Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A zajímá Vás zda znám lidi schopné?Mal som to napísať už do toho blogu: Áno, rozhodne zaujíma. Rozprávajte, preháňajte. Dvihne mi to náladu a dôveru v budúcnosť tejto spoločnosti.
Víš, jaká je deprese přijít do práce mezi vysoce kompetentní, inteligentní, v některých případech skutečně na hranici geniality, a vědět, že ty sám jsi ten poslední, úplná nula, zbytečný a trapný? To je pravá devastace sebevědomí.Nevim, me by to prislo dobre.. Nejak mi tenhle pocit nesedi. Co je smyslem zivota? Mit vysoke sebevedomi? Nebo se ucit a rozumet novym vecem? (Kdyz to zjednodusime - samozrejme to je slozitejsi.) Trochu mi to pripomina ten znamy rozhovor z Office Space:
Peter Gibbons: What would you do if you had a million dollars? .. Lawrence: Well what about you now? what would you do? Peter Gibbons: Besides two chicks at the same time? Lawrence: Well yeah. Peter Gibbons: Nothing. Lawrence: Nothing, huh? Peter Gibbons: I'd relax, I would sit on my ass all day, I would do nothing. Lawrence: Well you don't need a million dollars to do nothing, man. Just take a look at my cousin, he's broke, don't do shit.Na vysoke sebevedomi prece neschopne kolegy nepotrebujes!
Na pláži sedí chlap, má nahodenú udicu a drieme. Okoloidúci sa mu prihovorí: - Človeče, prečo tu len tak sedíte. Keď vám ryba zaberie, ani si to nevšimnete a ona vám ujde. - Veď je to fuk, nie? - Ako to fuk. Keby ste tú rybu chytili a zaniesli na trh, mohli by ste ju predať? - Načo? - No mali by ste peniaze. Mohli by ste si kúpiť napríklad druhú udicu? - Načo? - Mohli by ste chytiť viac rýb a zarobiť viac peňazí? - Načo? - Mohli by ste si kúpiť rybársku loď. A neskôr celú flotilu lodí. - Načo? - Bol by z vás milionár. Celý deň by ste mohli sedieť na pláži, nič nerobiť a ... aha. Tak dovidenia.
Vysvětlím.Shodou okolností se mi něco takového asi před rokem přihodilo a naopak to bylo super, že se konečně mám od koho učit. Ale chápu tě.
Co je smyslem zivota?To jsou otázky… Koukej odpovědět, já jsem na nic nepřišel. Zhruba vím, kam mě systém motivace a odměny žene (budování obrovské knowledge base), ale za smysl bych to neoznačil.
Bolo by zaujímavé vypočuť si aj ich hodnotenie tej známej.
Možno bolo. Asi by to vyzeralo takto: "Tá chudera učila celý deň, zatiaľ čo ja som decká pustila na internet a išla popíjať kávu do kabinetu". Alebo "Tá hlupaňa sa celé dni babrala s prípravou maturitných otázok a ja som za 5 minút našla 20-rokov staré úlohy (z Informatiky )na nete". Alebo "Tá babráčka dala na Moodle stovky úloh a mne stačilo ich stiahnuť a rozdať žiakom". Alebo "Tá neschopáčka len tento školský rok dotiahla 2 decká na SOČ, dvaja sa jej umiestnili na krajskom kole Zenit-u, traja bol na celoštátnom kole Mladých vedcov, ale odmeny som aj tak dostala rovnaké ak nie lepšie".
Teoreticky je možné, že ostatní sú na tom vedomostne a inteligenčne lepšie. Ale pracovnou morálkou a výsledkami rozhodne nie. To sa dá objektívne zistiť.
Ono se s tím nedá moc nadělat. Gaussova křivka prostě populaci charakterizuje (ať už k charakterizaci použijeme jakoukoli metriku), to je holt fakt.
