Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
zločinů katolické církve (vzpomeňme na desátky, odpustky a nově třeba zákaz šíření papežových projevů bez placení)Teda tohle je ale vážně zvrhlost. Když se tak chová katolická církev, je to zločin, ale když se tak chová jakýkoli jiný politický subjekt (daně, autorské právo etc.), je to v pořádku? Velebnosti, jdu blejt.
invaze do jiných států (křižácké výpravy)Normální mocenský boj. Na druhé straně císařové a králové bojovali s církví, leckteří křesťané podporovali tureckého sultána, atd. Není to tak jednoduché (a já tomu zas tak nerozumím, abych se pouštěl do hloubky).
omezovat vědecký vývoj (např. upálení G. Bruna)Politické a obchodní zájmy ovlivňují vědu neustále, tehdy i dnes. Když to vědec správně podal, mohl si tehdy bádat nad čím chtěl. Trochu rozdíl oproti dnešku tedy existuje: tehdy byla reálná možnost, že jako rebelanti půjdete do vězení nebo i na hranici, dneska vás jenom nebudou tisknout v impaktovaných časopisech, nedostanete dotace apod. Mimochodem ti Galileové, Brunové a Koperníkové byli nezřídka kněží a vysoce postavení církevní činitelé vůbec.
nebo třeba hromadit majetek (od chudých věřících, pochopitelně)Imperialističtí vykořisťovatelé, hanba!
Co je nepochopitelného na tom, že organizace sdružující desítky a stovky milionů lidí po celém světě má svoje politické zájmy?
Je zajímavé, že Dalai Lama nezakazuje potraty, nehromadí majetek, nevybírá těžké prachy za citování svých proslovů a žádný Dalai Lama také nevedl války s mocenskými cíli.
Proč by se také katolická církev nemohla zabývat otázkami víry namísto hromadění majetku a moci?
Tiskni
Sdílej: