Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak se mě opět dostává potěšení vás tu vyrušit z poklidného před zimního pospávání a flejmování zápiskem z další konference - tentokrát MeeGo z Dublinu. Ano, mé zápisky jsou skoro všechny cestovatelské a konferenční, ale když už teď Bulánci jedou, co jiného mě zbývá? Trošku změním pro tentokrát způsob - zápisek budou spíš mé postřehy, dojmy a smrtelné nemoci. Hraji si totiž na novináře a připravuji pořádný (snad) článek pro náš nový Openmobility portál. Možná by se hodil i sem, ale když Robert odešel, tak už jsem neměl čas se domluvit na spolupráci s ábíčkářama. Samozřejmě nějaké zajímavé drby uvolním i tady. Třebas že AMD se připojilo k Intelu a na jednom pódiu společně oznámili spolupráci!
Prostě celkově tu mám trošku pocit, že se hodně věcí mění. Před rokem žádné MeeGo nebylo, dnes je tu přes tisíc lidí, od fanoušků, přes vývojáře, novináře, které zase až tak open source obvykle nebere (a je to na nich vidět:D) až po byznysmany (ale i ti tu jsou spíš baťůžkáři...). A to včetně hotových zařízení postavených na MeeGo za podle mě nepředstavitelný čas. Komerčních! Bohužel s handset verzí a novou Nokií to vypadá asi zle, žádné bližší info, jestli jsem dobře rozuměl, tak až spíš konec Q2 a později. Ano, MeeGo 1.2 míří na kompletnost a mělo by být hotové až někdy v půlce dubna. A zase se zopakovalo, že N900 je nástroj a né zařízení pro zákazníky. Keynoty prostě nebyly zlé, i když moc takové klasicky manažerské. Ale jinak zatím paráda. Včetně prostředí - nový, krásný fotbalový stadion, takže mám z oken výhled na tribuny. Dublin se mi líbí.
A to je jiná pohádka - včera jsme měli čas, Early Birds akce nás moc nezaujala. Už jen cesta z letadla byla zajímavá - naší osobní limuzínou - v Aircoach rozvozu z letiště do hotelu jsme byli sami, tak nás řidič vysadil přímo tam. Krásný, s wifinou a za sedm euro. Pěkná cena a jezdí i večer. Na procházce městem samozřejmě zaujala Grafton Street - umělci sice zalezlí, ale ti co byli... Rudovi z Ostravy tam jeden známý umělec ukradl song. Cesta nás pak zavedla až do muzea voskových figurín, občas si člověk opravdu nebyl jistý a dílna úchyláka byla skvělá! Jo a potkal jsem Jamese Bonda a hlavně Philla - na Harry Street jsme se nedostali. Protože dublinský hrad - fakt perfektní průvodkyně, v každé místnosti zmínila jejich samostatnost (a v muzeu většina postav právě popravených při povstání v roce 1916...) a hrad taky stál za to. A to jsem jich viděl kupu. Jo a ty revoluce mě přivádí k tomu, že se na to dá jednoduše napojit chlastání! V The Porterhouse u hradu mají zrovna festival českých piv (i žatecké...) pod plakátem o revoluci :D Každopádně já si dal stouta, ten doma tak často není k vidění a hlavně pití. Jo a narazili jsme na Slovakpoint :D A na kámoše co tady dělá v Google. Většina těch lidí tu prý jsou opičky co robotům opravují chyby. A má jich být pěkná kopa.
A vyhrál jsem tablet od Lenova! Vyhrál tedy každý - pan EveryBody (kromě zaměstnanců Intelu a Nokie). Ještě se o něj musím zítra porvat, ale tak prý je jich dost...
Právě jsem doposlouchal přednášku o MeeGo jako enterprise desktopu, ještě jednu a bude párty! Takže se zatím mějte a sledujte Openmobility portál - když to dnes nepřeženu, tak třebas už zítra bude reportáž z prvního dne.
PS: nic neslibuji. JoeJoe fotí, tak i fotečky budou pořádné.
PS2: přebíhání z jedné strany stadionu na druhou je pěkná makačka...
Tiskni
Sdílej:
Vím, že mě osobně se nikdo neptal, ale rád bych si přečetl co útočného má dad k tématu - většinou si to dokážu představit, teď tomu tak není.
Co se nápadu o zlých komentářích týče, bylo by lepší, kdyby si při prohlížení diskuse každý uživatel zaškrtl chci/nechci vidět blbosti. U každé diskuse by tak vznikalo zajímavé diskusní podsvětí. Mohl by být jmenován někdo zkušený a světaznalý (JJ), kdo by rozhodoval o úrovni komentářů, podle které by se pak třídily.