No a z tohoto prostého faktu vyplývá, že polovina lékařů, programátorů, zedníků, whatever je podprůměrná. Druhá polovina je nadprůměrná, ale to nám moc nepomůže. Jestliže se interně dohodneme, že řekněme top 10 % v jakékoliv profesi jsou "špičky", tak nám prostým odečtením zůstane těch 90 %, které holt špičky nejsou.
Utěšovat se můžeme jenom tím, že každé jedno konkrétní pracoviště není náhodný výběr populace, ale že podle jakýchsi externích faktorů má tendenci hromadit anebo spíše lidi z levé poloviny anebo lidi z pravé poloviny. Pokud se člověk dostane na místo, kde se hromadí ta pravá polovina (za předpokladu, že je sám jejím členem), tak je to fajn. Jinak to moc fajn není...
Jeste jedna vec. Mozna, ze problem je take volny trh. Dnes kazdy bere jako danou vec, no, kdyz to tihle delaji spatne, proste odejdu k tem druhym. Jenze to ma (dost mozna, spekulace) za dusledek, ze kazdy jen odchazi a jen malokdo chce ty veci zlepsit. Zlepseni zere cas a energii (coz je take kontraintuitivni, vetsinou chceme nekoho, kdo neco pokazil, spis potrestat nez do nej investovat dalsi cas nebo penize). U jakekoli sluzby plati, kdo jiny ma mit tu motivaci, veci zlepsovat, nez koncovy spotrebitel? Jenze s touto filozofii se ji spis vzdava.Já bych řekl, že spíš bude něco na té teorii asymetrické informace (jestli jí dobře rozumím). Totiž problém nastává, když někdo umí dělat „trendy“ (manipulací s veřejným míněním) a/nebo když si většina lidí kupuje něco, o čem nemá tušení, jak to (ne)funguje (Oberon, Aquapol, Power Balance band). No a pak už jenom zbývá, až toho zneužije někdo s pochybnou morálkou.
Me slo spis o to, ze clovek treba pro nekoho pracuje, a jelikoz ma maly vliv na chod te firmy, a vicemene jediny zpusob, jak muze neco ovlivnit je proste odejit. To same plati i o spotrebiteli. Muj nazor je, ze potrebujeme v ekonomii vice demokracie (v praxi - druzstva), vice primeho vlivu zamestnancu a spotrebitelu na vyrobce (a samozrejme predpokladem je vetsi pristup k informacim). Cim nizsi bude bariera neco zmenit, tim spis to lide budou delat, nez aby se snazili zoufale prejit jinam (coz v konecnem dusledku k nicemu moc nevede). Mimochodem, stejna namitka plati i pro planovani - tak nejak se tvrdi, ze "trh planuje za nas", ale v konecnem dusledku je zase spis vysledek, ze nikdo neplanuje, vsichni jen spolehaji na ostatni. Podle me volny trh je urcita forma kolektivni nezodpovednosti.Když já pořád nevím, jestli by tohle řešení vůbec bylo funkční. Jedním ze selhání trhu budiž všichni tři cenzurujícící GSM operátoři. Pomohlo by, kdyby se o tom nějakým způsobem „demokraticky“ rozhodlo? Podle mě ne - podívej se, kolik lidí s cenzurou souhlasí. Podle mě hodně přes půlku → přehlasují ostatní tak jako tak. Nemůžu si pomoct, ale bojím se, že v ostatních případech to taky dopadne buď stejně, nebo odhlasováním takových podmínek (třeba nízkých cen), které povedou ke krachu podniku.
podívej se, kolik lidí s cenzurou souhlasí. Podle mě hodně přes půlkuPodle mne je to víc než 90 % lidí úplně buřt.
Ja si nemyslim, ze vetsina lidi souhlasi s cenzurou, je to IMHO blbost, a jeste to rozeberu niz.Si přečti nějakou diskuzi o tom na „mainstreamovém“ zpravodajském webu. Nebo třeba diskuzi pod tímto článkem. Nemyslím si, že by ti lidé věděli, o čem mluví, a že by byli schopni kvalifikovaně rozhodnout. (nemám jim to za zlé, já zase nerozumím jiným věcem)
Ve skutecnosti rika jen cast pravdy, a ty lidi zavadi.A kde bereš jistotu, že když se bude v tebou modelovaném systému o něčem hlasovat, že se také neobjeví jedinci, kteří budou schopní masu manipulovat a tahat ji za nos?
