Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Právě dumám nad takovým melouchem a nevím jak jednoduše (ba ani složitě) vytvořit v prostředí MS Windows jednoduché grafické klikátko na způsob gtkdialogu. Všechno už mám uvařený s pomocí win32 Unix utils, .bat souborů a jen mi zbývá triviální GUI. Mělo by to být podobné tomuto ovšem pouze s 8 tlačítky. Jediné co po tom chci tak je spouštění bat souborů po klepnutí na příslušná tlačítka, následné spuštění dalšího dialogu, spuštění dialogu po dokončení úkolu. Příklad jak bych si to představoval: zde. Z uvedeného příkladu je hned jasně vidět jak snadno se dá klikátko modifikovat (pouhou editací textu) pro vlastní použití. Lze tak velmi snadno změnit popis u tlačítka, co se má volat za spustitelný soubor, i ikonu samotnou. Tohle bych si představoval. Pochopitelně cesty by byly psány ve windows obvyklým způsobem. Zkrátka žádný programování, jen otevřít text soubor, upravit, předhodit binárce, hotovo.
Děkuji mnohokráte.
Kolega z práce mě poslal dvě fotky 1 2 "záhadných" symbolů o kterých absolutně nevíme oč jde, jaký je jejich význam atd. "Postavička i písmena" jsou vyříznuty z nějaké desky .... dřevo, plast ... nevíme.
Typujem to na projev nějaké komunity .... něco jako sprejeři apod.
Nesetkali jste se již někdo s něčím podobným ?
Vánoce na krku a čas vyzdobit domácnost.
Originální skromný betlémek zde:
Doufám že mne neukamenujete s tím co mám "zas s těma vánocema"......
Právě jsem dumal, jak přeložit shellový skript do člověkem nečitelné podoby tj binární.
Důvodem bylo, aby přihlašovací údaje na ftp server nebyla čitelná a tím pádem zcizitelná.
Po krátkém hledání jsem narazil na utilitku "shc" což je hotová binárka od Francisca Javiera Rosalesa García
Stačí po rozbalení soubor shc umístit nekam do PATH.
Po spuštění:
shc -f script.sh
Jsem dostal binární soubor script.sh.x
Pro špekulanty nabízím soubor script.sh a script.sh.x , které nejsou funkčně stejné. Shelový skript obsahuje namísto názvu spustitelné aplikace tři hvězdičky a než z něj vznikl soubor script.sh.x tak tam byly jiné znaky (nic jako rm -rf ...... apod, zcela bezpečné).
Copak na to ale reversní inženýři ..... Dokáží nejak zjistit co to bylo za znaky ?