Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Tento blog vznikl jako reakce na koleguv blog Ach ti nekteri linuxaci....., kde si stezuje na chovani osazenstava kanalu #linux.cz.
Z diskuze vyplynulo, ze by nebylo od veci, aby existoval nejaky cesky kanal, kde se utrapeny linuxak muze zeptat na svuj problem a zaroven aby nebyl obtezovan neslusnou az vulgarni diskuzi, jak je tomu zvykem na ostatnich kanalech. A proto jsem se rozhodl zalozit kanal #abclinuxu, ktery by mel fungovat jako realtimovejsi obdoba webove poradny.
1. irc.felk.cvut.cz porty pro pripojeni: 6667 2. irc.gts.cz porty pro pripojeni: 80, 443, 6667 3. irc.upc.cz porty pro pripojeni: 80, 443, 6667 PODPORUJE SSL ! Port 7000 4. irc.ipv6.cesnet.cz - pouze IPv6 pripojeni ! porty pro pripojeni: 6667 Slovensko: 5. irc.nextra.sk porty pro pripojeni: 6667
- dosahnout vetsiho poctu uzivatelu na kanalu - sepsat pravidla kanalu - vsechno, co vas napadne :)
Tiskni
Sdílej:
)
Nepodceňuji, jen vycházím ze zkušenosti, kterou jsem udělal když jsem se na #linux.cz sem tam objevil, ale je pravda že jsem tam již docela dlouho nebyl a redtime se mohl stát slušňákem
Když už i Microsoft začal uvolňovat dokumentaci, tak je všechno možné
19:23:47 [Users #abclinuxu] 19:23:47 [@brm ] [ Alf ] [ fissie] [ Mrkva ] [ Saljack] 19:23:47 [@redtime] [ cenda] [ helb ] [ newkiller] [ stulda ] 19:23:47 [ admix ] [ CruX ] [ holder] [ noby ] [ ZeXx86 ] 19:23:47 [ AEnemy ] [ dvx ] [ ment ] [ qb ] 19:23:47 *** Irssi: #abclinuxu: Total of 19 nicks [2 ops, 0 halfops, 0 voices, 17 normal]
a) A to necemu vadi? Pokud jsem dobre postrehnul, tak vetsina obsahu abclinuxu je tvorena komunitou pro komunitu. Stejne i tento kanal.
b) Prosim podivej se na http://www.abclinuxu.cz/poradna Rad bych se dozvedel, kdo tam kolik bere penez za podporu :)
)