Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak jsem se opět do něčeho nadobrovolničil. A věřte, že po těžkém to porodu Fedory 18 Alphy, tzv. sférické krávy, bych si dal i víkend v klidu a odpočinku. S trochou toho reverzního inženýrství protokolů služeb, které odmítají napsat aplikace na Harmattan a byl bych velmi spokojený. Ale to by nebylo jen tak a vzhledem k tomu, že minulý rok byl SFD v Brně celkem úspěšný, Sešívaný nahodil, že by nebylo špatné dát si opáčko i letos. Navíc oproti minulému rolu, kdy se SFD konal i v Praze, letos bylo v celé České republice pusto na mapě. Takže zítra v Brně! Od dvou v Red Hatu.
S každou zprávičkou ohledně KDE Plasma Workspaces na Ábíčku se strhne šílená diskuze o tom, jak je všechno špatně, zle, ale jako vývojáři málokdy vidíme skutečné bug reporty. Některé věci mohou hnít, ale ty nejviditelnější, které po nahlášení otravují více lidí se dají řešit a většinou i řeší. No a proč jen nadávat, když se můžete připojit :) Dnes je totiž Fedora 17 KDE Plasma Workspaces 4.8 Test Day! Zaměřený spíše na integrační testy, ale rádi zkusíme najít řešení i dalších problémů, případně víme, koho otravovat :)
Předpokládám, že většina lidí na Ábíčku ví o Developer Conference v Brně (viz. kalendář akcí) a určitě i jdou (hint, hint, pro ty co neví, či se nerozhodli). Zatím to vypadá na hodně zajímavou akci, které se zúčastní i celkem velká část vývojářů všech možných částí systému.
Letošní Openmobility se blíží a s tím i konec Call for Papers - který je, hádejte, dnes! Pokud se bavíte vývojem open software a hardware v oblasti mobilních systémů a rádi se podělíte i se zbytkem světa, jste vítáni. Během týdne chcem dořešit finální program. A pokud Vás jen téma zajímá, tak 18. 6. na FI MUNI v Brně.
Chvíli jsem přemýšlel, jestli v blogovém zápisku mám jako kategorii dát Cestování nebo Linux. Ale bude to obojí - po týdnu a něco opět v Praze a opět s open source. Naposledy to byla Gnome 3 Launch party - ve stylu poznej svého nepřítele a pivo si s nim taky dej - pořádaná Jirkou Eischmannem. A Jirka je přesně ten člověk, co nám ve Fedoře víc než chyběl. Kolikrát jsem si přál, udělat stánek Fedory na nějaké open source akci... Ale vzhůru k lepším časúm (i když bude hůř:D).
Tak je tedy zase na čase ozvat se z nějaké zajímavé konference (ano, už jsem si všiml, že snad o ničem jiném nebloguji...). A tentokráte je to zase Akademy a to prosím z Finska, ročník výtečný, léto 2010. Chvíli jsem si říkal, že potěším Roberta a napíšu to ve článkové verzi k publikaci na Ábíčku, ale přirozená lenost mě odradila :)
Aj, tak před chvílí jsem dorazil ze Zlína z Openmobilitek a jelikož jsem plný dojmů (opravdu jen pocitů), tak bych se rád vypsal :D Nebudu nudit reportem a asi mě ani jako jednomu z pořadatelů nepřísluší hodnotit průběh. Ale jen sám pro sebe si musím říct - byla to paráda. Pár (hodně:D) věcí musíme ještě vychytat, občas se jednalo o lehce organizovaný chaos, ale "komunita sobě" funguje. A když jsem jen tak narychlo proběhl anketní lístky, tak si to nemyslím jen já sám.
Tak, konec dubna je skoro tu a já sedím u počítače a dávám dohromady přednášku o otevřeném softwaru. A to vše v rámci konference Openmobility, na kterou Vás tímto zápiskem srdečně zvu (a to nejen já, ale celý team lidí, kteří se o akci starají a pomáhají s organizací). Akce se koná již tento týden ve Zlíně, na tamní Fakultě Aplikované Informatiky. Páteční program je připravený speciálně pro studenty FAI (stylem něco za něco, tedy přednáškovku na hlavní den, za trošku vzdělání studentům) a v sobotu je celý den volně přístupný veřejnosti, tedy komunitě. Pardon :)
Tak je to tady, sedím na hotelu a čekám na závěrečnou párty, která se bude konat ve skoro sousedním hackroomu. Internet samozřejmě nejede, jak už je tu zvykem, Paris, za tohle tě už více nemiluji! A co se tedy vlastně za ty tři dny událo? Krom toho, že je pondělí (snad stihnu ještě i Vaše :D)?
Tak a je to tady - letošní konference se blíží ke konci. Sedím na poslední přednášce, poslouchám jak Lukáš Doktor mluví o mind mapách a přemýšlím, jestli si ještě před závěrečnou /dev/pub a večeří, skočím na office hodit věci. Jó, byly to fajn dva dny.
Tak tyhle řádky už píši v Madridu, na letišti a čekáme na náš let do Vídně. Ještě tři hodiny, vstávání o půl páté taky neprospělo náladě a do Brna dorazíme nejdřív před půlnocí. Každopádně pro nás už GCDS skončilo, ač oficiálně pokračuje ještě do neděle. Tom odjíždí na dovolenou do Norska, já se jedu podívat na MoR a hlavně domů za maminkou :D
Musím se přiznat - vůbec netuším jak načít tenhle zápisek. Včerejší den byl brutální, teda hlavně párty byla. Objevil jsem totiž něco, co lidi hledají od pradávna! Free beer, ano free jako beer, ne jako speech! Prostě dnes nemůžu začít chronologicky, možná ani nezačnu vůbec, tělo vypovídá službu po té chvilce spánku :D
V jednom komentáři minulého zápisku zazněla poznámka - vy si tam válíte šunky, dovolenkujete a nic neděláte. A musím to přiznat - nic jsem nedělal, protože jsem skutečně dovolenkoval. Pár dní volna mimo IT, k tomu offline si snad i já zasloužím, co? Ale zpět k věci - od minulého zápisku se udála kupa událostí. Ano GCDS oficiálně začalo.
S Bulánky navěky. Asi i takový nadpis by tenhle zápisek mohl mít. Když už jsem se jednou ujal role pana doktora pro v boji zraněné polštářky, tak mi nezbývá nic jiného než v tom pokračovat. Po nadšeně přijatém zablogování o tom jak rozjet Bulánky ve Wine, přišla studená sprcha - v následující verzi opět nejeli... Opět jsem nastoupil s léky a skalpely a Bulánky vrátil na bojiště!
Ano, je to tak! Dnes jsem vynechal fiestu, noční život madridský. Tento večer nejsem gato, kočka plující ulicemi města, ale místo toho jsem si dal předsevzetí. Nepůjdu spát dřív než pojedou Bulánci! Mohlo to znamenat několik nocí bezespánku, možná i týdnů a měsíců, ale skutečnost mě samotného překvapila. Celá operace i se stažením Bulánků z webu trvala necelou půl hodinku a už jedou! Dáme turnaj? Zbylo mi pár volných nocí!