Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Tak se mě opět dostává potěšení vás tu vyrušit z poklidného před zimního pospávání a flejmování zápiskem z další konference - tentokrát MeeGo z Dublinu. Ano, mé zápisky jsou skoro všechny cestovatelské a konferenční, ale když už teď Bulánci jedou, co jiného mě zbývá? Trošku změním pro tentokrát způsob - zápisek budou spíš mé postřehy, dojmy a smrtelné nemoci. Hraji si totiž na novináře a připravuji pořádný (snad) článek pro náš nový Openmobility portál. Možná by se hodil i sem, ale když Robert odešel, tak už jsem neměl čas se domluvit na spolupráci s ábíčkářama. Samozřejmě nějaké zajímavé drby uvolním i tady. Třebas že AMD se připojilo k Intelu a na jednom pódiu společně oznámili spolupráci!
Prostě celkově tu mám trošku pocit, že se hodně věcí mění. Před rokem žádné MeeGo nebylo, dnes je tu přes tisíc lidí, od fanoušků, přes vývojáře, novináře, které zase až tak open source obvykle nebere (a je to na nich vidět:D) až po byznysmany (ale i ti tu jsou spíš baťůžkáři...). A to včetně hotových zařízení postavených na MeeGo za podle mě nepředstavitelný čas. Komerčních! Bohužel s handset verzí a novou Nokií to vypadá asi zle, žádné bližší info, jestli jsem dobře rozuměl, tak až spíš konec Q2 a později. Ano, MeeGo 1.2 míří na kompletnost a mělo by být hotové až někdy v půlce dubna. A zase se zopakovalo, že N900 je nástroj a né zařízení pro zákazníky. Keynoty prostě nebyly zlé, i když moc takové klasicky manažerské. Ale jinak zatím paráda. Včetně prostředí - nový, krásný fotbalový stadion, takže mám z oken výhled na tribuny. Dublin se mi líbí.
A to je jiná pohádka - včera jsme měli čas, Early Birds akce nás moc nezaujala. Už jen cesta z letadla byla zajímavá - naší osobní limuzínou - v Aircoach rozvozu z letiště do hotelu jsme byli sami, tak nás řidič vysadil přímo tam. Krásný, s wifinou a za sedm euro. Pěkná cena a jezdí i večer. Na procházce městem samozřejmě zaujala Grafton Street - umělci sice zalezlí, ale ti co byli... Rudovi z Ostravy tam jeden známý umělec ukradl song. Cesta nás pak zavedla až do muzea voskových figurín, občas si člověk opravdu nebyl jistý a dílna úchyláka byla skvělá! Jo a potkal jsem Jamese Bonda a hlavně Philla - na Harry Street jsme se nedostali. Protože dublinský hrad - fakt perfektní průvodkyně, v každé místnosti zmínila jejich samostatnost (a v muzeu většina postav právě popravených při povstání v roce 1916...) a hrad taky stál za to. A to jsem jich viděl kupu. Jo a ty revoluce mě přivádí k tomu, že se na to dá jednoduše napojit chlastání! V The Porterhouse u hradu mají zrovna festival českých piv (i žatecké...) pod plakátem o revoluci :D Každopádně já si dal stouta, ten doma tak často není k vidění a hlavně pití. Jo a narazili jsme na Slovakpoint :D A na kámoše co tady dělá v Google. Většina těch lidí tu prý jsou opičky co robotům opravují chyby. A má jich být pěkná kopa.
A vyhrál jsem tablet od Lenova! Vyhrál tedy každý - pan EveryBody (kromě zaměstnanců Intelu a Nokie). Ještě se o něj musím zítra porvat, ale tak prý je jich dost...
Právě jsem doposlouchal přednášku o MeeGo jako enterprise desktopu, ještě jednu a bude párty! Takže se zatím mějte a sledujte Openmobility portál - když to dnes nepřeženu, tak třebas už zítra bude reportáž z prvního dne.
PS: nic neslibuji. JoeJoe fotí, tak i fotečky budou pořádné.
PS2: přebíhání z jedné strany stadionu na druhou je pěkná makačka...
Tiskni
Sdílej:
Vím, že mě osobně se nikdo neptal, ale rád bych si přečetl co útočného má dad k tématu - většinou si to dokážu představit, teď tomu tak není.
Co se nápadu o zlých komentářích týče, bylo by lepší, kdyby si při prohlížení diskuse každý uživatel zaškrtl chci/nechci vidět blbosti. U každé diskuse by tak vznikalo zajímavé diskusní podsvětí. Mohl by být jmenován někdo zkušený a světaznalý (JJ), kdo by rozhodoval o úrovni komentářů, podle které by se pak třídily.
.
Cast lidi rika, MTF je mrtve a neni budoucnost v nem, cast (hlavne vyvojari MTF) rikaji - MTF je soucasnost, piste v nem, ale taky priznavaji, ze neni budoucnost. Nebo spis ji prestavaji verit.