Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
a co s tema vericima teda delat? postrilet?...napsal bych co bych udělal, ale dopustil bych se pravděpodobně trestného činu, takže to poslední slovo z citace s vikřičníkem nenapíšu.
1. Vira v boha je iracionalni. Vuci iracionalite obecne bychom nemeli byt tolerantni, protoze nektera tvrzeni (zvlaste ta popirajici fakta) zkratka nelze stavet na roven jinym tvrzenim.Nabíháš si na vidle sám. Jestli se domníváš, že člověk (a lidstvo obecně) je racionální stvoření, tak bys měl raději vypnout počítač a jít se na toho racionálního člověka podívat. Fandění sportovním týmům je iracionální. Vylepování plákátů s oblíbenou kapelou je iracionální. Hrdinství v boji je iracionální. Pokud budu trochu romantický, tak láska je naprosto iracionální. Budeš k tomuhle všemu taky netolerantní? Něco ti řeknu. Neochvějná víra v racionalitu neznamená, že jsi na to kápl a víš jak to je – jen to, že ti to život ještě nedal pořádně sežrat. Neříkám že pak začneš věřit v boha, to v žádném případě. Jen pochopíš, že slepá víra v absolutní moc racionality je...naivní. Ano, vím že příklady které jsem dal nejsou plnohodnotně srovnatelné s vlivem náboženství (i když taky jak kdy), nicméně s obecnou netolerancí neracionálního jednání jsi začal ty.
2. Nabozenstvi je netolerantni uz principu. Princip nabozenstvi je v tom, ze rozdeluje lidi na 2 skupiny, verici a neverici, a o tech nevericich tvrdi, ze nejsou tak moralni, jako verici. Je to trochu jako rasismus, akorat se nerozlisuje vnejsimi znaky, ale prijetim viry.Vždycky je to boj mezi „námi“ a „jimi“. To se týká vlastenectví, soupeření mezi vesnicemi, slávisté proti sparťanům. Náboženství v tomhle není výjimka. Čímž ho nechci omlouvat, jen suše konstatuji, že člověk je stádní zvíře, které potřebuje svou tlupu, a důvod proč si myslet že ta jejich je lepší než ta do které patří ti druzí.
3. Cirkve pouzivaji metody manipulace s lidskou psychologii. Napriklad vychovu deti k danemu nabozenstvi od utleho veku nebo sexualni abstinenci. Nevim, proc bych mel byt tolerantni k (jednostranne) nabozenske vyuce a potlacovani sexuality.Ano, používají. O nic více a o nic méně, než jakékoliv další mocenské struktury, organizace, nebo jen myšlenkové proudy, které se dostaly do podobné pozice.
4. Cirkve jsou uzavrene, nedemokraticke instituce. To je pro me moralne neprijatelne.Promiň, ale tohle určitě není dobrý, a dokonce ani racionální důvod, ale idealistický blábol. Pokud chodíš po světě a vyhraňuješ se proti všem uzavřeným a nedemokratickým institucím z pozice morálky, tak to se pěkně naběháš.
Objektivni moralku muzu definovat treba jako prumer nazoru vsech lidi.Co znamená "všichni lidé"? Všichni lidé v mé ulici? V mém městě? V mé zemi? Na celém světě? Pokaždé dojdeš k jinému průměru. Který je ten objektivně správný? Jenže osvícenství se neobjevilo kouzlem z čistého vzduchu. Pořád stálo na těch křesťanských základech. Ty jsou v náš totiž zakořeněné tak hluboko, že už se nad nimi nepozastavujeme, nepřemýšlíme odkud se vzaly, ale bereme je jednoduše jako axiom - věci prostě takhle jsou, takhle se dělaly vždycky a vždycky dělat budou.
K bodu 1 - to co rikate jsou relativne neskodne projevy iracionality. Ale jsou i skodlive projevy. Vezmete si napriklad tohoto podvodnika. Ano, vuci temto lidem jsem netolerantni.To co říkám jsou obecné projevy iracionality. Člověk není v základu racionální tvor (i když si to usilovně namlouvá), a od toho se odvíjí všechno ostatní. Smiř se s tím. Ano, jsou extrémní projevy iracionality, se kterými se obecně smířit nelze, ale mezi ně já osobně náboženství nepočítám, už proto, že existovala a existuje celá řada lidí, o kterých bych se neodvážil tvrdit že byli iracionální, a přesto byli velmi hluboce věřící - kupříkladu Newton, který považoval své teologické spisy za důležitější než svůj vědecký výzkum. Krom toho - předvčerejší iracionalita může být včerejší teorie a dnešní fakt. Dívat se shovívavým úsměvem na naše tmářské předky, a říkat si, že zatímco dříve bylo lidstvo hloupé, tak dnes už víme jak to je, je arogance neznalých. Za sto, dvě stě let bude naše doba a naše představy o budoucnosti světa a vědy vypadat stejně legračně, jako dnes vypadá půlka 19. století s jejich vzducholodí do každé rodiny. Ale uznávám, to už jsem zabrousil dost daleko od původního tématu.
K bodum 2-4 - poukazovani na to, ze se podobne chovaji i jine skupiny nebo organizace, nijak nevyvraci nemoralnost jejich chovani.To taky netvrdím. Jen ještě jednou opakuji, že všechny mocenské struktury se v určité pozici chovají stejně - bez ohledu na to, jestli se domníváme, že jejich základní idea je racionální nebo iracionální.
Proste, o co mi jde, vuci podvodnikum chci byt netolerantni.Vůči podvodníkům si klidně netolerantní buď, to je naprosto v pořádku a já s tebou souhlasím. Dávat ale rovnítko mezi náboženství (nebo víru obecně) a podvod je nesmysl. Nicméně v tom se nejspíš neshodneme, a nemá cenu se o tom hádat. No zrovna Stallman k tomu fanatismu tak úplně daleko nemá
většina toho co nazýváš morálkou je u „naší“ civilizace produktem dvou tisíc let působení křesťanství..muhehe 1) nesoulozit pred svatbou 2) nemasturbovat 3) etc, ad nauseam tohle je moralka tve civilizace? apage :)
a bohus ma pravdu
to nemuzes vyloucit ani dokazat.Ano, a proto to beru jako že neexistujou. Stejně jako vesmírní lidé. Je to totéž.
p.s. ja na nej taky neverim, stejne jako ze deti nosi cap a darky jezisek. ale nemusim hned kazit nekomu radost kdyz mu reknu ze zadnej jezisek neni a darky mu davaji rodice. zabijet lidem bohy je necestne a nesportovni a to by mirek dusin nikdy neudelal (naopak takovej nietzsche to delal casto a rad) ...
Mati na tom zarabi kazdy den.
A co cukrovi? Uz mate napecino aspon 10 druhu?Ještě nám jedno chybí, ale to stihnem
Tiskni
Sdílej: