Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V diskusii na slashdot-e som natrafil na túto linku. Je to popis udalosti, pri ktorej človek vytvoril asi najvačší vodný vír v dejinách.
Stalo sa vlastne toto: pri hľadaní ložísk ropy bola postavená vrtná plošina v jazere hlbokom okolo 4 merov s plochou asi 5 km². Pri dosiahnutí hĺbky asi 400 metrov sa vŕtacie zariadenie zaseklo a začalo vydávať zvláštne zvuky. Pracovníci na vrtnej plošine sa (ako sa neskôr ukázalo, múdro) rozhodli plošinu opustiť a preplaviť sa na breh. Odtiaľ sledovali ako vrtná plošina za 5 milónov dolárov zmizla pod hladinou jazera. Ako sa ukázalo, pod jazerom boli soľné bane, do ktorých sa prevŕtali. Pôvodne 14 palcov široká diera sa rýchlo zvačšila a voda sa začala prúdom valiť do bane. Soľné stĺpy držiace klenby bane sa začali rozpúšťať a kolabovať. V jazere sa sformoval vír široký štvrť míle. Jazero bolo spojené s mexickým zálivom 20 kilometrovým kanálom. Tok vody v ňom sa ťahom víru obrátil a zobral zo sebou 11 menších lodí. Behom 3 hodín voda z jazera odtiekla a do jazera sa začala valiť voda z mora. Počas ďalších dvoch dní sa jazero opäť naplnilo, tentokrát vodou morskou a 9 z 11 poničených lodí, ktoré vír do seba vtiahol vyplávalo opäť na povrch. K stratám na životoch našťastie nedošlo, baníci z bane sa stihli evakuovať.
Tiskni
Sdílej:
Jak čemu, takový vysátý jezero si asi nevymyslíš. Otázka je, jestli to zapříčinili opravdu ty vrty. To usuzuju alespoŇ z těch komentářů pod článkem.