Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
For me the greatest beauty always lies in the greatest clarity.
Dnes odpoledne se na blogu Marka Stopky objevily dvě úlohy, při jejich řešení jsem si vzpomněl na jinou úlohu. Je docela profláklá, ale stejně pro ty, co ji neznají, zde je zadání:
Máme dvě čísla, obě jsou větší než 1 a menší než 100. Adamovi řekneme jejich součet a Evě jejich součin.
Eva: Já nevím jaká to jsou čísla.
Adam: Já věděl, že to nebudeš vědět.
Eva: Už to vím.
Adam: Já už taky.
Jaká to jsou čísla?
Tiskni
Sdílej:
Dijkstra, jak známo, tuto úlohu vyřešil z hlavy - viz HTML či PDF. A přestože jsem ji kdysi zvládl vyřešit taky (byť ne z hlavy), odkazovaný Dijkstrův text to bezpochyby vysvětluje lépe, než bych splácal já...
Fíííha, konečně mi svitlo, je nutné najít dvě jednoznačná čísla, čili v tom součinu musí být nějaké prvočislo ... dobrý
Právě kvůli jednoznačnosti