Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Sluzba EUROPE DIRECT mi poslala dobru linku na eGovernment News, ktora komentuje dianie v Rade EU 7. marca na rokovani o SW patentoch. Ak pisete svojim europoslancom; myslim, ze by sa tu linku oplatilo pouzit.
Tiskni
Sdílej:
Ak chces aby Tvoje snazenie malo zmysel, pis europoslancom. Hoci to tiez nemusi byt to prave orechove, pretoze ti budu hlasovat najskor tak ako im povie ich frakcia v EP. Ale nazor frakcie by mal byt vyslednicou nazorov europoslancov.
Ergo: ano, europoslacom.
Moze sa stat. Ak tomu dobre rozumiem, tak mierime na bod 11 a Rada ciha hned vedla na 17/18. Ale schvalenie Euro-ustavy tymto diagramom asi zamiesa - vraj v neprospech Rady a Komisie.
Clenove jsou tusim predsedove vlad (jejich zastupci) jednotlivych zemi, nikoliv nejaci urednici z ministerstev.
V maji 2004 hlasoval (ci skor bol pritomny) za Slovensko pan Zdenko Flat - generalny statny poradca pre zalezitosti EU pri ministerstve hospodarstva. Co asi nie je hocikto, ale nie je to ani minister a asi ani to nie je ani odbornik informatik.
Porad maji rozhodujici slovo prave narodni vlady....
Narodne vlady mozu dostat sankcie, ak sa nebudu riadit schvalenou smernicou EU. Takze keby nas parlament prejavil velky zaujem, tak v najlepsom pripade moze schvalit zakon platny u nas, ktory sa bude hrat zo slovickami - tak ako sa teraz hra v EU - akurat, ze opacnym smerom. Ale to uz je skutocne spekulacia.