná o podadresář root, případně etc, a to stejným adresářem který je momentálně v ramdisku.
    Kdo by si nevěděl rady tak nabootuje z CD/DVD a tady změnu udělá, vypálí a poslední adresář a jeho obsah překopíruje na příslušnou partition. Při opětovném bootování z pevného disku bude nová konfigurace načtena.        

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.