Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak se mě opět dostává potěšení vás tu vyrušit z poklidného před zimního pospávání a flejmování zápiskem z další konference - tentokrát MeeGo z Dublinu. Ano, mé zápisky jsou skoro všechny cestovatelské a konferenční, ale když už teď Bulánci jedou, co jiného mě zbývá? Trošku změním pro tentokrát způsob - zápisek budou spíš mé postřehy, dojmy a smrtelné nemoci. Hraji si totiž na novináře a připravuji pořádný (snad) článek pro náš nový Openmobility portál. Možná by se hodil i sem, ale když Robert odešel, tak už jsem neměl čas se domluvit na spolupráci s ábíčkářama. Samozřejmě nějaké zajímavé drby uvolním i tady. Třebas že AMD se připojilo k Intelu a na jednom pódiu společně oznámili spolupráci!
Prostě celkově tu mám trošku pocit, že se hodně věcí mění. Před rokem žádné MeeGo nebylo, dnes je tu přes tisíc lidí, od fanoušků, přes vývojáře, novináře, které zase až tak open source obvykle nebere (a je to na nich vidět:D) až po byznysmany (ale i ti tu jsou spíš baťůžkáři...). A to včetně hotových zařízení postavených na MeeGo za podle mě nepředstavitelný čas. Komerčních! Bohužel s handset verzí a novou Nokií to vypadá asi zle, žádné bližší info, jestli jsem dobře rozuměl, tak až spíš konec Q2 a později. Ano, MeeGo 1.2 míří na kompletnost a mělo by být hotové až někdy v půlce dubna. A zase se zopakovalo, že N900 je nástroj a né zařízení pro zákazníky. Keynoty prostě nebyly zlé, i když moc takové klasicky manažerské. Ale jinak zatím paráda. Včetně prostředí - nový, krásný fotbalový stadion, takže mám z oken výhled na tribuny. Dublin se mi líbí.
A to je jiná pohádka - včera jsme měli čas, Early Birds akce nás moc nezaujala. Už jen cesta z letadla byla zajímavá - naší osobní limuzínou - v Aircoach rozvozu z letiště do hotelu jsme byli sami, tak nás řidič vysadil přímo tam. Krásný, s wifinou a za sedm euro. Pěkná cena a jezdí i večer. Na procházce městem samozřejmě zaujala Grafton Street - umělci sice zalezlí, ale ti co byli... Rudovi z Ostravy tam jeden známý umělec ukradl song. Cesta nás pak zavedla až do muzea voskových figurín, občas si člověk opravdu nebyl jistý a dílna úchyláka byla skvělá! Jo a potkal jsem Jamese Bonda a hlavně Philla - na Harry Street jsme se nedostali. Protože dublinský hrad - fakt perfektní průvodkyně, v každé místnosti zmínila jejich samostatnost (a v muzeu většina postav právě popravených při povstání v roce 1916...) a hrad taky stál za to. A to jsem jich viděl kupu. Jo a ty revoluce mě přivádí k tomu, že se na to dá jednoduše napojit chlastání! V The Porterhouse u hradu mají zrovna festival českých piv (i žatecké...) pod plakátem o revoluci :D Každopádně já si dal stouta, ten doma tak často není k vidění a hlavně pití. Jo a narazili jsme na Slovakpoint :D A na kámoše co tady dělá v Google. Většina těch lidí tu prý jsou opičky co robotům opravují chyby. A má jich být pěkná kopa.
A vyhrál jsem tablet od Lenova! Vyhrál tedy každý - pan EveryBody (kromě zaměstnanců Intelu a Nokie). Ještě se o něj musím zítra porvat, ale tak prý je jich dost...
Právě jsem doposlouchal přednášku o MeeGo jako enterprise desktopu, ještě jednu a bude párty! Takže se zatím mějte a sledujte Openmobility portál - když to dnes nepřeženu, tak třebas už zítra bude reportáž z prvního dne.
PS: nic neslibuji. JoeJoe fotí, tak i fotečky budou pořádné.
PS2: přebíhání z jedné strany stadionu na druhou je pěkná makačka...
Tiskni
Sdílej:
Vím, že mě osobně se nikdo neptal, ale rád bych si přečetl co útočného má dad k tématu - většinou si to dokážu představit, teď tomu tak není.
Co se nápadu o zlých komentářích týče, bylo by lepší, kdyby si při prohlížení diskuse každý uživatel zaškrtl chci/nechci vidět blbosti. U každé diskuse by tak vznikalo zajímavé diskusní podsvětí. Mohl by být jmenován někdo zkušený a světaznalý (JJ), kdo by rozhodoval o úrovni komentářů, podle které by se pak třídily.