Polovina studentů předmaturitního ročníku gymnázia nedokáže vyřešit následující příklad: Školní glóbus má měřítko 1:70 milionům. Jaký je jeho poloměr? (Rzemě = 6378 km) Následující příklad vyřešili ze 30 testovaných 4: Štrbské pleso má rozlohu 20 ha. Jaká bude jeho plocha na turistické mapě 1:25000? Několik náhodně vybraných nebylo schopno z rozlohy státu a průměrné hustoty zalidnění spočítat počet obyvatel státu. Snad nikdo nedokáže z lahve 90% kyseliny a vody připravit 10% roztok. Nevědět ve třeťáku, k čemu slouží červené krvinky, to už je hodně hustý. Víte, proč se 17. listopadu nejde do školy? Co se stalo v únoru 1948? A 30. září 1938? Ffffffuuuuu.X-See-Also: 0.3 jak by to ve škole být mělo a jak to tam ve skutečnosti je Nu a teď si představte, že tihle lidé, kteří mají problémy dosadit do Pythagorovy věty nebo udělat triviální operace s procenty, budou navrhovat most nebo dávkovat léky. Nebo rozhodovat o osudu společnosti (a.k.a. „demokracie“).
nejvetsi prekazka technologicke pokroku je lidsky konzervativismusNejstrasnejsi silou je sila zvyku milionu lidi. J.V.Stalin
Na druhou stranu, muj otec, kdyz mi bylo asi 25, tvrdil, ze toho vim daleko vic nez on ve svem veku.Nie viac. Len iných vecí. Môj potomok asi nikdy nebude vedieť písať rezidentné programy v assembleri hoci by som ho to mohol naučiť. Asi ho tiež nedotiahnem vyskúšať si zapojenie TTL prevodníka z BCD na 1 z 10. Budem rád ak ho ukecám na vyrobenie šarkana alebo vŕbovej píšťalky. Môj otec vedel rukami chytať pstruhy a raky v potoku alebo vymlátiť obilie a moja mama vie štopkať ponožky a ušiť nohavice a to nebudem asi nikdy vedieť ja.
Prave proto, ze si to vmziku muzu najit, neni duvod se to ucit.Mluvil jsem hlavně o věcech, které nejde v mžiku najít (tj. NE informace typu „kdy se narodil Masaryk“), o tématech, která vyžadují pro pochopení proniknutí do hloubky. Pro začátek můžeš navštívit nějakou grínpísáckou demonstraci proti GMO a zeptat se, jak probíhá proteosyntéza (opět věc, jejíž základní pochopení mi trvalo několik nocí). Třeba se nedá snadno vygooglit, jak a proč (ne)fungují výše zmiňované přístroje typu Aquapol, Oberon, Power Balance band*. Teda teď už tyhle konkrétní instance asi jo, ale když ti bude podvodník na ulici strkat do ruky něco podobného, zjistíš to těžko. K tomu je potřeba přečíst si něco o fyzice a pochopit to. * to je něco neuvěřitelného, u nás ve škole ho ve špičce nosila snad třetina lidí!!!
Kolik lidi ve tve vekove kategorii dnes spocte s tuzkou a papirem 99275/522 nebo 354x128?Dělení nevím, „long division“ algoritmus bych měl docela problém rekonstruovat, kdybych nedávno nestudoval dělení polynomů, což je dost podobné, ale násobit na papíře většinou všichni umí. Já mám problém spíš s tím, že při provádění programů ručně (třeba při ručním počítání determinantu matice 7×7) vždycky udělám nějakou chybu typu přehození znamínka nebo špatný přenos do dalšího řádu :(.
J: Proč se musíme učit seznam děl toho a toho autora, když v případě potřeby stačí jeden dotaz do Googlu? A: Co když někdy Internet fungovat nebude? J: Když nebude fungovat Internet, nebudu mít na nějakou literaturu 18. století ani pomyšlení, a budu mít od rána do večera plné ruce práce s opravou infrastruktury.
Polovina studentů předmaturitního ročníku gymnázia nedokáže vyřešit následující příklad: Školní glóbus má měřítko 1:70 milionům. Jaký je jeho poloměr? (Rzemě = 6378 km) Následující příklad vyřešili ze 30 testovaných 4: Štrbské pleso má rozlohu 20 ha. Jaká bude jeho plocha na turistické mapě 1:25000? Několik náhodně vybraných nebylo schopno z rozlohy státu a průměrné hustoty zalidnění spočítat počet obyvatel státu. Snad nikdo nedokáže z lahve 90% kyseliny a vody připravit 10% roztok. Nevědět ve třeťáku, k čemu slouží červené krvinky, to už je hodně hustý. Víte, proč se 17. listopadu nejde do školy? Co se stalo v únoru 1948? A 30. září 1938? Ffffffuuuuu.Takze deleni nevis, ale o nasobeni jsi presvedcen, ze "vetsinou vsichni"
A ja myslel, ze je rec o tomhle:To je zase druhá věc, absence kupeckých počtů a pokusu přijít na to logickou cestou/odvodit to. Hezká demonstrace je v tom odkazovaném PDF na straně 4 dole („snažíme se převést z otáček za minutu na stupně za sekundu“).
Co se tyce chyb typu "prehozeni znaminka" tam je to tez jednoduche. Tlak na vykonnost, rychlost... a z toho plynouci snizovani schopnosti soustredit se, kontrolovat. Vim o tom sve a mam proto (v GISu) i pracovni nazev "Joahcim". Podle kolegy, ktery musel v praci vytisknout svabachem na dodany graficky list citat jednoho klasika. Graficky list (i s oblibenym klasikem) mel dostat jeden vyzkumnik pri odchodu do duchodu. Kolega stahl font, napsal citat, petkrat vyzkousel na ciste A4, pak opatrne zalozil dodany graficky list (A4 za bratru 12 kCZk - roce 199x), vytiskl a az pak si vsiml, ze ve jmene klasika neni Joachim von... ale Joahcim von...To mi připomíná, jak jsem psal pozvánku na stroji a strašlivě jsem se snažil nepřeklepnout se… no, nepovedlo se
ale Joahcim von...Ale je vtipné, že u mě se tato optimalizace provedla z příčiny čtení mnoha knih v dětství
Jak to, že RepRapy nezpůsobily revoluci?Mě by třeba štvalo, že by s ním nešlo vyrábět jiné než plastové součástky. BTW dokáže vyrobit i duté předměty (ekvivalentní plastu ve vzduchu)?
Mě by třeba štvalo, že by s ním nešlo vyrábět jiné než plastové součástky.Zkoušelo se tisknout i z čokolády
BTW dokáže vyrobit i duté předměty (ekvivalentní plastu ve vzduchu)?To se dělá tak, že tak přidáš „support“, který po vytištění odlomíš. Jinak by se na to hodila dvojsložková tiskárna - tiskne se ze dvou materiálů, přičemž jeden je třeba rozpustný ve vodě.
Ještě lépe ocelové.Jeden člověk od nás plánuje CNC frézku.
Šlo by vytisknout třeba plastovou láhev?To by mělo jít i bez supportu, pokud nebude sbíhání stěn směrem k uzávěru moc prudké. Pro představu tělo tohoto prasátka (přikládám zjednodušenou verzi, originál má 132 mega) šlo v pohodě. Problém byl u spodku čumáku, tam se to chytlo jen tak tak.
A co se týče skalních socialistů, že by se ozvala jedna z těch potrefených hus ?
A co se týče skalních socialistů, že by se ozvala jedna z těch potrefených hus ?Trapne! Oba dobre vime, ze to byla narazka na me.
Tiskni
Sdílej: