Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Bingo. Mají tam několik specifických chyb, které se mě dotýkají; testing freeze je něco, po čem netoužím, a 4.8.4 taky žádná sláva.
Any other bright ideas, smartass?
+1
Ale zase nebýt Ubuntu, OpenSuSE... tak by se Linux nedostal na počítače BFU. Nedovedu si představit, jak BFU instaluje/konfiguruje... třeba Arch Linux nebo Slackware či Gentoo
zbytek týdne mám asi programovat nebo co.Bingo! A to vcetne vikendu bez prestani (takhle to je tedy v mem pripade jiz 2 roky, protoze u nas na skole to snad ani jinak nejde
Ubuntu Minimal jsem tam měl za půl hodinky bez práce, pak jsem si zkompiloval, co potřebuju, a od té doby jsem na to nemusel sáhnout.
Máš to "bez práce", ale taky se hovno naučíš. Když se pak něco posere, tak seš v háji. Kdežto u dister, kde musíš "rýt", víš většinou kam šáhnout. A to nemluvím o tom, že "bez práce" je to jenom tehdy, pokud ti vyhovuje výchozí konfigurace.
Samozřejmě bych si tam mohl hodit Arch/Gentoo a onanovat nad tím, jak jsem kchůl, ale už bych se nedostal k ničemu dalšímu.
Troufám si tvrdit, že většina uživatelů, co používají Arch/Gentoo/Slackware (...), tak to nedělají kvůli tomu, aby byli "kchůl", nýbrž protože chtějí mít svůj systém opravdu pod kontrolou a také aby mu lépe rozuměli, tzn. aby jim neběžely zbytečné služby apod. U Ubuntu mám pocit, že si "žije vlastním životem", podobně jako Zavaděč na hry.