Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Předpokládám, že většina lidí na Ábíčku ví o Developer Conference v Brně (viz. kalendář akcí) a určitě i jdou (hint, hint, pro ty co neví, či se nerozhodli). Zatím to vypadá na hodně zajímavou akci, které se zúčastní i celkem velká část vývojářů všech možných částí systému.
A tady bych rád pozval na KDE SIG FAD. Jedná se o tzv. Activity day - v našem případě rozdělený do dnů dvou (tří pokud počítám pokračování v neděli v RH office) - s cílem udělat něco užitečného a hlavně se sejít. Z Nebrasky přiletí Red Dieter, hlavní hvězda našeho FADu, z Vídně přijede Kevin Kofler, s LightDM se k nám přidá Christopher Wickert, samozřejmě nebudou chybět lidi z Red Hatu, tedy já, Lukáš Tinkl, Radek Nováček a doufám, že i Than Ngo, jeden z mohykánů KDE v RH. Z upstreamu Telepathy KDE nás svou návštěvou poctí Martin Klapetek (mck182). A proč vše píšu? Spousta lidí se mě ptá, jestli se jedná o uzavřené sezení a vždyť jsme komunita - takže jsme otevřeni všem, rádi potkáme naše uživatele, rádi zkusíme pořešit Vaše problémy, prostě vše pro Vás a ani nemusíte být uživateli Fedory, ani KDE aplikací :)
Co vše máme v plánu?
Zvláště poslední bod je velmi zajímavý a víc se dozvíte na mojí Qt 5 přednášce v sobotu ve tři hodiny odpoledne. Celá bude samozřejmě nakódovaná v Qt Quick 2 :) Ještě v Qt Quick 1 můžete zkusit moji mobilní aplikaci s kompletním programem pro Nokii N9/N950, pro N900 mrkněte na stránky konference. Symbian stále neprošel QA, takže udělám standalone self signe balíček. Určitě se na Vás všechny těším, nebojte se mávnout rukou! Začínáme už v pátek odpoledne v labu č. 3!
Tiskni
Sdílej: