Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
S prichodem noveho pocitace jsem se rozhodl vyzkouset i psani klasickych ceckovych zdrojaku pres plugin Eclipse CDT.
Tento plugin jsem chtel puvodne vyzkouset jiz na starem pocitaci pri hledani vhodneho vyvojoveho prostredi. Jeho narocnost na pamet, ale znemoznila jeho realne vyzkouseni. Tak jsem se uchylil po vyzkouseni Anjuty ke klasickemu vim+gdb+make.
S novym pocitace tedy je vse pripraveno k otestovani. Prvni co mne ponekud zarazilo je hodne podivne chovani vuci Makefilu, ktery se pro kompilaci nevola klasicky, ale musi mit vzdy cil, ale to je trivialni. Psani je pomerne dobre, bohuzel clovek trochu zmlsany z psani java zdrojaku v eclipsu je prekvapen, ze pokud je pouzito jmeno funkce, ktere je definovano v nejakem hlavickovem souboru, tak se spravne oznaci jako nespravne jmeno, ale CDT uz neumi v ramci pomoci pri oprave nabidnout include vhodneho souboru. Dale take automaticke doplnovani nefungovalo vzdy spolehlive a nezobrazilo dobre napovedu, i kdyz byl spravny header vlozen. Coz bylo pro mne o hodne vetsi zklamani, protoze toto bylo hlavni lakadlo pro mne oproti vimu, kde s moji deravou pameti vzdycky zapominam na nazvy funkci, pripadne zapomenu pojmenovavaci konvenci, takze i pres znalost jmena si nepamatuji kde jsou velka a mala pismena a kde podtrzitka. Naopak jsme byl spokojen s debuggerem, ktery je prehlednejsi nadstavba gdb nez ddd, ktere jsem doposavad pouzival. V ostatnich vecech jsem spokojen, editor Eclipsu je pomerne dobry, i kdyz samozrejme neni tak efektivni jako vim, ale pro programovani dulezite funkce ovlada i kdyz s jinou klavesou (napriklad misto [ a ctrl+I je F3), ale podpora pro vice oken podobna vimu by mu tedy rozhodne neskodila( i kdyz tady priznavam, ze mozna to jen neumim v Eclipsu nastavit, abych videl vice zdrojaku najednou na obrazovce).
Celkove tedy hodnotim CDT jako pomerne zdarile vyvojove prostredi, ktere jde dobrou cestou, ze nechce delat vse jako napr MSVS, ale jen grafickou nadstavbu a spojeni dobre fungujicich programu. Kdyz ho srovnam s MSVS 2003 (posledni ve kterem jsem delal) tak je to velmi vyrovnane, CDT ma lepsi funkce, MSVS zase melo o neco mensi naroky na hardware. Zbyva jeste pomerne dost veci co jsem nezkousel, napriklad jestli bude fungovat eclipsi profilersky plugin i na ceckove zdrojaky. Take jsem nemel cas zatim proverit jeho vykon pri opravdu velkem projektu (mam v planu vyzkouset na wesnothu).
Tiskni
Sdílej:
Chudáku. Ze správné cesty jsi byl barevnýma ikonkama sveden. Koukej se vrátit k vimu. Od verze 7 už má doplňování s popupem, dřívější verze umí doplňovat bez popupu – je to konfigurovatelné a na klávese ctrl+p. Mám teda radši původní chování bez popupu, protože to nepřekáží. Také to v C umí prolejzat headery a doplňovat podle nich.
Ve spojení s nějakým tím pluginem (zejména tím jak zobrazí man přímo v bufferu vimu) to prostě nemá chybu. Mám to takto pověšené na F1:
runtime ftplugin/man.vim map <F1> :Man <cword><CR> imap <F1> <ESC>:Man <cword><CR>takže najedu na slovo, zmáčku F1 a v novém okně se objeví man slovo. Navíc tam jsou odkazy na jiné stranky v manu jako odkazy (tagy), takže ctrl+] dodá manu kouzlo hypertextu a s ctrl+t to je i se vší parádou. Když se k tomu přidá do makefile ješte ctags *.[ch], tak stejné hopsání začne fungovat i mezi deklaracema/definicema a identifikátory v kódu.
A jestli teda chceš i ty barevné ikonky, tak si nainstaluj gvim. Tam máš toolbar, menu i scrollbary (dá se to povypínat).
vim ~/.emacs